SME

Rytier za kamerou - Sir Alfred Hitchcock

BRATISLAVA 10. augusta (SITA) - Režisér, herec a spisovateľ Sir Alfred Hitchcock sa narodil 13. augusta 1899 v londýnskom Leytonstone. Bol synom predajcu ovocia a zeleniny z East Endu Williama Hitchcocka ...

BRATISLAVA 10. augusta (SITA) - Režisér, herec a spisovateľ Sir Alfred Hitchcock sa narodil 13. augusta 1899 v londýnskom Leytonstone. Bol synom predajcu ovocia a zeleniny z East Endu Williama Hitchcocka a jeho manželky Emmy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hitchcock, prezývaný neskôr Hitch alebo majster hororu, bol jedináčik a vychovávali ho v prísnej katolíckej viere. Študoval na Saint Ignatius College, ktorú spravovali Jezuiti. Rodičom vypomáhal s obchodom, kde sa dozvedel čosi viac o podnikaní a od roku 1915 pracoval ako odhadca pre spoločnosť Henley Telegraph and Cable Company. Mladý Alfred začal tráviť čoraz viac času v kine a čítal stále viac amerických podnikových časopisov.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1920 sa dopočul, že spoločnosť Lasky otvoria v Londýne štúdio, v ktorom sa chcel zamestnať ako tvorca názvov filmov. Ďalšie dva roky preto vymýšľal tituly k filmom. Svoju prvú šancu režírovať dostal v roku 1923. Stalo sa tak vďaka náhode, keď režisér filmu Always Tell Your Wife (1923) náhodne ochorel a rýchlo potrebovali náhradu. Práca ho očarila a vedenie štúdia mu dalo ponuku natočiť film Number 13 (1922). Krátko pred dokončením filmu ale spoločnosť štúdia vo Veľkej Británii zavrela. Hitch sa následne zamestnal u Michaela Balcona, kde pracoval ako asistent réžie pre spoločnosť, ktorá sa neskôr presadila ako Gainsborough Pictures.

Okrem toho písal, stále vymýšľal tituly k filmom a pracoval ako umelecký vedúci. Po spolupráci na niekoľkých filmoch dostal ponuku režírovať koprodukčný britsko-nemecký film Bludisko lásky (1925). Ďalšie polstoročie sa stal film jeho životom.

SkryťVypnúť reklamu

Typickou známkou jeho filmov bolo, že zločin sa udial na toaletách alebo iných tajuplných miestach. Do svojich filmov obsadzoval predovšetkým blondíny. Najznámejšími tvárami jeho snímok boli Ingrid Bergman, Grace Kelly, Tippi Hedren, Joan Fontaine či Anny Ondra a Madeleine Carroll.

Alfred Hitchcock účinkoval takmer vo všetkých filmoch, ktoré režíroval. Do vtedajšieho filmárskeho raja menom Hollywood prišiel po prvý raz v roku 1940, ale vo väčšine štúdií ho odmietli. Nikto neveril, že Brit by mohol natočiť skutočnú hollywoodsku snímku. Napokon ho oslovil producent David O. Selznick, pre ktorého pracoval ďalších celých sedem rokov. Jeho prvým filmovým projektom mala byť snímka o Titanicu, ale Selznick neskôr nevedel zohnať vhodnú loď a tak natáčanie zrušil. Miesto toho vtedy Hitch natočil film Mŕtva a živá (1940).

SkryťVypnúť reklamu

V tom čase už mal na svojom konte snímky ako Žena so zlou povesťou z roku 1927, The Lodger (1927), Murder! (1930) a Zmiznutie starej dámy (1938). Po jeho hollywoodskom debute ešte nasledovali snímky Pán Smith s manželkou (1941), Ani tieň podozrenia (1943), Povestný muž (1946) a iné. V roku 1950 účinkoval vo vlastnom mysterióznom thrilleri Tréma a do konca 50-tych rokov ho diváci videli ešte v snímkach Cudzinci vo vlaku (1951), Chyťte zlodeja (1955) a iných. Roky päťdesiate ukončil filmom Na sever severozápadnou dráhou (1959) a nasledovala lavína v podobe filmov Psycho (1960), Vtáci (1963), Marnie (1964) a Topaz (1969).

V 70-tych rokoch minulého storočia prispel do svetovej kinematografie aj komediálnym thrillerom Rodinné spiknutie, čo bol zároveň jeho posledný film.

SkryťVypnúť reklamu

Aj napriek desiatkam rokov aktívneho filmovania, nikdy nezískal Oscara. Počas slávnostného udeľovania Oscarov mu však v roku 1967 udelili cenu Irving Thalberg Memorial Award. Pri preberaní vtedy iba stroho poďakoval. Jeho ďakovná reč spočívajúca v slove "ďakujem" tak vstúpila do histórie oscarových galavečerov ako najkratšia reč. Jeho dielo však ocenila Filmová spoločnosť Lincolnovho centra v New Yorku a na jeho počesť pripravila slávnostný galavečer. Počas troch hodín vtedy v roku 1974 premietli najpútavejšie pasáže z jeho filmov. Len pár mesiacov pred smrťou ho vymenovali za Rytiera Britského impéria.

Sir Alfred Hitchcock bol ženatý a so svojou manželkou Almou Reville mal dcéru Patriciu. Zomrel 29. apríla 1980 v Los Angeles na zlyhanie srdca a pečene.

SkryťVypnúť reklamu

SPRACOVANÉ PODĽA: www.hitchcock.tv, www.imbd.com, www.thebiographychannel.co.uk, www.csfd.cz.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 311
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 421
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 238
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 268
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 893
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 413
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 091
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu