SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky
KANADSKÝ REŽISÉR, SCENÁRISTA A PRODUCENT JAMES CAMERON OSLÁVI VO ŠTVRTOK 53. NARODENINY

Režisér a milovník vedy - James Cameron

BRATISLAVA 15. augusta (SITA) - Kanadský režisér, scenárista a producent James Cameron sa preslávil inovovanými a finančne úspešnými akčnými filmami s prvkami sci-fi. Prvého Oscara mu ale vyniesla romantická ...

BRATISLAVA 15. augusta (SITA) - Kanadský režisér, scenárista a producent James Cameron sa preslávil inovovanými a finančne úspešnými akčnými filmami s prvkami sci-fi. Prvého Oscara mu ale vyniesla romantická dráma Titanic (1997). Tematicky sa jeho filmy veľmi často zaoberajú vzťahom medzi človekom a technológiou. Cameron stál pri zrode série Terminátorov a režíroval oscarový Titanic (1997), ktorý je s celosvetovými tržbami v prepočte 44,2 miliardy slovenských korún, najlepšie zarábajúcim filmom v dejinách kinematografie.

Skryť Vypnúť reklamu

James Francis Cameron sa narodil 16. augusta 1954 v ontárijskom meste Kapuskasing. Jeho otec Phillip bol elektroinžinierom a matka Shirley umelkyňa. James vyrastal v ontárijskom meste Chippawa. Inšpirovaný kultovým sci-fi Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírna odysea (1968), začal experimentovať so 16-milimetrovým filmom a fotiť si modely vesmírnych lodí, ktoré sám vyrábal. V roku 1971 sa jeho rodina presťahovala do Brea v Kalifornii. Na tamojšej Cal State-Fullerton študoval fyziku, no jeho vášeň pre filmy ho často privádzala do archívu University of Southern California (UCLA). Nedokázal sa ale rozhodnúť medzi vedou a umením a teda ani o ďalšom smerovaní svojho života. Odišiel preto zo školy, v roku 1978 sa oženil s čašníčkou Sharon Williams a začal jazdiť s kamiónom. Po tom, ako videl film Star Wars (1977), znovu sa v ňom prebudila láska k filmu, nechal prácu a začal "samoštúdium" v knižnici UCLA. Jeho žena i priatelia začali pochybovať o jeho psychickom zdraví, no on si požičal peniaze na výrobu krátkeho filmu, ktorý ukázal majstrovi nízkonákladových projektov Rogerovi Cormanovi. Ten mu dal šancu pracovať pre neho na výrobe jeho hororových filmov. Práca s producentom Cormanom mu v roku 1981 vyniesla prvý režisérsky džob, ktorý bol takmer jeho posledným - film Piraňa II. Pôvodne mal pracovať ako vedúci špeciálnych efektov, pričom pod pseudonymom H. A. Milton pravdepodobne prispel aj k scenáru, no po odchode pôvodného režiséra prevzal jeho miesto. Producent filmu ho však nečakane vyhodil s tým, že zábery, ktoré natočil, sú nepoužiteľné. Cameron ho ale nasledoval z Jamajky do Ríma a sám sa pustil do strihania filmu. Počas pobytu v Ríme mal nočnú moru o stroji, ktorý vyšiel z plameňov, aby ho zabil. Tento sen napokon pretvoril do námetu Terminátora. Po dokončení scenára sa rozhodol predať ho s tým, že film bude režírovať on sám. Spoločnosti, ktoré oslovil, síce projekt zaujal a mali oň záujem, väčšina však nechcela riskovať s debutujúcim režisérom. Jeho budúca manželka Gale Anne Hurd, ktorá rozbiehala vlastnú produkčnú spoločnosť Pacific Western Productions, ho poznala zo spolupráce s Rogerom Cormanom a súhlasila, že scenár kúpi za dolár a Cameron bude režisérom. Postavu Terminátora chcel Cameron zveriť niekomu, kto nebol "výnimočne svalnatý a mohol by 'zapadnúť' do davu". Uvažovali preto o obsadení Lanca Henriksena, ktorý hral v Pirani II. No keď sa Cameron po prvý raz stretol s Arnoldom Schwarzeneggerom, ktorý mal stvárniť Kylea Reesa, obaja sa zhodli na tom, že robotický zloduch bude pre rakúskeho svalovca oveľa vhodnejšia úloha. Ako Sarah Connor sa vo filme po prvý raz objavila Linda Hamilton, ktorá sa neskôr stala Cameronovou štvrtou manželkou. Terminátor (1984) sa stal filmovým hitom, prekonal všetky očakávania distribučnej spoločnosti Orion Pictures a ako nízkonákladový film s rozpočtom v prepočte asi 160 miliónov korún, si len v amerických kinách na svoje konto pripísal 38 miliónov dolárov (937 miliónov korún).

Skryť Vypnúť reklamu

Zatiaľ čo čakal na Schwarzeneggera, kým sa uvoľní pre prácu na Terminátorovi, pracoval Cameron súčasne na troch scenároch. Okrem dokončovania Terminátora, sa venoval Votrelcom (1986) a prvej verzii Rambo II (1985). Zatiaľ čo Terminátorovi a Votrelcom ostal verný, Ramba prevzal Sylvester Stallone - jeho konečná verzia sa od tej Cameronovej výrazne líšila. Po Terminátorovi sa začal najprv venovať pokračovaniu kultového Votrelca (1979) Ridleyho Scotta. Nazval ho Votrelci a znovu angažoval Sigourney Weaver, ktorá sa ako Ellen Ripley jediná dožila konca prvého filmu. Votrelci sa dočkali mimoriadnych úspechov v kinách a Sigourney Weaver získala v roku 1986 nomináciu na Oscara.

Cameronov ďalší filmový projekt vznikol z nápadu, ktorý dostal počas hodiny biológie na strednej škole. Príbeh robotníkov na vrtnej plošine v oceáne, ktorí objavia podmorské tvory z iného sveta, sa stal základom scenára pre film Priepasť (1989). Zahrali si v ňom Ed Harris, Mary Elizabeth Mastrantonio a Michael Biehn. S rozpočtom vo výške 41 miliónov amerických dolárov (viac než miliarda korún), bol v tom čase považovaný za jeden z najdrahších filmov svojej doby, a navyše si vyžadoval použitie prelomových technológií. Priepasť mala premiéru 9. augusta 1989 a na prvej priečke návštevnosti strávila dva týždne. Celosvetové tržby prekročili 131,2 milióna dolárov (3,2 miliardy korún) a film sa dočkal pozitívneho prijatia medzi kritikmi. Na jar 1993 uviedol Cameron špeciálnu edíciu filmu s vymazanými scénami, vrátane vyvrcholenia filmu - ako ho pôvodne zamýšľal natočiť. Film, ktorý Akadémia nominovala na štyroch Oscarov, napokon ocenili v kategórii Vizuálnych efektov. Po uvedení Priepaste založil Cameron vlastnú produkčnú spoločnosť Lightstorm Entertainment, ktorá stála za všetkými nasledujúcimi filmami.

Skryť Vypnúť reklamu

Po úspechu Terminátora sa dlho uvažovalo o pokračovaní príbehu Sarah Connor a jej boja proti strojom z budúcnosti. I keď Cameron mal predstavu, ako by mohlo pokračovanie vyzerať, a Schwarzenegger vyjadril svoj záujem spolupracovať, nakrúcanie odďaľovali spory týkajúce sa práv na príbeh. Vo filme, ktorý napokon dostal názov Terminátor 2: Deň zúčtovania (1991), si Linda Hamilton zopakovala rolu Sarah Connor a vrátil sa aj Arnold Schwarzenegger - tentoraz ako ochranca. Spolu s mladým Edwardom Furlongom bojoval proti novému modelu Terminátora T-1000, ktorého stvárnil Robert Patrick. Cameron chcel tento vylepšený model Terminátora použiť už v prvom filme, no vtedajšia úroveň špeciálnych efektov mu to nedovoľovala. Spoločnosť TriStar Pictures súhlasila s distribúciou filmu s podmienkou dodržania dátumu premiéry, ktorý stanovili o rok po začiatku nakrúcania. Film, ktorého scenár napísal Cameron spolu s dlhoročným priateľom Williamom Wisherom, Jr., sa teda musel za tento krátky čas prepracovať od scenára po dokončenú snímku. Rovnako, ako Cameronov predchádzajúci film, aj druhý Terminátor sa stal v tom čase s rozpočtom 100 miliónov dolárov (2,5 miliardy korún) najdrahším filmom. Film dokončili načas a do kín sa dostal 3. júla 1991. Jeho celosvetové tržby dosiahli 500 miliónov dolárov (vyše 12 miliárd korún), získal štyri Ceny americkej filmovej akadémie v kategóriách Najlepšie masky, zvuk, zvukové efekty a vizuálne efekty.

Skryť Vypnúť reklamu

Pred premiérou druhého Terminátora prišiel Schwarzenegger za Cameronom s nápadom natočiť remake francúzskej komédie Podčiarknuté, sčítané (1991). Nakrúcanie filmu s názvom Pravdivé lži (1994) sa začalo po uvedení Dňa zúčtovania do kín. V hlavných úlohách sa predstavili Arnold Schwarzenegger, Jamie Lee Curtis a Tom Arnold. Celosvetové tržby filmu s rozpočtom 115 miliónov dolárov (2,8 miliardy korún) prekročili 378 miliónov dolárov (9,3 miliardy korún).

Cameron, ktorého veľmi zaujímalo potopenie Titanicu, sa rozhodol napísať scenár pre svoj ďalší film práve podľa tejto tragickej udalosti z roku 1912. Pred začiatkom nakrúcania absolvoval expedíciu na dno Atlantického oceánu, kde natočil aktuálne zábery vraku, ktoré neskôr vložil do filmu. Do hlavných úloh obsadil Leonarda DiCapria, Kate Winslet a Billyho Zanea. S rozpočtom 200 miliónov dolárov (4,9 miliardy korún) sa stal Titanic najdrahším filmom v dejinách. Celosvetovú premiéru absolvoval film 19. decembra 1997. Na prvej priečke návštevnosti sa držal celé mesiace a napokon prekonal aj ďalší rekord - s celosvetovými tržbami vo výške 1,8 miliardy dolárov (44,4 miliardy korún) sa stal najlepšie zarábajúcim filmom v dejinách. Film získal v roku 1998 jedenásť Oscarov. Sám Cameron si v ten večer odniesol domov tri sošky - za réžiu, strih a film (ako jeden z producentov).

Skryť Vypnúť reklamu

Svoju pozornosť neskôr venoval televízii - vytvoril novú superhrdinku a v koprodukcii s Charlesom H. Egleeom vznikol seriál Dark Angel (2000) s Jessicou Albou v hlavnej úlohe. Nízke ratingy druhej sezóny ale čoskoro viedli k zrušeniu seriálu. Záverečnú - dvojhodinovú epizódu režíroval Cameron osobne.

V posledných rokoch sa Cameron veľmi intenzívne venoval najmä dokumentárnym filmom. Vznikli tak Expedition: Bismarck (2002), Duchovia Titaniku (2003) pre kiná IMAX, Tony Robinson's Titanic Adventure (2005) a Mimozemšťania z hlbín 3D (2005). Okrem toho bol producentom sci-fi Solaris v réžii Stevena Soderbergha z roku 2002 a nahovoril komentár k dokumentu The Exodus Decoded (2006) Simchu Jacobovicica. V júli 2004 si na University of Southampton prevzal čestný Doktorát za prínos podmorskému filmárstvu.

Skryť Vypnúť reklamu

V polovici roka 2009 by sa mal svet dočkať Cameronovho prvého celovečerného filmu od uvedenia Titanicu. Avatar bude takmer celý pozostávať z počítačovej animácie s použitím najnovších technológií "zachytenia pohybu". Okrem toho pracuje na úpravách scenára 3D drámy s pracovným názvom James Cameron's Sanctum, ktorú by mal produkovať. O réžiu sa postará Gary Johnstone. Navyše by chcel vytvoriť 3D projekt o prvej ceste na Mars. Je členom vedeckého tímu 2009 Mars Science Laboratory. Marilyn Manson natočil 3D videoklip k prvému singlu z nového albumu Eat Me, Drink Me. Video k piesni Heart-Shaped Glasses pochádza z 3D hororu, ktorý bude Manson na začiatku roka 2008 nakrúcať s Jamesom Cameronom. "Milujem prácu s 3D kamerami. Nechcem sa vrátiť k nakrúcaniu na film. Nechcem sa vrátiť k nakrúcaniu v 2D," uviedol nedávno na adresu svojej záľuby vo výrobe 3D filmov.

Skryť Vypnúť reklamu

Spolu s kontroverzným dokumentaristom Simchom Jacobovicicom 26. februára 2007 oznámil, že zdokumentovali odkrytie hrobky v jeruzalemskej štvrti Talpiot. Údajne má byť hrobkou Ježiša Krista. Mená na hrobke, ktorú v roku 1980 objavili izraelskí stavbári, podľa Camerona zodpovedajú menám Ježiša a jeho blízkych. Cameron tvrdí, že má k dispozícii DNA testy a ďalšie archeologické dôkazy, ktorými môže svoje závery podložiť. Dokument s názvom The Lost Tomb of Jesus odvysielal 4. marca 2007 Discovery Channel.

Cameron spolupracoval na prvých verziách scenárov Spider-Mana, či X-Menov a prispel aj k vzniku Lebkáčov. Hovorí sa, že je zodpovedný aj za dreadlockový vzhľad Predátora.

Cameron je v súčasnosti po piaty raz ženatý a má štyri deti. Jeho prvou manželkou bola v rokoch 1978 - 1984 Sharon Williams, v rokoch 1985 - 1989 nasledovala Gale Anne Hurd, po nej Kathryn Bigelow (1989 - 1991), 1997 až 1999 Linda Hamilton, s ktorou má jednu dcéru, a od roku 2000 je ženatý so Suzy Amis, s ktorou má syna a dve dcéry.

Skryť Vypnúť reklamu

Spracované podľa: en.wikipedia.org, www.imdb.com, www.achievement.org, www.oscars.org.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 4. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 5. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 6. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 2. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 3. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 4. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 5. Novinka medzi prefabrikátmi
 6. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 7. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 8. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 9. The future of M&A in Europe
 10. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 34 531
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 458
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 15 248
 4. Aká je chémia vôní 10 987
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 408
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 827
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 774
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 242
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 790
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 5 932
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Návrat detí do škôl je podľa Mikasa riziko, Gröhlingovi dochádza trpezlivosť (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili už takmer 106-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 868 obetí.

Minister Gröhling pred zasadnutím krízového štábu.
Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová.
Na mieste incidentu zasahujú záchranné zložky.
CYNICKÁ OBLUDA

Ficove majetkové pomery

Minulý týždeň sa poslanca Fica zasa opýtali na jeho majetok. A on zasa zopakoval, že žiadny nemá.