Londýn 7. júla (TASR) - S cieľom vyburcovať svetovú verejnú mienku do boja proti zmene klímy sa dnes po celom svete uskutočnila séria rockových koncertov Live Earth, na ktorej sa predstavila stovka hviezd sveta hudby. Očakávalo sa, že koncerty budú sledovať až dve miliardy ľudí.
Státisíce hudobných fanúšikov sa zišli na koncertoch v Sydney, Tokiu, Šanghaji, Hamburgu, Londýne a Johannesburgu na jednej z najväčších hudobných a mediálnych akcií v dejinách. Koncerty v New Yorku a Washingtone sa uskutočnia vzhľadom na časový posun neskôr.
Britský koncert na novom štadióne vo Wembley v Londýne otvorila dnes popoludní zreformovaná skupina Genesis so spevákom Philom Collinsom. Dav účastníkov, ktorých organizátori očakávali okolo 60.000, dvihol na nohy už hit Genesis "Land of Confusion". Collins ním vyzval fanúšikov skupiny, aby urobili zo sveta "miesto, na ktorom sa oplatí žiť".
Londýnsky koncert mal bohatý program - Red Hot Chili Peppers, Duran Duran, James Blunt, David Gray, Beastie Boys, Metallica a jeho očakávaným vrcholom je Madonna.
Názory na koncerty Live Earth sa rozchádzajú, napríklad v Riu de Janeiro koncert úrady povolili až na intervenciu bývalého amerického viceprezidenta Ala Gora. Úrady sa obávali, že sa im počas akcie na slávnej pláži Copacabana nepodarí zachovať bezpečnosť účastníkov.
Aj koncert v americkom Washingtone naplánovali na poslednú chvíľu, keď kmeňoví náčelníci indiánov súhlasili so zapožičaním svojho múzea ako dejiska podujatia.
Samotné vystúpenia a zúčastnení hudobníci podľa kritikov prispievajú k vytváraniu skleníkových plynov v dôsledku potreby cestovať, osvetlenia pódia a pod., aj keď organizátori vydali pokyny na využívanie obnoviteľných zdrojov energie, ktoré by mali škody minimalizovať.
Dnešnú sériu podujatí Live Earth uzavrie koncert v New Yorku, na ktorom vystúpia okrem iných The Police, Smashing Pumpkins, Alicia Keys a Bon Jovi.
3 2 žab ed