BRATISLAVA 6. júla (SITA) - Putovná prehliadka o holokauste s názvom Vagón v pondelok 9. júla zavíta aj do hlavného mesta. Bratislavčania budú môcť navštíviť výstavu v dvoch špeciálne upravených vozňoch ...
BRATISLAVA 6. júla (SITA) - Putovná prehliadka o holokauste s názvom Vagón v pondelok 9. júla zavíta aj do hlavného mesta. Bratislavčania budú môcť navštíviť výstavu v dvoch špeciálne upravených vozňoch na hlavnej železničnej stanici do piatka 13. júla. Projekt vznikol v spolupráci banskobystrického Múzea SNP so Železnicami Slovenskej republiky (ŽSR).
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Organizátori venovali výstavu 65. výročiu začiatku deportácií slovenských Židov do pracovných táborov. Výstava odštartovala 25. marca v Poprade, odkiaľ pred rokmi putoval prvý deport zo Slovenska. Ako poslední ju budú môcť od 22. októbra vidieť obyvatelia Čadce. Od marca do októbra sa projekt zastaví na 30 slovenských železničných staniciach.
Cieľom putovnej výstavy je pripomenúť smutnú udalosť formou expozícií v dvoch vozňoch. Obidva sú upravené tak, aby čo najviac pripomínali pôvodné, ktoré sa používali na deportácie. Prehliadka v prvom vozni mapuje históriu protižidovských opatrení po roku 1938 a následné dve vlny deportácií. Okrem židovského holokaustu je tu formou dobových fotografií a portrétov dokumentovaný aj rómsky holokaust na Slovensku. Situáciu demonštruje dvadsať osudov konkrétnych prenasledovaných osôb.
Ako agentúru SITA informovala Dana Filová z odboru komunikácie ŽSR, druhý vozeň bude pocitový. Návštevníci sa ocitnú v prázdnom vozni, zariadenom rovnako ako počas deportácií. Na podlahe sa nachádza graficky znázornená mriežka, ktorá symbolicky ohraničuje miesto určené pre jednu osobu - len 0,5 metra štvorcového. Autori výstavy tak chcú poukázať na skutočnosť, že v jednom vozni sa prepravovalo až 50 ľudí. Atmosféru simulovanej deportácie dotvoria ilustračné figuríny, zvukové a svetelné efekty. Vo vozni bude umiestnená aj veľkoplošná obrazovka s projekciou výpovedí prenasledovaných ľudí.