Ten film režíroval Šialený Sam – Sam Peckinpah. Je z roku 1973, ale do kina naň budeme môcť chodiť až od septembra, keď sa rozbehne Projekt 100. Ak ho stihnete už v Trenčíne, budete prví.
Od roku 1969 bolo jasné, že so Samom Peckinpahom prichádza nová éra westernu – vtedy sa premietala jeho Divoká banda. Tvorivý talent a hĺbavosť však boli len časťou Peckinpahovej osobnosti. Spolupracovníkov terorizoval, mnohých počas nakrúcania prepustil. Bol perfekcionalista, o každej scéne mal detailnú predstavu, ale hercom ju prezradiť nechcel. Počkal, kým na to prídu sami, aj keby to trvalo celý deň. V druhej polovici 70. rokov ho pomaly ničili drogy a trpel paranojou. Myslel si, že ho prenasleduje CIA.
Veselší životný príbeh má režisér Mika Kaurismäki. Hoci je Fín, rád cestuje po Brazílii a počúva miestnu muziku.
Postretával veľa hudobníkov a už o nich nakrútil niekoľko filmov. Na Pohode sa z nich premietne Moro no Brasil. Najkrajšie na tom bude to, že Mika (Akiho brat) si film príde sám uviesť.
A to nie je všetko, uvádzať bude aj Gustavo Santaolalla – film Babel. Santaolalla má filmy Alejandra Gonzáleza Inarrituho veľmi rád, hudbu mu skladal aj k Amores Perros a 21 gramov. Za Babel však dostal Oscara – už svojho druhého, lebo prvého má za Skrotenú horu. A krásnu hudbu napísal aj k Motocyklovým zápiskom, roadmovie o jeho krajanovi Che Guevarovi.
Dve festivalové projekcie budú ešte v českej nálade. Premietnu sa Svěrákove Vratné lahve a rozprávkový Horor pre dospelých jedné noci v jedném měste. Horor je to bábkový (ale celovečerný), šesť rokov na ňom pracovala hŕstka umelcov. A to v štúdiu, ktoré dnes vlastní špeciálnu lepičku filmov – priniesli ju zo Škandinávie a vraj na nej kedysi robil Ingmar Bergman film Fanny a Alexander.
Autor: kk