SME

Skutočnosť mi je kulisou

Vyštudovala psychológiu i psychoanalýzu a duševnej pomoci ľuďom sa venuje aj profesionálne. Už nejaký čas žije vo Viedni,

Svetlana Žuchová (1976), jej debutová zbierka poviedok Dulce de Leche (2003) bola ocenená prémiou Literárneho fondu. Je dvojnásobnou finalistkou súťaže Poviedka.Svetlana Žuchová (1976), jej debutová zbierka poviedok Dulce de Leche (2003) bola ocenená prémiou Literárneho fondu. Je dvojnásobnou finalistkou súťaže Poviedka. (Zdroj: AL)

Vyštudovala psychológiu i psychoanalýzu a duševnej pomoci ľuďom sa venuje aj profesionálne. Už nejaký čas žije vo Viedni,

a preto dôverne pozná pocit, keď sa musí zrazu človek hľadať. Jej novela sa pôvodne mala volať Preč, pretože je o odchádzaní a vracaní sa, no nakoniec sa volá Yesim. SVETLANA ŽUCHOVÁ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Dá sa v literatúre navzájom porovnávať?

„Ja som súťaživá a keby som bola atlétka, asi by som mala rada aj atletické súťaže. Je to možnosť zmerať si sily a zistiť, či je človek naozaj dobrý. Myslím, že vo svete jestvuje dohoda o istých kritériách kvality. Všeobecne sa hovorí, že toto je kvalitnejšie a toto menej kvalitné. Ale, samozrejme, tieto kritériá sú subjektívne. Nie každému sa musia páčiť tie tzv. kvalitné veci.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako vnímate finálovú nomináciu do Anasoft litery?

„Veľmi ma to potešilo. Ťažko sa to prirovnáva k nejakému inému umeniu, ale keď je niekto herec, tak má na javisku okamžitú spätnú väzbu: potlesk divákov. Písanie je veľmi introvertná činnosť, človek sedí doma v teplákoch a píše. Až potom vyjde kniha, no aj tak nemáte priamy stret s publikom. Jedine na čítačkách, no priznajme si, chodí na ne málo ľudí. Prostredníctvom súťaže mám spätnú väzbu, že tú knihu naozaj niekto prečítal a páčila sa mu.“

Nie je obdobou divadelného potlesku predaj?

„Určite áno, ale predaj je čosi strašne všeobecné. Tam je publikum ’ľud’, no v súťaži sú to ’odborníci’.“

Povedali ste, že písanie je introvertná činnosť. Ste introvert?

„Myslím, že áno.“

Ale študovali ste psychológiu a neskôr psychoanalýzu, kde sa pomáha ľuďom, čo asi nie je veľmi introvertná činnosť.

SkryťVypnúť reklamu

„Podmienkou všetkých týchto ’pomáhacích’ profesií je istá sebareflexia. Psychoterapeutické postupy by mali vykonávať ľudia, ktorí sú schopní sami seba reflektovať. Myslím, že istá introvertnosť je podmienkou týchto povolaní.“

Hovorí sa tiež, že psychológiu idú študovať ľudia, ktorí majú sami nejaké komplexy. Čo je na tom pravdy?

„Určite si to povolanie nevyberáme náhodne. Je veľká frakcia ľudí, ktorí idú študovať psychológiu práve preto, že majú nejaký problém, i keď to slovo nemám rada. Je totiž relatívne, čo je a čo nie je problém. Ale veľa ľudí tam ide z nejakej vlastnej hnacej sily a sami sa s niečím potrebujú porátať. Čo však vôbec neprekáža, základom psychoterapeutického vzdelávania je vlastná psychoterapia.“

Je aj písanie istou formou terapie?

SkryťVypnúť reklamu

„Určite áno, človek si veľa vecí utriedi, zastaví, spomalí a premysli si to, čo sa doteraz dialo. To mám veľmi rada, pretože žijem rýchlo a potom prichádzajú obdobia, keď si uvedomujem, že to už nestíham spracovávať. Vtedy je najlepšie si taký ’výsek’ spísať.“

Novela Yesim bol váš prvý dlhší prozaický text?

„V skutočnosti druhý. Do súbehu Román 2006 som poslala román a ten som napísala predtým. S vydavateľom som však bola dohodnutá, že v lete mu odovzdám rukopis knihy a po intenzívnom písaní toho románu mi ostalo relatívne málo času a teda Yesim som napísala rýchlo. V skutočnosti bol román prvý, ale technicky vyšla skôr Yesim.“

Téma emi/imigrácie a spoločenského hľadania sa nie je jednoduchá. Ako sa tá kniha písala?

„Písala sa ľahko, pretože sú to témy, ktorými žijem. Dlho som bola vo Viedni a aj teraz tam žijem: ako cudzinka. Je to vec, ktorá ma zaujíma, podobne ako ma zaujímajú životy iných cudzincov. Niektorí to majú ešte ťažšie ako my, napríklad Turci.“

SkryťVypnúť reklamu

Premietalo sa niečo z va­šich osobných zážitkov do knihy?

„Sú tam veci, ktoré sú vymyslené. Vyhýbala som sa úplným tureckým reáliám, pretože ani medzi Turkami nemám bližších priateľov. Netrúfala by som si písať o Turkoch konkrétne. No sú tam aj také, ktoré sú veľmi osobné. Teda asi jedna k jednej. Je to mix, ale určite je Yesim osobná knižka.“

To znamená čo?

„Že mnohé situácie, ktoré sú v texte, sa mi naozaj stali, i keď som ich trochu posunula. Petra Hůlová mi raz povedala, že má pocit, akoby opisovala niečo, čo je úplne skutočné, akurát, že sa to nikdy nestalo. Tak niečo takéto. Mám pocit, že situácie sú skutočné, no v knižnej forme sa neodohrali. Preto sa nedá povedať, že ja som Yesim. Ale odrážam sa v nej. Reálie sú kulisy a rekvizity.“

Isté pasáže knihy sa dajú interpretovať z feministického hľadiska, tomu ste sa však bránili. Prečo?

SkryťVypnúť reklamu

„Je mi cudzie delenie na ženské a mužské písanie a už sa akoby automaticky bránim označeniu ženské písanie. Naša kultúra je plná klišé o tom, čo je ženské a čo mužské. Mňa by celkom lákalo napísať knihu z pohľadu muža, ale predsa len, nemôžem sa vžívať do niečoho, čo nie som.“

Tá kniha je aj knihou o stereo­typoch. Nie je takéto písanie trochu písaním na efekt? Je strašne ťažké napísať knihu o banálnej rodine bez predsudkov.

„Môže sa to tak brať. Ono môže vyznievať, že tá kniha je knihou o stereotypoch, ale pre mňa je to kniha o odchádzaní, samote, cudzosti a odcudzení. A už tá cudzina trochu nabáda, aby tam boli stereotypy. Okamžite, keď začnete písať o cudzincoch v inej krajine, skĺza to do tejto polohy.“

Už je vám Viedeň domovom? A ako človek spozná domov?

SkryťVypnúť reklamu

„To je veľmi ťažká otázka. Myslím, že už som tu viac doma ako kedysi. Keď čítam na čítačkách Yesim, tak si uvedomujem, že som sa posunula. Pracujem tu a práca pomáha udomácniť sa. Ale domov sa podľa mňa spozná podľa maličkostí: vieš potme zapnúť svetlo alebo si napustiť hrnček vody.“

Čo je Anasoft litera

Je to finančne najlepšie ohodnotená slovenská literárna cena, do ktorej sú automaticky nominované všetky prozaické diela sloven­ských autorov v prvom vydaní vydané v uplynulom roku.

V prvom kole odborná porota (Branislav Hochel, Dana Kršáková, Zoltán Rédey, Ľubica Somolayová a Miroslav Zelinský) vybrala zo 76 titulov desať finalistov (v abecednom poradí): Robert Bielik: Sansilia, Petrus, Dušan Dušek: Zima na ruky, Slovart, Jana Juráňová: Orodovnice, Aspekt, Monika Kompaníková: Biele miesta, KK Bagala/LCA, Márius Kopcsay: Zbytočný život, KK Bagala/LCA, Silvester Lavrík: Perokresba, KK Bagala/LCA, Rút Lichnerová: Anna Regina, Q111, Marek Vadas: Liečiteľ, KK Bagala/LCA, Pavel Vilikovský: Silberputzen, Vydavateľstvo PT, Svetlana Žuchová: Yesim, KK Bagala/LCA.

SkryťVypnúť reklamu

V druhom kole bude 3. októbra spomedzi nich vyhlásený víťaz, ktorý získa odmenu 200–tisíc Sk. Vlani ju získal Pavel Vilikovský za knihu Čarovný papagáj a iné gýče.

Novinkou druhého ročníka je cena 25 000 Sk pre vydavateľa víťaznej knihy. Papier v tejto hodnote udelí Bratislavská papierenská spoločnosť, s. r. o., ktorá sa stala hlavným partnerom podujatia.

Hlasujú aj čitatelia SME o najobľúbenejšiu knihu 2006, adresa: www.knihy.sme.sk/anasoftlitera, do 1. októbra. Z hlasujúcich vyberieme jedného čitateľa, ktorý získa kolekciu 10 kníh finalistov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 259
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 507
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 195
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 081
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 002
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 633
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 853
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 362
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší
„Tak, ako máme nastavenú dramaturgiu, vízie a plány, tak v nich pokračujeme bez ohľadu na to, kto je na aktuálne ministerstve,“ povedal pre SME Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


1
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 547
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 945
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 357
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 472
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 033
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 887
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 332
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 134
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu