V Číne pred zjazdom komunistickej strany odložili premiéru problémového filmu
Hongkong 15. augusta (TASR) - Dvaja čínski filmári dnes oznámili, že kvôli propagande pred dôležitým zjazdom Čínskej komunistickej strany na žiadosť úradov ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Hongkong 15. augusta (TASR) - Dvaja čínski filmári dnes oznámili, že kvôli propagande pred dôležitým zjazdom Čínskej komunistickej strany na žiadosť úradov odložili premiéru svojho filmu "Stratený v Pekingu", ktorý sa zaoberá napätím medzi mestom a vidiekom.
Producent Fang Li uviedol, že Čínsky filmový úrad do distribúcie zaradil viacero "eticky inšpirujúcich" filmov, aby určili tón pred nastávajúcim zjazdom. Zjazd má rozhodnúť o programe pre stranu a krajinu na nasledujúcich päť rokov, zároveň sa očakáva niekoľko zmien vo vedení strany.
"Ak by bol 'Stratený v Pekingu' uvedený za týchto okolností, zrejme by neprispel k harmónii. Takže Filmový úrad požiadal nášho distribútora, aby premiéru filmu odložil," povedal Fang v telefonickom rozhovore pre agentúru AP.
Film rozpráva príbeh ženy, ktorá príde z vidieka za prácou do Pekingu, kde ju znásilní majiteľ salóna na masáže nôh. Čínska vláda je znepokojená prehlbovaním priepasti medzi bohatými a chudobnými v čase rýchleho hospodárskeho rastu.
Aj keď Stratený v Pekingu prešiel cenzúrou, Čínsky filmový úrad má obavy, že film vyvolá "negatívnu reakciu spoločnosti," povedal Fang.
Režisér Li Ju povedal, že film mal byť pôvodne po prvý raz uvedený v máji, neskôr premiéru odložili na august a potom na november. Termín komunistického zjazdu ešte neoznámili, očakáva sa však po polovici októbra.
Stratený v Pekingu vo februári premietli na filmovom festivale v Berlíne. Predtým sa však musel podrobiť viacerým cenzorským zásahom čínskych úradov. Fang povedal, že vystrihol jednu vedľajšiu postavu, scény so špinavými ulicami, prostitútkami a hazardnými hrami, ako aj zábery čínskej vlajky a Námestia Nebeského pokoja, kde armáda v roku 1989 krvavo potlačilo demonštrácie za demokraciu.
V Berlíne nakoniec film premietli v nezostrihanej forme, keďže nebolo dosť času na otitulkovanie scenzurovanej verzie. Organizátori Berlinale vyžadujú nemecké a anglické titulky.
Premietnutie filmu na zahraničnom festivale bez povolenia vlády je v Číne spojené s rizikom trestu. Dvom filmárom zakázali v Číne filmovať na päť rokov po tom, čo minulý rok bez schválenia cenzormi v Cannes prezentovali svoj "Letný palác".