Tuctová rodinka z tuctového amerického mestečka je výstižnou, presnou a neľútostnou karikatúrou bežných súčasníkov. Nech sa pobabre čokoľvek, všetci sa napokon vždy vrátia domov, pretože sa navzájom potrebujú a majú sa radi.
Je nás vyše 60 miliónov, čo si pravidelne zapíname televízory, aby sme si pozreli ich nové príhody. Približne rovnaký počet ľudí prelaďuje na iné stanice alebo píše žiadosti o ich zákaz, zrušenie, potrestanie. Korene obľuby i nepopulárnosti sú tie isté: satira.
Nebýva zvykom, aby na celovečerný film podľa úspešného seriálu diváci museli čakať tak dlho. Matt Groening má práce vyše hlavy (nové časti televíznych Simpsonovcov, komiksy, seriál Futurama), no i tak je dvadsaťročné čakanie ďalším simpsonovským rekordom.
Tvorcovia sa napokon rozhodli nakrútiť jednu 87-minútovú epizódu. Rátajú s tým, že publikum seriál dôverne pozná, napriek tomu film nie je neprístupný ani pre outsiderov. Dokonca ani nápadov a gagov tu nie je viac ako v seriálovej epizóde. To však neznamená menej zábavy, ale viac možností práce s detailom. Prirodzené miesto si našla hra so zasvätencami, plná odkazov, motívov, náznakov a citácií. Nie je však dominantná ani samoúčelná.
Diváci seriálu rýchle zistia, že to, čo Homer vyvedie, nie je najhoršia vec v jeho živote, ako tvrdí reklama. Ani Bart sa mimoriadne neprekonáva. Jeho nahá jazda mestom na skejte je len exhibíciou – zato skvele stvárnenou. Scenáristi si s príbehom nelámu hlavu, vedia, že seriálové publikum si už zvyklo na zvraty a rozuzlenia, priečiace sa logike. Patria totiž k simpsonovskej poetike.
Viacero motívov vyznieva do stratena, čo v seriáli môže naznačovať tému ďalšej časti, no vo filme by sa žiadalo dopovedať ich. Aká bola skutočná úloha indiánskej šamanky? Čo spravil prezident Schwarzenegger s neschopným šéfom štátnej organizácie? A čo sa, dočerta, stalo s Homerovým prasiatkom?!
V českom dabingu účinkujú tí istí herci ako v televízii, čo je dobre. Tunajšie publikum totiž seriál miluje aj pre dabing, i keď zabíja pôvab originálu, v ktorom hlasovo hosťujú svetoznáma právnička Erin Brockovichová či Tom Hanks.
Simpsonovci vo filme sú bláznivou postmodernistickou mozaikou zobrazujúcou radosti i frustrácie bežného súčasníka. Neprinášajú originálny príbeh ani závažné posolstvá, ani dojímavé umelecké zážitky. Výstižne to napísali v New York Post: „Dobrá správa je, že Simpsonovci vo filme sú presne takí, ako televízny seriál. Zlá správa je, že Simpsonovci vo filme sú presne takí, ako televízny seriál.“
Simpsonovci vo filme (The Simpsons Movie)
USA 2007, 87 minút
Námet: Matt Groening
Réžia: David Silverman
Hudba: Hans Zimmer
V českom znení: Vlastimil Zavřel (Homer), Jiří Lábus (Marge), Martin Dejdar (Bart), Helena Štáchová (Líza) a ďalší.
Premiéra v SR: včera
Čo film vzal a čo dal
Epizód Simpsonovcov je už štyristo, teda viac ako dní v roku. Aj keby denne rodinka stihla nové dobrodružstvo, už je ich príliš veľa na to, aby mal Homer stále tridsaťšesť, Marge tridsaťtri, Bart desať a Líza osem rokov. Na podivné bezčasie sme si už ale zvykli a je fajn, že zostáva aj vo filme.
Televízni Simpsonovci sa vždy pýšili tým, že sú metasvetom, ktorý, hoci širší, pevne vyrastá z aktuálnych reálií. Sociálnych, kultúrnych aj politických. Keď George Bush starší ešte ako prezident USA kritizoval Simpsonovcov, v seriáli mu to dali poriadne vyžrať. Vo filme to je iné, Simpsonovci toto puto odstrihli. Šaškuje tam síce Tom Hanks, ale reálie príbehu už s nimi nemáme spoločné. Arnold Schwarzenegger ako americký prezident? Nič nové, na túto tému sa veselo žartovalo už vo filme Demolátor.
Za 20 rokov zomrelo zopár vedľajších postáv (Lízin džezový idol alebo manželka Neda Flandersa). Po filme zostane v springfieldskom panteóne ešte jedno miesto voľné. Teleshopingový Dr. Nick Riviera bude chýbať sotvakomu, aj keď svoje miesto v seriáli určite mal.
Vytratila sa aj mýtickosť mesta Springfield. Vo filme získal konkrétnu polohu. Už nebude treba skúmať značku Homerovho auta či číslo jeho sociálneho poistenia. Malá časť kúzla je preč.
Juraj Malíček(Autor je teoretikom popkultúry)
Homer: Jedzte kravy a prekvapujte ženy!
Toto je autorizovaný rozhovor s hlavným hrdinom filmu Homerom Simpsonom, ktorý vybraným svetovým médiám poskytla jeho filmová spoločnosť.
Čo si myslíte o dnešných filmoch?
„Sú príliš krátke. Zjem päť sáčkov popcornu a ony nie sú ešte ani v polovici. Mali by ich nakrúcať dlhšie. Nie, počkať! Mali by robiť väčšie sáčky s popcornom.“
Kto sú vaši obľúbení akční hrdinovia?
„Mám rád Vec z Addams Family. Máme veľa spoločného, obaja sme plešatí, nahnevaní a obom nám v lete idú filmy do kín.“
Stretli ste veľa rockových hviezd od Micka Jaggera až po Red Hot Chilli Peppers. Neláka vás rokenrolový život?
„To nie je nič pre mňa. Kto potrebuje fanynky, keď má doma Marge? A kto nejaké hotelové izby na rozbitie, keď mám hneď vedľa dom Flandersa?“
Ste jedným z najznámejších rodičov. Čo by ste odkázali ostatným?
„Neverte, keď vám vravia, že chlapca môžete príliš priškrtiť.“
Na čo ste ako Bartov otec pyšný? Čím ste mu príkladom?
„Raz som mu pomohol v škole. Nechal som ho odovzdať prácu, ktorú som napísal ako dieťa. Dostal štvorku a dôležitú lekciu: neklam hlúpejších ako si sám.“
Aké to je mať doma vegetariána, teda Lízu?
„Ja sa považujem za „second-hand“ vegetariána: kravy žerú trávu, ja jem kravy.“
Očko si vždy robil zálusk na Marge, netrápi vás to?
„Ale hej, mal by som sa strachovať o Marge, že sa zapozerá do tuctového lúzra ako Očko, keď už je vydatá za tučného, tuctového lúzra ako ja? Uh, oh...“
Vy s Marge máte jedno z najúspešnejších manželstiev v Springfielde. Prezraďte nejaké návody.
„Svoju ženu prekvapujte, aby nebola nuda. Napríklad na Valentína bude čakať kvety. Ale viete, čo nebude čakať? Keď o ôsmej ráno vyskočíte z komory v maske príšery!“
Homer, vás nič nerozhádže. Ako si dokážete udržať dobrú náladu, keď sa všetko kazí?
„Na nervy mi vždy pomáhalo pitie. Ale rozumiem, že niektorí ľudia by piť nemali. Mohli by to pitie dať mne.“