SME

Oscarová rekordérka Meryl Streep

BRATISLAVA 21. júna (SITA) - Dvojnásobná držiteľka Oscara a 12-násobná kandidátka na túto prestížnu filmovú cenu, herečka Meryl Streep sa narodila 22. júna 1949 v meste Summit v americkom štáte New Jersey.

Mary Louise Streep prišla na svet do rodiny farmaceuta Harryho Williama Streepa Jr. a umelkyne Mary. Predkovia jej otca boli Holanďania a španielski sefardskí Židia, ktorí si zmenili meno Messerschnitz na Streep. Jej matka pochádzala zo zmiešanej írsko-švajčiarsko-anglickej rodiny. Mary zomrela v roku 2001, Harry o tri roky neskôr. Meryl Streep vyrastala v Bernardsville v New Jersey. Najprv sa na Vassar College venovala divadlu a potom na Yale School of Drama získala titul Master of Fine Arts. Svoju hereckú kariéru odštartovala, rovnako ako väčšina jej kolegov, na divadelných doskách. V rokoch 1977 a 1978 sa objavila vo svojich prvých filmoch - Júlia (1977) a Lovec jeleňov (1978). John Willis ju v roku 1977 zaradil do dvanástky najsľubnejších mladých hercov roka. Za film Lovec jeleňov si vyslúžila svoju prvú nomináciu na Cenu americkej filmovej Akadémie v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Už o rok neskôr získala Oscara za vedľajšiu úlohu vo filme Kramerová versus Kramer (1979) a v roku 1982 získala sošku ako Najlepšia herečka za film Sophiina voľba. Sošku, ktorú získala za film Kramerová versus Kramer, vraj počas osláv zabudla na toalete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Meryl bola zasnúbená s hereckým kolegom Johnom Cazaleom, ktorý 12. marca 1978 podľahol rakovine. Už v septembri toho istého roka sa vydala za sochára Dona Gummera, s ktorým má štyri deti. Najstarší Henry sa narodil v roku 1979, Mary Willa (Mamie) v roku 1983, Grace Jane v roku 1986 a Louisa 12. júna 1991. Meryl je vo filmovom priemysle známa tým, že sa snaží svoje osobné záležitosti udržať v súkromí. Sama seba označuje za "herečku, ktorá ide domov k rodine, keď skončila s prácou".

V osemdesiatych rokoch sa jej kariéra ďalej rozvíjala. Perfekcionizmus, puntičkárstvo a usilovnosť priniesli Meryl v nasledujúcom desaťročí množstvo významných filmových rolí. Najprv sa v roku 1981 objavila v romantickej dráme Francúzova milenka, za ktorú ju nominovali na Oscara. O dva roky neskôr sa predstavila vo filme Mikea Nicholsa Silkwood a v roku 1985 v romantickej dráme Sydneyho Pollacka Spomienky na Afriku. V roku 1987 si zahrala v snímke brazílskeho režiséra argentínskeho pôvodu Hectora Babenca Zlá zelina. O rok neskôr prišla austrálska dráma Freda Schepisiho Plač v tme (1988). Zahrala si Lindy Chamberlain - austrálsku matku, ktorá tvrdila, že jej dcéru Azariu neďaleko Ayers Rock uniesol dingo. Príbeh ženy, ktorá sa ocitla pred súdom obvinená z vraždy dieťaťa istý čas strávila za mrežami, zostáva dodnes jednou z najväčších austrálskych záhad súčasnosti a dočkal sa aj novšieho spracovania v podobe miniseriálu Kde je naše dieťa? (2004) s Mirandou Otto v hlavnej úlohe. Za všetky štyri uvedené snímky nominovali Meryl na Oscara. V roku 1990 si spolu so Shirley MacLaine, Dennisom Quaidom a Geneom Hackmanom zahrala v komédii Pohľadnice z Hollywoodu a znovu ju nominovali na Oscara. V rokoch 1984 až 1990 získala šesť People's Choice Awards v kategórii Najlepšia herečka.

SkryťVypnúť reklamu

V deväťdesiatych rokoch sa Streep objavila v množstve rozličných filmov. V roku 1992 si spolu s Goldie Hawn a Brucom Willisom zahrala vo fantasy komédii Smrť jej pristane a o dva roky neskôr sa predstavila vo filmovej adaptácii románu Isabel Allende Dom duchov (1994). V tom istom roku sa objavila aj vo svojej prvej akčnej snímke Divoká rieka. Rok 1995 a Madisonské mosty znamenal pre herečku ďalšiu nomináciu na Oscara. Podľa kritikov bola postava Francescy Johnson jej veľkým návratom. Naďalej pokračovala v starostlivom vyberaní filmových úloh a účinkovala najmä vo vážnejších filmoch. V roku 1996 si tak spolu s Leonardom DiCapriom, Diane Keaton a Robertom De Nirom zahrala v dráme Marvinova izba. Dekádu ukončila účinkovaním v ďalšej dráme Hudba môjho srdca (1999). Pre rolu učiteľky hudby Roberty Guaspari Demetras sa dokonca naučila hrať na husle. Cvičila šesť hodín denne počas ôsmich týždňov.

SkryťVypnúť reklamu

V júli 2001 sa Streep po viac ako dvadsiatich rokoch vrátila na divadelné dosky. Zahrala si Arkadinu v Čajke Antona Pavloviča Čechova. Na plátne sa na začiatku nového tisícročia objavila po boku Nicolasa Cagea v dráme Adaptácia (2002), za ktorú bola znovu - už po trinásty raz, nominovaná na Oscara. Zahrala si štyri rôzne postavy v adaptácii šesťhodinovej hry Tonyho Kushnera Anjeli v Amerike (2003) a v úspešnom filme Stephena Daldryho Hodiny (2002). V roku 2004 sa objavila vo dvoch filmoch: v rodinnej fantasy komédii Rad nešťastných príhod a mysterióznom trileri Manchurianský kandidát. Starostka Manhattanu C. Virginia Fields v roku 2004 vyhlásila 27. máj za Deň Meryl Streep. Svoj komediálny talent znovu ukázala v roku 2005, keď si zahrala spolu s Umou Thurman a Bryanom Greenbergom v romantickej komédii Prime o psychoterapeutke, ktorá zistí, že jej klientka chodí s jej synom. Rok 2006 priniesol tri filmové premiéry. Meryl si zahrala v muzikáli Zajtra nehráme! - poslednom filme zosnulého režiséra Roberta Altmana, v komédii Diabol nosí Pradu a svoj hlas prepožičala do animovaného rodinného filmu Mravčia polepšovňa. Stelesnenie "diabolskej" šéfredaktorky módneho časopisu v komédii Diabol nosí Pradu jej vynieslo už štrnástu nomináciu na Oscara a šiesty Zlatý glóbus. Na tohtoročnom festivale Sundance debutovala dráma Dark Matter nakrútená podľa skutočných udalostí, v ktorej si zahrala spolu s Aidanom Quinnom. Na začiatku júna uviedli na medzinárodnom filmovom festivale v Newporte drámu Evening. Merylinu postavu - Lilu Wittenborn v mladšom veku, si zahrala jej dcéra Mamie Gummer. V postprodukcii je triler Rendition a dráma Roberta Redforda Lions for Lambs, v ktorých si zahrala. V súčasnosti nakrúcajú filmovú verziu muzikálu Mamma Mia! o skupine ABBA, v ktorom Meryl stvárni Donnu. Americká premiéra je ohlásená na 18. júla 2008. Vo fáze príprav sú aj ďalšie filmové projekty, v ktorých by sa mala objaviť: drámy The Last Station, Chaos a Doubt, historická dráma Dirty Tricks a komédia First Man. Ohlásená je aj kriminálna dráma Wanted, v ktorej si s Meryl zahrá Jennifer Aniston.

SkryťVypnúť reklamu

Meryl Streep má na svojom konte nespočetné množstvo ocenení, vrátane hviezdy na hollywoodskom Chodníku slávy, ktorú dostala 16. septembra 1998. Momentálne drží jeden z oscarových rekordov - získala najviac nominácií na Oscara v histórii udeľovania týchto prestížnych cien - celkovo štrnásť, z ktorých dve premenila. V štatistikách kandidátov na Zlatý glóbus je na druhom mieste s 21 nomináciami, pričom Jack Lemmon ich získal 22. Spolu s Jackom Nicholsonom sa delí o prvenstvo v počte získaných Zlatých glóbusov - každý z nich ich má šesť. Časopis Entertainment Weekly ju zaradil na 37. miesto rebríčka najväčších filmových hviezd histórie. Neobišiel ju ani časopis Premiere pri zostavovaní stovky najlepších hereckých výkonov všetkých čias - 71. miesto obsadila jej Karen Silkwood z filmu Silkwood (1983) a tretia priečka patrí Sophie Zawistowskej v snímke Sophiina voľba (1982). Počas celej doterajšej kariéry sa jej nepodarilo získať len dve role, o ktoré sa uchádzala - Patsy Cline v dráme Sladké sny (1985) a slečna Kentonová v Súmraku dňa (1993), ktorá znamenala nomináciu na Oscara pre Emmu Thompson.

SkryťVypnúť reklamu

Spracované podľa: en.wikipedia.org, www.imdb.com, www.merylstreeponline.net, www.nndb.com, tcmdb.com


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 982
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 831
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 160
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 430
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 095
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 631
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 230
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 835
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


26
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 018
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 913
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 637
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 202
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 116
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 732
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 585
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu