SME

Najväčší oscarový smoliar - Peter O'Toole

BRATISLAVA 1. augusta (SITA) - Írsky herec Peter O'Toole sa preslávil ako T. E. Lawrence v dobrodružnom filme Lawrence z Arábie (1962). Postavou Kráľa Henricha II. vo filmoch Becket (1964) a Lev v zime ...

BRATISLAVA 1. augusta (SITA) - Írsky herec Peter O'Toole sa preslávil ako T. E. Lawrence v dobrodružnom filme Lawrence z Arábie (1962). Postavou Kráľa Henricha II. vo filmoch Becket (1964) a Lev v zime (1968) sa zaradil do skupinky hercov, ktorí si vyslúžili nominácie na Oscara za stvárnenie rovnakej postavy vo dvoch rôznych filmoch. Ďalší traja, ktorým sa to podarilo, sú Paul Newman, Bing Crosby a Al Pacino. No iba O'Toole bol nominovaný za stvárnenie tej istej postavy v úplne odlišných filmoch, ktoré spolu nesúviseli ani na seba nenadväzovali. Počas svojej vyše 50-ročnej kariéry získal tri Zlaté glóbusy, cenu Emmy a čestného Oscara za celoživotné dielo v roku 2003. Napriek ôsmim nomináciám sa mu ale nikdy nepodarilo získať Oscara v kategórii Najlepší mužský herecký výkon. Jeho zatiaľ poslednú nepremenenú oscarovú nomináciu mu vynieslo stvárnenie starnúceho herca Maurica v romantickej dráme Venus (2006).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Peter Seamus O’Toole sa narodil pravdepodobne 2. augusta 1932 v meste Connemara v Írsku. Ani on sám to však nevie presne. Vo svojej autobiografii uvádza, že 2. august akceptuje ako svoj dátum narodenia, i keď existujú rôzne záznamy v írskom meste Connemara a anglickom Leeds, kde vyrastal. Írske záznamy podľa jeho slov uvádzajú, že sa narodil v júni 1932. Jeho otec bol írsky bookmaker a matka zdravotná sestra narodená v Škótsku. Keď mal Peter rok, presťahovali sa do malého radového domčeka s dvoma spálňami v Leedsi. Spolu s otcom chodieval na miestne dostihové dráhy a do krčiem. Jeho otec Patrick sa ho snažil naučiť byť hrdý na svoj írsky pôvod, napriek tomu, že tam nežil ani celý rok. Peter si zvykol vždy si obliecť aspoň niečo zelené - najčastejšie ponožky. Sedem alebo osem rokov chodil do katolíckej školy, kde ho podľa jeho slov sestričky bili len preto, aby ho zbavili "ľaváctva". Ako chlapec sníval, že bude novinárom. V štrnástich rokoch preto odišiel zo školy a začal pracovať pre Yorkshire Evening News - ako redakčný poslíček, kuriér a napokon i reportér - nováčik. O tri roky neskôr ale z novín odišiel, aby mohol hrať v Leeds Civic Theatre. Vďaka tomu mohol po základnej vojenskej službe a divadelnej akadémii - asi v roku 1955 nastúpiť do prestížneho divadla Old Vic. Vojenskú službu absolvoval začiatkom päťdesiatych rokov ako radista v Kráľovskom námorníctve. V rokoch 1952 až 1954 študoval na Kráľovskej akadémii divadelných umení (Royal Academy of Dramatic Art - RADA). I keď nemal pre štúdium na tejto významnej divadelnej škole žiadnu kvalifikáciu, výberovú komisiu presvedčila jeho inteligencia a schopnosť hrať, čím získal aj štipendium. Na RADA pokúšal šťastie až po tom, ako ho vtedajší riaditeľ Abbey Theatre's Drama School v Dubline Ernest Blythe odmietol, lebo nevedel galsky. Na RADA chodil do jednej triedy s Albertom Finneym, Richardom Harrisom, Alanom Batesom a Brianom Bedfordom. Postupne sa začal ako Shakespearovský herec uplatňovať v divadle Bristol Old Vic. Ako 24-ročný dostal možnosť hrať v Hamletovi. O rok neskôr mu účinkovanie v predstavení The Long, The Short and The Tall v londýnskom Royal Court, vynieslo cenu londýnskych kritikov. Neskôr začal pôsobiť v Kráľovskej Shakespearovskej spoločnosti v Stratforde.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1954 debutoval na televíznej obrazovke, keď hosťoval v jednej epizóde seriálu The Scarlet Pimpernel a jeho filmovým debutom bola snímka The Savage Innocents (1959). V roku 1960 sa predstavil ako Robin MacGregor v Kidnapped a kapitán Fitch v The Day They Robbed the Bank of England. Skutočný zlom v jeho kariére prišiel s rolou T.E. Lawrenca v snímke Lawrence of Arabia (1962) v réžii Davida Leana. Film ho predstavil americkým divákom a vyniesol mu prvú z ôsmich nominácií na Oscara. V roku 1963 zaň získal cenu BAFTA v kategórii Najlepší britský herec vo filme. Pokračoval účinkovaním v ďalších úspešných filmoch, ako Becket (1964), Lev v zime (1968), Zbohom, pán profesor! (1969) alebo The Ruling Class (1972). Každý z uvedených filmov znamenal ďalšiu nepremenenú nomináciu na Oscara. V sedemdesiatych rokoch mu ale život aj kariéru skomplikoval alkohol a rakovina žalúdka. V roku 1976 mu museli chirurgicky odstrániť kus čriev a žalúdka. Po tom, ako sa vzdal alkoholu a podstúpil liečbu, sa vrátil k filmu účinkovaním v snímkach V roli kaskadéra (1980) a Môj obľúbený rok (1982), za ktoré bol opäť nominovaný na Oscara. Vo svojom snažení o filmové úlohy však pociťoval isté komplikácie a tak pracoval viac v televízii a divadle. V roku 1984 si zahral Zaltara vo filme Superdievča, nasledoval doktor Harry Wolper v sci-fi komédii Stvoriteľ (1985) a v roku 1987 historická dráma v réžii Bernarda Bertolucciho Posledný cisár, ktorá získala deväť Oscarov.

SkryťVypnúť reklamu

V deväťdesiatych rokoch ďalej účinkoval vo filmoch, tešil publikum a inšpiroval mladých hercov. Objavoval sa predovšetkým vo vedľajších úlohách, ako Willingham v komédii Kráľ Ralph (1991), waleský šľachtic Lord Sam v komédii Rebecca's Daughters (1992), biskup Cauchon v dvojdielnom televíznom filme Jana z Arku (1999) alebo Von Hindenburg v ďalšom televíznom filme Hitler: Vzostup zla (2003). Za účinkovanie v miniseriáli Jana z Arku (1999) získal cenu Emmy. Zahral si aj vo filmoch ako The Rainbow Thief (1990), The Nutcracker Prince (1990), Isabelle Eberhardt (1991), alebo Molokai: The Story of Father Damien (1999).

Keď 25. októbra 2002 zomrel jeho celoživotný priateľ Richard Harris, rodina zosnulého predstaviteľa profesora Albusa Dumbledora chcela, aby ho v nasledujúcej snímke Harry Potter a väzeň z Azkabanu (2004) nahradil práve O'Toole. On však odmietol a rolu dostal Michael Gambon.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2003 sa americká Akadémia filmových umení a vied rozhodla oceniť jeho prínos filmovému priemyslu a udeliť mu Oscara za celoživotné dielo. Pôvodne mal v úmysle cenu odmietnuť, lebo mal pocit, že cena signalizuje koniec jeho kariéry. Napísal Akadémii list, v ktorom im vysvetľoval, že je "ešte stále v hre". Akadémia ho však informovala, že mu cenu udelia, či si po ňu príde, alebo nie. Po tom, ako ho deti presvedčili, že je to najväčšia pocta, akej sa mu môže vo filmovom priemysle dostať, sa napokon rozhodol Oscara prevziať. Odovzdala mu ho Meryl Streep.

V roku 2004 stvárnil kráľa Priama v letnom blockbusteri Trója a o rok neskôr si zahral "staršiu verziu" legendárneho zvodcu Giacoma Casanovu v dramatickom seriáli BBC Casanova (2005). Jeho úloha spočívala v "ukotvení" príbehu - svoj životný príbeh rozprával slúžke Edith (Rose Byrne). Nasledovala ôsma nepremenená oscarová nominácia za stvárnenie starnúceho herca Maurica v romantickej dráme Venus (2006). Na filmovom plátne sa najbližšie predstaví ako King Of Stormhold vo fantasy Stardust (2007). V postprodukcii je dramatická miniséria Iron Road, v ktorej si zahral, a na 14. decembra je ohlásená americká premiéra rodinnej drámy The Christmas Cottage (2007), kde sa objaví ako Glen Wessler. Na rok 2008 sú ohlásené dve filmové novinky, v ktorých si O'Toole zahrá, dráma Love and Virtue a snímka La Fenice, o ktorej zatiaľ nie sú známe žiadne podrobnosti.

SkryťVypnúť reklamu

O'Toolove prvé manželstvo stroskotalo po dvadsiatich rokoch. V roku 1959 sa oženil s waleskou herečkou Siân Phillips, s ktorou má dve dcéry - úspešnú herečku Kate O'Toole a Patriciu. Rozviedli sa v roku 1979. Okrem nich má syna Lorcana O'Toola s bývalou priateľkou - modelkou Karen Brown. Od roku 1963 žil v Clifdene, v írskom County Galway a na vrchole svojej kariéry vlastnil byty v Dubline, Londýne a Paríži. V súčasnosti si už ale ponechal len londýnsky dom.

Podľa médií je O'Toole pravdepodobne posledným zo svojich súčasníkov, kto nemá rytiersky titul. Londýnsky Daily Mail túto skutočnosť v roku 2006 pripísal samotnému hercovi. Rytiersky titul mu vraj ponúkli v roku 1987, no on ho z osobných a politických dôvodov odmietol.

Okrem herectva sa O'Toole venuje písaniu. Je autorom dvoch kníh - spomienok na svoje detstvo v rokoch pred II. svetovou vojnou Loitering With Intent: The Child (1992) a spomienok na časy v RADA Loitering With Intent: The Apprentice (1996). V súčasnosti pracuje na tretej knihe, ktorá by sa mala venovať jeho divadelnej a filmovej kariére, ale aj jeho záľubám ako kriket alebo rybárčenie.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2000 získal divadelnú cenu Laurence Olivier Theatre Award za celoživotné dielo na divadelných doskách. Časopis Premiere označil jeho T.E. Lawrenca za Najlepší herecký výkon všetkých čias a časopis Empire ho zaradil na 47. miesto rebríčka Najsexi hviezd v histórii filmu.


Spracované podľa: en.wikipedia.org, www.imdb.com, www.biography.com, www.tmaw.co.uk, www.thebiographychannel.co.uk, www.allmovie.com, www.csfd.cz


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 11 555
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 952
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 028
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 507
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 356
  6. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 638
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 119
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 284
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 335
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 172
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 035
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 19 290
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 133
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 399
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 7 918
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 763
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu