Bratislava 18. júla (TASR) - Hudobník, gitarista a spevák Carlos Santana oslávi v piatok 60 rokov. Celým menom Carlos Augusto Alves Santana, známy však jednoducho i ako Santana sa narodil 20. júla 1947 v mexickom Autlane. Rozhodujúcim spôsobom ovplyvnil rockovú hudbu svojím osobitým štýlom.
Jeho gitarové kompozície kontrastujú s sprievodom latinskoamerických hudobných nástrojov. Santana sa spojením rocku s latinskoamerickou a čiastočne africkou hudbou stal zakladateľom a prvým predstaviteľom dodnes známeho latinského rocku. Hudobná verejnosť ho považuje za jedného z najlepších gitaristov sveta.
Jeho otec, sám hudobník, ho učil hrať na husle. Santana sa však rýchlo začal zaujímať o hru na gitare. Po presťahovaní sa do San Francisca založil v roku 1966 spolu s gitaristom Tomom Frazierom, perkusionistom Mikom Caraballom, hráčom na bicie Rodom Harperom, basgitaristom Gusom Rodriguezom a spevákom a organistom Greggom Rolliem skupinu, známu ako The Santana Blues Band.
V roku 1968 sa im naskytla možnosť debutovať v známej a legendárnej sieni Fillmore v San Franciscu. V auguste 1969 vystúpila skupina na festivale vo Woodstocku a začala svoj veľký úspech.
V tomto období vychádza prvý album Santana, ktorý sa ako všetky ďalšie stretol s veľkým záujmom.
Jednoduchý názov Santana sa neskôr stal skráteným názvom skupiny Santana Blues Band, s ktorou sa gitarista rovnakého mena preslávil koncom 6O. rokov 20. storočia. Santana je v hudobnom svete známy nielen ako virtuózny gitarista, ale spolu so svojou skupinou ovplyvnil i mnoho ďalších hudobníkov.
Po krátkej prestávke, keď vystupoval sám, sa na začiatku 70. rokov Santana opäť vrátil do svojej skupiny. Nasledovalo množstvo koncertov po celom svete a práca v nahrávacích štúdiách. Okrem bežných koncertných turné Carlos Santana nechýbal na žiadnom významnom svetovom koncerte, napríklad v roku 2005 na podujatí v japonskej Hirošime pri príležitosti 60. výročia zhodenia prvej atómovej bomby. Pred asi 2000 ľuďmi vyhlásil, že je pre neho česť slúžiť svojou hudbou mieru. Hral aj na megakoncerte vo februári 2005 v Los Angeles, charitatívnom koncerte na pomoc obetiam prívalových vĺn cunami v juhovýchodnej Ázii.
Jeden z jeho najvydarenejších albumov Supernatural, vydaný v roku 1999 slávil mimoriadny úspech na celom svete. Pri udeľovaní cien Grammy v roku 2000 z celkových deviatich cien získal osem (okrem iných Album roku, Pieseň roku). Neskôr získal ďalšie ocenenia. Pieseň Smooth, ktorú naspieval spolu s Robom Thomasom, sa stala jednou z najúspešnejších v histórii pop music.
Ostatné turné Santanu malo názov (podľa jeho posledného albumu vydaného v roku 2005) All That I Am Tour 2006. Prevažná väčšina koncertov sa konala v Európe. Na všetkých 24 vystúpeniach mu ako tzv. opening band (skupina, ktorá vystupuje pred hlavným koncertom) hrala Salvador Santana Band, ktorú vedie syn Carlosa Santanu, Salvador.
Carlos Santana je ako hudobník veľkým individualistom a často vystupoval sám. Vo svojej skupine však bol vedúcim hráčom. Spolupracoval s mnohými známymi hudobníkmi, medzi ktorých patrili napríklad Herbie Hancock, Buddy Miles, Eric Clapton, The Fabulous Thunderbirds a mnoho ďalších.
V roku 1998 formáciu uviedli do Rockenrolovej siene slávy a skladba Black Magic Woman/Gypsy Queen je zapísaná na zozname 500 piesní, ktoré formovali rock.
So svojou manželkou Deborah sa už dlho angažuje v rôznych dobročinných projektoch v sociálnej oblasti. V roku 1998 spolu založili nadáciu Milagro Foundation s podobným účelom. V roku 2003 venoval Santana výťažok svojho turné Shaman tour (približne 2,5 až tri milióny dolárov) na boj proti AIDS. Je známy svojím protivojnovým postojom.
Napriek tomu, že sa presťahoval do Kalifornie, dušou a telom ostal Mexičan, čo často zdôrazňuje.