„Každý musí zjesť z času na času nejaké to svinstvo,“ prenesie sebavedome Bruce Willis a otvorí levie ústa, aby sa mu tam zmestila niekoľkoposchodová žemľa pofŕkaná kečupom, s hovädzím mäskom uprostred. Verme, že je to mäso.
Trochu vulgárna metafora? Ani náhodou, chemický rozbor hamburgera „The Big One“ znepokojuje jeho výrobcu – fastfoodovú spoločnosť. Je to nechutné, no nejaké tie „fekálne záležitosti“ zabalené v žemličke nebránia hladošom pochutnávať si. Cena The Big One je menej ako dolár, tak načo tie kecy? Reč je o filme Fast Food Nation od režiséra Richarda Linklatera, ktorý prichádza aj na Slovensko.
Fastfoodové reťazce si v posledných rokoch otvorili dvere do kín. Nedávny výrok princa Charlesa o novom nepriateľovi zvanom McDonald's je neviniatko v porovnaní s filmami, ktoré ostreľujú fastfoodové reťazce.
Kydači hnoja nespia
Žemličky vchádzajú na plátno ako hlavné postavy. Ale nejde len o ne, sú symbol a metafora. Fastfoodové menu ponúka zmenšený svet na plastovej tácke – čiernu prácu imigrantov z Mexika, večne živý americký sen, realitu korporácií, našu neúctu k živým tvorom a najmä ľahostajnosť človeka 21. storočia voči okoliu a aj voči sebe.
„Kydači hnoja“ – muckrakers, tak nazval na začiatku 20. storočia Theodore Roosevelt novinárov, ktorí boli príliš zvedaví a investigatívni. Rýpali sa vo veciach, do ktorých ich akože nič, naberali ich na ostré vidly, teda na slová a predhadzovali ich čitateľom.
V tejto línii sa dnes nachádza aj Eric Schlosser, autor knihy Fast Food Nation, ktorá na Západe spôsobila poplach a stala sa bestsellerom. Obchodovanie s deťmi, epidémia obezity, rastúca moc korporácií a homogenizácia – tieto témy chýbali Schlosserovi v médiách. A tak sa do nich pustil. Najväčšie problémy nastali, keď sa chcel dostať do priestorov jatiek.
Zákon súčasnosti – po dobre predávanej knihe prichádza na rad jej sfilmovanie, sa uplatnil znova. „Mohol som tvrdo spať, keď som sa dozvedel, že Richard Linklater bude film režírovať. Rick je jeden z dvoch či troch amerických režisérov mojej generácie, ktorých rešpektujem a obdivujem,“ vyjadril sa Schlosser. Jeho spokojné pobrumkávanie filmu neprospelo.
Ďakujeme, že prežúvate
Angažovanej a žalujúcej knihe hraná forma nepristane. Aura kydača hnoja v nej vyšumela.
Nie je to ani cynická komédia na spôsob filmu Ďakujeme, že fajčíte. To by vyžadovalo ostrejší humor, menej schématizmu do drámy s mexickými imigrantmi a trochu citu do strihu.
Od frontálneho útoku autentickej Super Size Me, kde si režisér a scenárista Morgan Spurlock zahral aj hlavnú postavu a na vlastnej koži zažil, ako odporne sa nafukuje telo napchávajúce sa denne macmenu, má titul tiež ďaleko.
Vo Fast Food Nation máme Ethana Hawka, Brucea Willisa či Avril Lavigneovú. Pozerá sa na nich dobre, no má to niekoľko zádrhov. Spojenie Ethan Hawke plus Richard Linklater až príliš asociuje ich odzbrojujúco romantické filmy Pred úsvitom a Pred súmrakom. A potom – posolstvo knihy z úst hollywoodskych celebrít znie predsa len trošku neuveriteľne.
Výsledok je zvláštny mix: prostredie jatiek, bestseller, ktorého fakty do bodky kontroloval novinár z New York Times a do toho hollywoodske celebrity bez vrások.
No možno je to celé logické a symbolické – aj kritiku konzumnej spoločnosti musí súčasnému divákovi predžuť Bruce Willis. Známy zákon o tom, ako sa aj z punku stane mainstream.
Konzum a filmy
Ďakujeme, že fajčíte
2005
réžia: Jason Reitman
„Ak chceš ľahký džob, choď pracovať do Červeného kríža,“ znie jedna z mnohých múdrostí hlavnej postavy snímky – hovorcu tabakovej spoločnosti, ktorý presviedča svet, že na tabaku nie je nič zlé.
Jeho výrečnosť, pohotovosť, charizma a vtip dokážu pobaviť nielen fajčiarov, večne odvykajúcich fajčiarov, ale aj nefajčiarov. Navyše, je to rýchly kurz rétoriky 21. storočia: „Krása hádky je v tom, že ak argumentuješ správne, nikdy sa nemýliš.“
Super Size Me
2004
réžia: Morgan Spurlock„Prečo sú tí Američania takí tlstí?“ pýtal sa filmár Morgan Spurlock. Mimochodom, vegetarián, asi preto si kládol takú naivnú otázku. A nasledovala ďalšia, ešte hlúpejšia: „Čo by sa stalo, keby som sa celý mesiac stravoval v McDonalde?“ Táto otázka sa mu však stala osudnou. Mesačnú priberaciu kúru nakrúcal, takže divák sleduje nielen nové pneumatiky na Spurlockovom pupku, ale aj jeho kolaps.
Korporácia
2003
réžia: Mark AchbarDokument, ktorý poctivo sleduje vývoj modelu korporácií a ich psychologický dosah na správanie ľudí. „Vystupuje“ tu aj Noam Chomsky, Vandana Shiva, Michael Moore, Naomi Klein či Milton Friedman. Ale aj taký Chriss Barrett – jeden z prvých amerických univerzitných študentov sponzorovaných korporáciou. Výborná edukačná pomôcka.