Hongkong 14. augusta (TASR) - Čínsky režisér Ťia Čang-kche, ktorého film s distribučným anglickým názvom Still Life získal vlani na MFF v Benátkach hlavnú trofej - Zlatého leva, priznal, že prípravné práce pred nakrúcaním filmu Tattoo Age o tzv. kultúrnej revolúcii v najľudnatejšej krajine planéty prerušil sčasti kvôli cenzorom.
"Kultúrna revolúcia je problematickou témou, čo však neznamená, že o nej nemožno nakrútiť film. (Cenzori) však majú prísne obmedzenia," uviedol filmár a dodal, že rokovania so zodpovednými pokračujú.
Obdobie tzv. kultúrnej revolúcie (1966-1976), počas ktorého popravili za názory v Číne tisícky ľudí a milióny ďalších prenasledovali, je aj v súčasnosti v krajine chúlostivou záležitosťou. Celý proces vyvolal Mao Ce-tung, aby si tak upevnil postavenie pred reálnymi i predpokladanými kontrahentmi a aby krajinu transformoval podľa osobných predstáv. V deklarovanom triednom boji s vnútorným nepriateľom, v ktorom zohrala významnú úlohu aj zmanipulovaná mládež, sa v úlohe prenasledovaných ocitla samotná kultúra a jej nositelia, vedci a učenci, ale aj kultúrne statky krajiny. Čoskoro ich však nasledovali aj stranícki funkcionári z rôznych kútov ČĽR.
Cenzori však neboli jedinou príčinou prerušenia príprav produkcie. Ďalším vážnym dôvodom bola neúspešnosť štábu získať pre jednu z hlavných úloh taiwanskú popovú hviezdu Jaya Choua.
Režisér, ktorý by aj v tomto roku mal na sklonku augusta zavítať do dejiska festivalovej prehliadky v meste lagún, pripravuje v súčasnosti dokumentárny film s pracovným názvom 24 City o sťahovaní výrobného závodu lietadiel a osude tamojších zamestnancov.
6 12 le juh