SME
Streda, 26. január, 2022 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Posledný mohykán - Paul McCartney

BRATISLAVA 16. júna (SITA) - Hudobník Sir James Paul McCartney sa narodil 18. júna 1942 vo Waltonskej nemocnici v anglickom Liverpoole, kde jeho matka Mary pracovala ako zdravotná sestra na pôrodnici.

Pokrstili ho v rímskokatolíckom kostole, ale vychovávaný nebol celkom ako katolík. Hoci totiž jeho matka bola katolíčka, otec James "Jim" bol protestant. Paul má mladšieho brata Michaela. Ako mnoho Liverpoolčanov, aj rodina Paula McCartneyho mala írsky pôvod. Jeho starý otec z matkinej strany sa v Írsku narodil, no zosobášil sa s Liverpoolčankou.

V roku 1947, keď mal Paul päť rokov, začal navštevovať základnú školu Stockton Wood Road Primary School, následne pokračoval na Joseph Williams Junior School. Šikovný chlapec sa dostal na Liverpool Institute a raz, cestou do školy, sa v autobuse stretol Georgeom Harrisonom. V posledný októbrový deň roku 1956 jeho matka Mary zomrela. Paul bol vtedy na výlete so skautskou družinou. Mary McCartney, inak ťažká fajčiarka, zomrela na embóliu po mastektómii, ktorú musela podstúpiť pre rakovinu prsníka. McCartney mal iba 14 rokov, čo ho neskôr spájalo s Johnom Lennonom. Ten prišiel o matku ako 17-ročný.

Skryť Vypnúť reklamu

McCartneyho otec bol trubkár a klavirista, v 20. rokoch viedol džezovú kapelu a vo svojich synoch pestoval vzťah k hudbe. Aj vďaka tejto podpore chodil Paul s otcom často na rôzne koncerty. Po matkinej smrti dostal od otca poniklovanú trúbku, no keď sa do módy dostala tzv. skiffle musik (folková hudba s prvkami džezu a bluesu), Paul dal prednosť akustickej gitare. Keďže bol ľavák, nevedel ako na svojej "Zenithke" hrať. Vtedy videl plagát hudobníka S. Whitmana a uvedomil si, že on je tiež ľavák. Prvé svoje skladby zložil keď hral ešte na gitare, potom pokračoval na klavíri. Prvou skladbou P. McCartneyho je pieseň I Lost My Little Girl. Nasledovala When I'm Sixty-Four. Otec mu vtedy odporučil, aby začal chodiť na hodiny hudby a on ho poslúchol. Už vtedy si ale uvedomoval, že má mimoriadne dobrý sluch a hodiny hudby nebral veľmi vážne.

Skryť Vypnúť reklamu

McCartney sa s Lennonom stretli ako 15-roční, 6. júla 1957. Lennonova teta Mimi vtedy Paula nazývala "Johnov malý priateľ" len preto, že bol z robotníckej triedy. Paulov otec zasa synovi prízvukoval, že John ho môže dostať do problémov. Neskôr však povolil ich kapele The Quarrymen (1956 až 1959), ktorú pôvodne založil Lennon so spolužiakmi, aby nacvičovali v prednej izbe ich domu. McCartney navyše priviedol do skupiny aj Harrisona. Z toho sa stal napriek mladému veku hlavný gitarista. V máji 1960 hľadali nové meno pre kapelu. Jedným z navrhovaných boli Silver Beetles. Na Beatles sa zmenili až v auguste 1960 keď mali vystupovať v Hamburgu.

Manažérom skupiny sa stal Allan Williams, ktorý im zohnal angažmán v hamburskom Klube Indra hudobníka Bruna Koschmidera. Paulov otec nebol myšlienke naklonený pokiaľ Paul nespomenul, že za deň dostane dve libry a desať šilingov, čo bolo viac ako dokázal zarobiť on sám. Chlapci boli ubytovaní v Bambi Kine, kde sa premietali pornografické filmy, tiež v Koschmiderovom vlastníctve. Po tom, ako Klub Indra zatvorili, Beatles sa presunuli do väčšieho Koschmiderovho klubu - Kaiserkeller. Keď od neho v októbri 1960 odišli a začali hrať v Top Ten Club-e Petra Eckhorna, dostali sa do poriadnych problémov. V jednu noc, keď sa McCartney a bubeník Pete Best vracali do Bambi Kina po svoju batožinu "na pamiatku" Koschmiderovi priklincovali o stenu kondóm a založili pri ňom ohník. Veľká škoda nevznikla, no i napriek tomu skončili na tri hodiny vo väzení a deportovali ich domov. Rovnako "vrátili" aj Harrisona, ktorý tam nelegálne pracoval.

Skryť Vypnúť reklamu

Skupina sa zjednotila po návrate domov, v decembri 1960. Svoj prvý koncert v liverpoolskom Cavern Club-e hrali 21. marca 1961. Paul aj John si uvedomovali, že ak chcú preraziť, musia robiť vlastnú hudbu, nie iba reprodukovať. V apríli 1961 sa kapela vrátila do Hamburgu a s Tonym Sheridanom nahrali skladbu My Bonnie. Po tom, ako Stuart Sutcliffe opustil kapelu, Paul začal hrať na basu. Po čase si kúpil "Höfnerku" pre ľaváka. V roku 1961 podpísali kontrakt s Brianom Epsteinom. Manažér pre Veľkú Britániu Neil Aspinall ich zasa dostal pred londýnske publikum, no vydavateľstvo Decca Records o nich neprejavilo záujem. V apríli 1962 sa vrátili do Hamburgu, kde hrali v Star-Club-e. Práve v Nemecku ich zastihla správa o Sutcliffovej tragickej smrti.

Skryť Vypnúť reklamu

Skupina bola pripravená podpísať zmluvu o nahrávaní s Parlophone Records, ale Epstein vyhodil z kapely Besta. Čoskoro, 5. októbra 1962 už éterom znela Paulova a Johnova skladba Love Me Do. Prvý album Please Please Me nahrali vo februári 1963, rovnako ako single Please Please Me, From Me to You a Thank You Girl.

McCartney písal aj skladby pre iných umelcov. Boli medzi nimi Billy J. Kramer, Cilla Black, Badfinger, Mary Hopkin, ale aj skupiny Peter & Gordon. Peter bol brat jeho vtedajšej priateľky Jane Asher. Po prvý raz sa stretli v roku 1963 na koncerte Beatles. Keďže bola aj moderátorkou BBC, viedla s nimi rozhovor. Čoskoro sa spoznal s jej rodinou, spriatelili sa a žil s nimi žil skoro ti roky. A práve v dome Asherovcov vznikol hit Yesterday. Jane ho inšpirovala k mnohým skladbám ako And I Love Her, You Won't See Me, I'm Looking Through You. Neskôr, v čase, keď ešte spolu chodili, sa presťahoval na Cavendish Avenue 7 v severnej časti metropole neďaleko nahrávacích štúdií Abbey Road. Tam si kúpil svojho prvého staroanglického ovčiaka - Marthu, o ktorej spieva v piesni Martha My Dear (1968).

Skryť Vypnúť reklamu

Paul chodieval často do nočných klubov, sám, bavil sa a tancoval, neskôr k nimi pribudli kluby zamerané na hazardné hry. Jednou z jeho zastávok sa stal aj The Bag O'Nails Club, kde stretol istú Lindu Eastman. Beatles prestali koncertovať po vystúpení Candlestick Park v San Franciscu 29. augusta 1966. Multiinštrumentalista McCartney zostal činný a napísal pôvodnú hudbu pre film The Family Way (1966).

Soundtrack k filmu vyšiel v roku 1967 ako album s rovnomenným názvom a získal cenu Ivor Novello Award. Zmeny sa diali aj v jeho súkromnom živote, no nesúviseli s Lindou. V tom roku totiž s Jane oznámili zasnúbenie. Lindu vlastne ani nepoznal, žila v New Yorku, on v Londýne. Navyše, počas jej pracovnej návštevy Londýna sa stretli len zo dva-tri razy, no keď dokončila prácu, vrátila sa domov. Keď sa ale Jane jedného dňa vrátila z Bristolu a našla Paula v posteli s inou, bolo po svadobných plánoch. Vzťah sa ešte pokúsili zachrániť, no nešlo to. V máji 1968 sa stretol s Lindou v New Yorku, kam prišli s Lennonom ohlásiť vznik vydavateľstva Apple Corps. Paul ju neskôr označil za ženu, ktorá mu dala po rozpade kapely silu a odvahu znova pracovať. O pol roka, keď bola v štvrtom mesiaci tehotenstva, sa zosobášili, pričom jej dcéru Heather si adoptoval. Ako neskôr zhodnotil, sobáš s Lindou, ktorá bola rozvedená a mala už dieťa, sa britskej verejnosti nepozdával. Najmä nie preto, že Britku vymenil za Američanku.

Skryť Vypnúť reklamu

McCartney sa neskôr pokúsil Lennona, Harrisona a Starra presvedčiť, aby sa vrátili na stage. Pred podpisom zmluvy mu Lennon povedal, že je šialenec. Lennon opustil kapelu ešte v septembri 1969, Harrison

a Starr odišli postupne tiež a McCartney musel 10. apríla 1970, týždeň pred vydaním prvého sólového albumu, oznámiť rozpad skupiny.

McCartneyho druhý album Ram (1971) bol aj Lindiným albumom. V auguste toho roku sformoval s gitaristom Dennym Laineom a bubeníkom Dennym Seiwellom skupinu Wings. Spolu napríklad vydali album Wild Life (1971). V USA sa veľkými hitmi stali aj skladby z albumu Red Rose Speedway (1973), nasledovalo mnoho úspechov. McCartney mal aj vlastné televízne varieté nazvané James Paul McCartney. Okrem toho zložil aj skladbu k filmu o Jamesovi Bondovi - Ži a nechaj zomrieť (1973).

Skryť Vypnúť reklamu

Počas prestávky v kapele Wings v roku 1977 vydal album Thrillington - remake albumu Ram. Tento vyšiel pod pseudonymom Percy "Thrills" Thrillington. Koncom roka 1977 vyšiel skupine Mull of Kintyre, čo bol najpredávanejší singel Wings v tej dobe.

Aj keď jeho vzťah s Lennonom bol vtedy nie veľmi dobrý, v 70. rokoch sa upravil. Lennon však 9. decembra 1980 zomrel. Výsledok tlaku bol taký, že Paul odmietol živé koncerty. Bál sa totiž, že po Lennonovi zavraždia aj jeho. S kolegom Dennym Laineom z Wings sa tak dostali do konfliktu. McCartney teda kapelu v roku 1981 opustil. Od roku 1980, keď vyšiel jeho tretí sólový album McCartney II, jeho popularita rástla. Ďalší - Tug of War nasledoval v roku 1982. Spolupracoval na ňom s bývalým producentom Beatles Georgeom Martinom ako aj Starrom a vznikol jeho duet so Steveom Wonderom Ebony and Ivory a pocta Lennonovi Here Today.

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 1984 hral McCartney vo filme Give My Regards to Broad Street. Soundtrack bol úspešný, film nie. V druhej polovici 80. rokov nadviazal spoluprácu s Ericom Stewartom. Podpísali sa pod Paulove albumy Pipes of Peace (1983) a Press to Play (1986). O dva roky vyšiel Back in the USSR/The Russian Album. Pôvodne iba v Sovietskom zväze, v ostatnom svete až v roku 1991. Prvý koncert od Lennonovej smrti odohral McCartney koncom roka 1989.

V 90. rokoch sa vrátil ku klasickej hudbe, vyprodukoval množstvo hodnotných diel. Okrem toho sa vrátil k spolupráci so Starrom a Harrisonom, keď vytvorili The Beatles Anthology dokumentujúcu dráhu Beatles. V úspešnom roku 1997 vyšiel album Flaming Pie, ktorý takmer získal Grammy. Koncom toho roka sa z hudobníka stal Sir. O rok neskôr ho však navždy opustila manželka Linda. Aj keď jej strata nebola pre Paula ľahká, nevzdal sa a v roku 1999 sa pripomenul albumom Run Devil Run.

Skryť Vypnúť reklamu

Rok 2001 bol pre hudobníka veľmi hektický. V máji vyšiel retrospektívny dokument Wingspan: An Intimate Portrait, v ktorom bol zachytený život Paula i jeho rodiny. Ústredným sa stal rozhovor s jeho dcérou Mary, dieťaťom, ktoré je tiež odfotografované na obálke k Paulovmu prvému sólovému albumu. Na dokumente spolupracovala ako producentka. Začiatkom roka pracoval na novom albume Driving Rain. Mnoho z neho odráža jeho vzťah k neskoršou manželkou Heather Mills. V 11. septembrový deň toho roku sedel na palube lietadla smerujúceho do New Yorku. Po príchode do metropoly bol priamym svedkom toho, čo spôsobili teroristické útoky. To ho podnietilo vyjadriť sa k veci najlepšie ako vedel. Tak vznikol hit Freedom. McCartney začal organizovať Koncert pre New York, ktorý sa potom konal 20. októbra. Koncom toho roku zomrel Harrison na rakovinu.

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 2002 vyštartoval McCartney na ďalšie turné. Tentoraz dvojročné. Vystúpil aj počas úvodného ceremoniálu 36. ročníka Super Bowl-u NFL. V júni 2002 sa v Írsku zosobášil s Heather Mills. S novou paňou svojho domu, bývalou modelkou splodili dcéru Beatrice Milly (nar. 2003), no dvojica sa v roku 2007 rozviedla.

V roku 2003 hral na Červenom námestí v Moskve, v júni 2004 nechýbal na Festivale Glastonbury, v júli 2005 sa zúčastnil na koncerte Live 8. V roku 2006 hral na počesť zosnulej vdovy po M. L. Kingovi Jr. Corette S. King spolu s rapperom Jay-Z-im a kapelou Linkin Park počas odovzdávania cien Grammy.

Dnes je už Paul starým otcom. Jeho adoptívna dcéra Haether Louise je hrnčiarka, Mary Anne fotografka, Stella Nina módna návrhárka a James Louis hudobník.

Skryť Vypnúť reklamu

SPRACOVANÉ PODĽA: www.wikipedia.org.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 2. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 3. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 5. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 6. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Mecom ide na zelenú
 1. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 2. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 3. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 4. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 5. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 6. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 7. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 8. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 9. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 10. Viac ihrísk aj bylinkových záhrad vo vašom okolí.
 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 5 323
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 4 704
 3. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 336
 4. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 4 078
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 4 011
 6. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 339
 7. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 163
 8. Predplatné SME.sk len za 29 eur 2 759
 9. Marrákeš je červená perla Maroka 2 231
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 066
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ruské armádne vozidlá smerujú do Bieloruska.

Rusko priblížilo zbrane s dosahom na Slovensko.


10 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Aká nebezpečná je situácia u nášho suseda?


a 2 ďalší 7 h

Neprehliadnite tiež

Príbeh Istropolisu sa končí rovnako ako PKO.

Istropolis mal odborárov za majiteľov ako za trest, hovorí Štepka.


23. jan
Katarína Koščová

Speváčka hovorí o šikane aj o úzkostiach.


24. jan
Ján Koleník v seriáli Druhá šanca.

Ján Koleník to rozbalil.


18 h
Zendaya ako Rue v seriáli Eufória.

Existujú očakávané a dlhoočakávané nové série seriálov. A potom je Eufória.


Katarína Uhrová 18 h

Blogy SME

 1. Roman Kebísek: Básnik Krasko a Groeblová
 2. Adriana Boysová: Kultúra zomrela! Nech žije kultúra!
 3. Milan Buno: 7 knižných tipov: Sex bez ľudí... ako zvládať stres...a hrozí nám apokalypsa?
 4. Diána Marosz: Pravdivá rozprávka o dvojjazyčných deťoch
 5. Martin Šuraba: Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí
 6. Tomáš Tenczer: 11 kníh k Vianociam
 7. Anton Kaiser: Život a dielo Františka Hermana
 8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.10. - 4.11.1921)
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 470
 2. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 6 265
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 837
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 059
 5. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 4 274
 6. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 121
 7. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 3 911
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 811
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 7. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Zatvoriť reklamu