V Starom divadle v Nitre sa stretli študenti bábkarských škôl zo Slovenska, Poľska, Čiech a divadelníci z Maďarska. Aktuálne repertoárové kusy predviedli aj profesionálne bábkové divadlá.
Študenti 2. ročníka bábkoherectva VŠMU predstavili rozprávku Čarodejníkov učeň, ktorá vznikla v spolupráci s Bibianou. Tento titul uviedol i 1. ročník herectva DAMU z Prahy. Vychádzal z pochmúrnej lužicko-srbskej rozprávky a z workshopov Marka Bečku z divadla Buchty a loutky, Pavla Šťourača z Continua a Japonca Nori Sawu.
Poľská škola z Vroclavu uviedla absolventské predstavenie Bolero. Jednoaktovka Grzegorza Reszku bola divadlom masiek, plným surrealizmu, ktorým mladí herci vykresľovali absurditu situácie jedného orchestra.
Druhý deň festivalu začali opäť bratislavskí študenti netradičným spracovaním príbehu o Červenej čiapočke. Teatr Lalka z Varšavy hravou formou predstavil dobrodružstvá Buratina. Združenie Stromy sa pod taktovkou Jána Štrbáka zahralo na Pieskovisku, kde „muži vládnu svetu a ženy vládnu mužom“. Poslednú zložku štvorlístka V 4 uzatvárala Kompánia, malé experimentálne divadelné štúdio z Maďarska, hrou F. G. Lorcu Láska Dona Perlimplina a Bellisy v záhrade. Španielsky temperament priblížili tancom a akrobaciou. Saskú povesť z 13. storočia podali študenti VŠMU za pomoci bábkarských techník a pohybovej štylizácie v inscenácii Krysiar.
Katedra bábkarskej tvorby uviedla aj inscenáciu Iba raz na motívy hry Libuše Friedovej a rozlúčila sa rozprávkou Knork. Veselé rozprávanie sa nieslo v anglicko-slovenskom snívaní. Baladu Janka Kráľa si vybrali poslucháči VŠMU na inscenáciu Divný Janko a panny.
Príbeh o Snehulienke s nezvyčajnými rekvizitami prinieslo Divadlo Drak z Hradca Králové. Festival ukončilo Divadlo VYDI z Nitry inscenáciou Medzi stenami podľa Sartrových poviedok.
V rámci festivalu sa uskutočnili i diskusie o bábkarských školách a ich spôsoboch výučby. Diskutovalo sa o videných predstaveniach, ale i o pálčivých otázkach súčasného bábkarstva.
Autor: Barbora Zamišková