amfiteátri rozhodujú zákony divokého západu.
Dokáže toto zaujať dnešného diváka, na ktorého v obývačke mrká plazma, televízor mu nasadil obojok upletený z predplatených kanálov s kinovými titulmi, počítač má plný adries serverov, kde si pri sťahovaní filmov môže odskúšať kleptomanský fíling, a to všetko v pohodlí papučovej kultúry?
Filmový seminár Štyri živly,ktorý si minulý týždeň v Banskej Štiavnici odfajkol deviaty ročník, ponúkol odpoveď. Zase bolo plno, zase bolo výnimočne. Aj keď všeličo nevyšlo, no v tom má prsty počasie. Tento festival – seminár je drobný, organizuje sa v jednom kine, v kaviarňach, a keď počasie dopraje, po večeroch aj v amfiteátri. To nie je hlavný dôvod, prečo boli akreditácie opäť vypredané ešte pred začiatkom.
Má tradíciu, a preto sa tam každý rok stretáva podobná zostava, a má atmosféru, a preto sa táto zostava spontánne rozširuje.
Štyri živly vnášajú do kina nostalgiu starých filmov, magično starých kín a nevinnosť starej lásky k filmu. Je viac než príjemné pripomenúť si vždy v auguste, že sa to dá aj bez škandálov a celebrít.
Autor: jak