Jeden človek z Hostelu určite nadšený bol. Eli Roth. Nakrútil ho za štyri milióny dolárov a okamžite na ňom zarobil niekoľkonásobne viac.
Český denník MF Dnes ho citoval: „Minulý rok som bol v amerických kinách strašidlom číslo jeden. Ľudia už boli unavení z tých politicky korektných vianočných rodinných filmov. Vtedy sme porazili aj King Konga i Narniu. Filmári museli začať rozmýšľať o tom, či naozaj treba míňať veľa peňazí. Väčšina hollywoodskych filmov dnes stojí 80 až 150 miliónov dolárov, my sme za prvý víkend zarobili dvadsať.“
Vyzeralo to, ako by sa Roth neprístojne chválil, ale on sa vlastne iba ospravedlňoval. Ešte ani nebol v Prahe, ani na Slovensku a už počul, že tu sa jeho film iba málokomu páči. „Verím, že na Slovensku sa prvý diel môže stať klasickou komédiou,“ povedal pri pražskej premiére. No, pravdou sa stala skôr nasledujúca časť vety: „Aj keď je isté, že ma chcú niektorí Slováci zabiť.“
Slovákom sa nezdalo, ako Slovensko v jeho filme vyznelo. Teda chudobné, zaostalé, nebezpečné. Hoci sa všetko točí okolo jedného zapadnutého kúta, aké možno nájsť kdekoľvek. Z našich kín teda Eli Roth nijaké extra peniaze nemal, naopak, sám musel platiť. Vo filme použil skvelé hity Tublatanky, Mariky Gombitovej, Mekyho Žbirku a Teamu, a Habera tvrdil, že z toho nič nemal.
Zrejme mal pravdu, lebo štúdio Sony Pictures sa s ním radšej rýchlo a potichučky dohodlo na vyrovnaní. Ale napríklad Žbirka s Hostelom nijaký problém nemal, rád ho obhajoval: „Je to fikcia, nedá sa brať vážne. Nie je to cestopis ani dokument, ale absurdná hyperbola, typická pre tarantinovské filmy. Ani film Texaský masaker motorovou pílou nie je o Texase, ani Jack Rozparovač nie je o Londýne. Každý, kto trochu premýšľa, musí vedieť, že Slovensko je o niečom inom.“
Bývalý minister zahraničných vecí Milan Kňažko je tiež otvorenej mysle a v Hosteli číslo dva aj sám hrá. Zrejme sa na neho pôjde pozrieť aj indický veľvyslanec v Bratislave M. K. Lokesh, keďže jemu sa jednotka veľmi páčila.
Hostel 2 má dnes u nás svetovú premiéru, zajtra je v USA, o týždeň v časti Európy. Francúzi, ktorí o ňom píšu ako o skvelom horore, naň pôjdu začiatkom júla, a v aguste už bude aj v Singapure i na Islande.
Autor: kk