SME

Okolo STV je dusno

Člen Rady STV chce iniciovať jej mimoriadne rokovanie potom, ako redaktori STV opísali zásahy vedenia spravodajstva do obsahu ich príspevkov v prospech koalície.

V STV sa o politických tlakoch na spravodajstvo hovorí od nástupu riaditeľa Radima Hrehu.V STV sa o politických tlakoch na spravodajstvo hovorí od nástupu riaditeľa Radima Hrehu. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Situáciou v spravodajstve verejnoprávnej televízie sa zrejme bude zaoberať Rada STV.

Jeden z jej členov Miroslav Kollár chce iniciovať mimoriadne rokovanie, keďže rada sa plánovala stretnúť až koncom augusta. Dôvodom sú politické zásahy v prospech súčasnej vládnej koalície, ktoré denníku SME potvrdili štyria odchádzajúci redaktori STV.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Myslím, že situácia je natoľko vážna, že keby sa to stalo v minulom volebnom období, všetky občianske iniciatívy by boli okamžite na nohách a rada by zasadla do 24 hodín,“ hovorí Kollár. Podľa neho by mal zároveň odstúpiť šéfredaktor spravodajstva STV Ján Šmihula.

SkryťVypnúť reklamu

„Je absurdné, keď zastaví príspevok po tom, čo mu zavolá hovorca ministerstva. Šéfredaktor má byť autonómna osobnosť. Toto nie je nezávislé a sebavedomé spravodajstvo verejnoprávnej televízie.“

Takýto prípad opísal v denníku SME bývalý redaktor STV Jaroslav Barborák. Podobné zásahy do obsahu príspevkov potvrdili aj ďalší redaktori spravodajstva.

Malec: Som zhrozený

Podobný názor má aj ďalší člen Rady STV Peter Malec, ktorý na ovplyvňovanie spravodajstva upozorňoval už v júni na svojom blogu.

„Určite by sme sa tým mali zaoberať. Nakopilo sa príliš veľa zásahov, ktoré neboli adekvátne,“ myslí si. Hovorí, že Šmihulovým rozhovorom pre sobotné vydanie SME bol zhrozený. „V podstate priznal všetky zásahy, hoci tvrdí, že žiadne neboli. Z jeho vyjadrení cítim obrovskú neprofesionalitu.“

SkryťVypnúť reklamu

S vyjadreniami odchádzajúcich redaktorov sa nestotožňuje predseda Rady STV Bohumír Bobocký.

Problém vidí skôr v tom, že spravodajstvo je stále „nesystémové a chaotické, pričom cítim tendenciu jeho postupnej bulvarizácie“. „Ak niekto predloží dôkazy o cenzúre tak, ako to urobil v minulosti Ivan Brada, budem prvý, kto bude iniciovať rokovanie rady,“ povedal Bobocký. Vzápätí pripustil, že ak sa nájdu štyria členovia rady, ktorí chcú jej rokovanie v skoršom termíne, pridá sa aj on. Zvolanie rady musí iniciovať päť členov.

Rafaj: Dôverujem STV

S veľkým znepokojením vníma informácie o politických zásahoch v prospech súčasnej vlády člen parlamentného výboru pre kultúru a médiá Tomáš Galbavý (SDKÚ).

„Ide o vážne signály, ktoré nemôžeme ignorovať.“ Podľa neho by sa mali situáciou v STV zaoberať na najbližšom rokovaní výboru v septembri.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa poslanca Daniela Lipšica sa STV správa ako v polovici 90. rokov, keď bola „hrubo zneužívaná na stranícke ciele“. „Zatiaľ to má kultivovanejšiu formu, keďže neexistujú satirické relácie proti opozícii.“

Podľa poslanca Rafaela Rafaja (SNS) je vo verejnoprávnej televízii všetko v poriadku. „Medzi kolegami som sa stretol skôr s názormi, že STV je k vláde rovnako kritická ako iné médiá. Dôverujem súčasnému vedeniu STV,“ povedal Rafaj.

Podobný názor má aj vice­premiér Dušan Čaplovič (Smer). „Možno existujú nejaké sporné prípady, ale nezdá sa mi, že televízia slúži tejto vláde.“

Čaplovič však nemá problém s tým, aby sa vyjadreniami odchádzajúcich redaktorov zaoberala Rada STV. „Nech si pozvú šéfa spravodajstva aj generálneho riaditeľa, aby im to vysvetlili.“

SkryťVypnúť reklamu

Šmihula tlaky odmieta

Denník SME v sobotu informoval, že bývalí redaktori spravodajstva Martina Ruttkayová, Mária Ölvedyová a Jaroslav Barborák odchádzajú z STV pre politické zásahy v prospech Ficovej vlády. Z podobných dôvodov odišla v júni aj moderátorka Nora Gubková a dramaturg publicistiky Michal Petruška. Šéfredaktor spravodajstva Šmihula však akékoľvek zásahy odmieta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  1. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  2. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  4. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  5. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  8. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  1. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 6 932
  2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 748
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 556
  4. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 397
  5. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 3 259
  6. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 3 076
  7. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi 2 160
  8. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 2 006
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 17 722
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 15 222
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 12 368
  4. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 8 522
  5. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 6 423
  6. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 372
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 085
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 008
  1. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  2. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  3. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  5. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  6. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  8. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
SkryťZatvoriť reklamu