SME

Pán herec - Vlado Müller

BRATISLAVA 19. júna (SITA) - Herecká legenda Vlado Müller, rodený Vladislav, sa narodil 19. marca 1936 v Bratislave. Müller absolvoval v roku 1954 Odborný divadelný kurz pri Štátnom konzervatóriu v Bratislave.

V rokoch 1954 až 1966 bol členom Krajského divadla v Nitre. Počas vojenčiny slúžil ako herec v Armádnom divadle v Martine. Vojenskú službu absolvoval v rokoch 1956 až 1958. V roku 1966 sa stal členom Divadla Nová scéna, kde pôsobil do roku 1990. Po revolúcii mal vlastnú reštauráciu a podnikal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Müller debutoval vo filme v roku 1960. V Prerušenej piesni stáli po jeho boku Július Pántik, Karol Machata, Viliam Polónyi, Dušan Blaškovič, Viliam Záborský, Elena Pappová - Zvaríková, Mária Markovičová, Rudolf Bachlet a Jozef Čierny. V tom istom roku vytvoril aj svoju druhú filmovú postavu, keď účinkoval v Kudláčovom filme Na pochode sa vždy nespieva. Po trojročnej odluke účinkoval v roku 1963 vo filmoch Smrť sa volá Engelchen a Výhybka. Do pozornosti sa ale dostal hlavne vďaka filmu Obžalovaný z roku 1964. Šesťdesiate roky znamenali pre Müllera veľa práce. Popri účinkovaniu na divadelných doskách hral aj vo filmoch Ať žije republika (1965), Majster kat (1966), Kristove roky (1967), Vánoce s Alžbetou (1968), Touha zvaná Anada (1969) či Génius (1969).

SkryťVypnúť reklamu

Sedemdesiate roky odštartoval hneď v roku 1970 rolami vo filmoch Nahota a Medená veža (oba 1970). Neskôr prijal ponuky účinkovať vo filmoch Dosť dobrí chlapi (1971), Orlie pierko (1971) a Srdce na lane (1973). Svojho veľkého hereckého ducha predviedol aj vo filmoch Prípad krásnej nerestnice (1973), Do zbrane, kuruci! (1974), či Smrť šitá na mieru (1979). Neskôr exceloval v televíznom seriáli Přátelé zeleného údolí (1980). Televízni diváci si ho môžu pamätať aj ako kaprála Hoferika vo filme Signum laudis z roku 1980, alebo Ondreja Hudeca zo snímky Karline manželstvá (1980). O rok neskôr si zahral vo filme režiséra Antona Majerčíka Vták nociar (1981) a v rozprávke Martina Ťapáka Plavčík a Vratko (1981). Do zbrane ho Ťapák povolal aj ako kráľa Levoslava, keď v roku 1982 pripravoval Popolvára najväčšieho na svete. Okrem toho si v tom istom roku zahral aj Metoda Katrenčíka vo filme Tušenie. Müller dokázal rovnako presvedčivo stvárniť kováča vo filme O statečném kováři (1983) ako aj fotografa Andreja vo filme O sláve a tráve (1985). Nemenej hodnotné boli jeho výstupy vo filmoch Láska s vůní pryskyřice (1984), Velká filmová loupež (1986) a Galoše šťastia (1986).

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1979 dostal titul zaslúžilý umelec. Müller bol predstaviteľom psychologicko-realistického herectva, s úsilím o maximálnu presvedčivosť a pravdivosť. Stvárňoval mužné, silné osobnosti, nepodliehajúce tlaku okolností. Spomedzi jeho divadelných rolí vynikol napríklad ako Bill Starbuck v Nashovom Obchodníkovi s dažďom, ale aj ako Shakespearov Othello či Petruccio zo Skrotenia zlej ženy.

Aj keď sa toho o Vladovi Müllerovi a jeho vzťahu k mužom popísalo v bulvárnej tlači viac než dosť, svoje súkromie si natoľko strážil, že množstvo z informácií zostalo iba v rovine špekulácií. Faktom ostáva, že bol dvakrát ženatý. Jeho prvou manželkou bola herečka Eliška Müllerová, druhou tajomníčka činohry Nová scéna Beatrix Müllerová. Z prvého Müllerovho manželstva sa narodil hudobník Richard Müller. Vzťah jeho rodičov sa rozpadol v čase, keď už bol Richard vysokoškolák.

SkryťVypnúť reklamu

Vlado Müller trávil veľa času na chate pod horou na Záhorí, kde chodievala aj jeho nevesta, televízna a rozhlasová moderátorka Soňa Müllerová s deťmi Filipom a Emou.

S divadlom sa herec rozlúčil po nehode na doskách Divadla Nová scéna, ktorej javisko sa vtedy rekonštruovalo. Počas jedného z predvianočných predstavení sa Müller celou svojou váhou prepadol pod dosky a museli ho hospitalizovať. V nemocnici mu diagnostikovali zlomený bedrový kĺb a podrobil sa operácii. S druhou manželkou sa do Plaveckého Štvrtku presťahovali na chatu po trinástich rokoch spoločného života, ale na javisko sa už nikdy nevrátil. Zomrel 20. júna 1996 v Bratislave na nádorové ochorenie.


SPRACOVANÉ PODĽA: www.csfd.cz, www.cfn.cz, www.wikipedia.org.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 041
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 010
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 826
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 938
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 614
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 514
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 941
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu