BRATISLAVA. Seriál Povstalecká história z roku 1984 bude od 22. augusta vysielať Slovenská televízia na Jednotke – v pracovné dni po jednej popoludní.
Na svojej internetovej stránke STV informuje, že film sa nedokázal vyhnúť ideologickému tlaku režimu a isté udalosti sú v ňom zavádzajúco a účelovo zobrazené. Chce po jeho skončení odvysielať diskusiu.
„Umelecké diela, ktoré vypovedajú o istej dobe, nemienime ukryť, ale chceme o nich hovoriť,“ vyjadrila sa Želmíra Habánová, hovorkyňa STV.
Seriál po prvý raz po roku 1989 opakovala STV v lete 2005, keď bol jej riaditeľom Richard Rybníček. Jeho vedenie malo problém s iným filmom, novým dokumentom o povojnovom pogrome v Topoľčanoch Miluj blížneho svojho. Trvalo na tom, aby sa vysielal len spolu s diskusiou Pod lampou.
Bob by nemenil
Povstalecká história režiséra Andreja Lettricha vznikla na námet Viliama Plevzu, ktorý bol v tom čase riaditeľom Ústavu marxizmu-leninizmu ÚV KSS. Autor scenára Jozef Bob, ktorý je dnes šéfredaktorom Literárneho týždenníka, tvrdí, že sa opieral aj o dielo českého historika Viléma Prečana, ktorý v sedemdesiatych rokoch emigroval do Nemecka. Film mal mať pôvodne 11 dielov, posledné tri o Pražskom povstaní.
Bob by ani dnes na filme nemenil podstatné veci, ľutuje však, že sa nezaobišiel bez komentárov k vsunutým dokumentárnym materiálom. Za tendenčný však seriál podľa neho môžu považovať len „novopečení“ historici. Podľa neho sa aj dnes stále ako najiniciatívnejší v SNP javia predstavitelia tzv. komunistického odboja, ostatní boli vraj roztrieštení.
Filmový teoretik Václav Macek vníma hodnotenie podobných diel ako zložitý problém. Pripomína, že aj Česi vysielajú „kolaborantské“ filmy nakrútené počas protektorátu. „V každej dobe je za filmami aj množstvo normálnej tvorivej práce.“
Kým určite nemá zmysel opakovať filmy o Gottwaldovi, Povstalecká história podľa neho môže byť súčasťou normálneho kultúrneho kolobehu. Interpretáciu SNP nepovažuje za rýdzu propagandu z 50. rokov. „A dnes sú dané isté limity interpretácie SNP: Tí, ktorí robili koncentráky, boli Nemci,“ pripomína.
Prokomunistický pátos majú aj staršie dobové filmy, napríklad Smrť sa volá Engelchen z roku 1960, ktoré sú stále vysoko umelecky cenené.
Socialistické seriály
Ešte na jar STV ohlásila zámer vrátiť sa k československej seriálovej tvorbe, plánovala však nájsť menej sporné tituly. Súčasné vedenie chce svoje plány zverejniť až na tlačovke o jesennej programovej štruktúre.
Aj Česká televízia riešila v minulosti dilemy, či vysielať, alebo nevysielať podobné ideologicky zafarbené filmy. V roku 1999 odvysielala napríklad seriál 30 prípadov majora Zemana, nakrútený pod dohľadom komunistickej tajnej služby, a reakcie verejnosti boli búrlivé. Súčasné vedenie ČT vec však podľa hovorcu Martina Krafla už nechce komentovať. Od nástupu riaditeľa Jiřího Janečka v roku 2003 televízia už „totalitné“ seriály nevysiela.
Živý záujem o ne však majú komerčné televízie. Prima sa vrátila nielen k prípadom majora Zemana, ale aj k seriálom ako Žena za pultom.