BRATISLAVA 16. augusta (SITA) - Americký herec a režisér Sean Penn sa preslávil ako jeden z najkontroverznejších, najprogresívnejších a najtalentovanejších hollywoodskych hercov. Na svojom konte má tri nominácie a jeden zisk Oscara. Zlatú sošku získal za účinkovanie v mysterióznom trileri Tajomná rieka (2003).
Sean Justin Penn sa narodil 17. augusta 1960 v kalifornskej Santa Monice do umeleckej rodiny. Jeho otec Leo Penn bol herec a režisér, ktorý sa v 50. rokoch ocitol na čiernej listine Hollywood. Jeho matka Eileen Ryan bola herečkou. Otcovi predkovia boli židovskí imigranti z Litvy a Ruska, kým jeho matka je katolíčka s talianskymi a írskymi predkami. Sean vyrastal v sekulárnej domácnosti a je neveriaci.
Svoju hereckú kariéru odštartoval v roku 1981 filmom Taps. O rok neskôr nasledovala komédia Bitka na Ridgemont High (1982), v ktorej stvárnil Jeffa Spicoliho. Časopis Premiere označil Jeffa Spicoliho za deviatu najlepšiu filmovú postavu v dejinách. Odvtedy hral Penn vo viac než 40 filmoch. V čísle 36 časopisu Screen World Johna Willisa sa jeho meno objavilo v dvanástke najsľubnejších nových hercov roka 1984. V roku 1985 prišlo nezabudnuteľné stvárnenie Andrewa Daultona Leeho v dráme The Falcon and the Snowman. Lee bol bývalý drogový díler, ktorého usvedčili zo špionáže pre bývalý Sovietsky zväz a odsúdili ho na doživotie. V roku 1998 ho prepustili. Podľa hercovho rozhovoru, ktorý 8. apríla 2005 zverejnil The Guardian, Penn neskôr Leeho zamestnal ako svojho osobného asistenta - čiastočne preto, že sa mu chcel odvďačiť za to, že mu dovolil stvárniť ho vo filme, a sčasti preto, že verí v nápravu a myslel si, že Andrew Lee by mal dostať možnosť vrátiť sa naspäť do spoločnosti. Nasledovalo Na dosah (1986) s Christopherom Walkenom a Šanghajské prekvapenie (1986) s jeho vtedajšou manželkou - Madonnou. Po tomto prepadáku sa vrátil ako Danny McGavin v kriminálnej dráme Farby (1988). O rok neskôr si zahral vo vojnovej dráme Briana De Palmu Obete vojny (1989) a po boku Roberta De Nira si zahral v komédii We're No Angels (1989). V deväťdesiatych rokoch prišla séria výnimočných hereckých výkonov vo výnimočných filmoch. Najprv si zahral skorumpovaného právnika Davida Kleinfelda v gangsterskom filme Briana De Palmu Carlitova cesta (1993). Nasledovala kriminálna dráma Mŕtvy muž prichádza (1995), ktorá mu vyniesla prvú nomináciu na Oscara, mysteriózna Hra (1997) alebo vojnová Tenká červená čiara (1998). Ďalšiu nomináciu na Oscara mu vyniesla komédia Sladký ničomník (1999) Woodyho Allena. Nové tisícročie odštartoval drámou Ja som Sam (2001) a ďalšou nomináciou na Oscara. Nasledovala Tajomná rieka (2003) a 21 gramov (2003) Alejandra Gonzáleza Iňárritu. V roku 2004 si zahral hlavnú úlohu v dráme Zabijem Nixona! a naposledy sa na filmovom plátne objavil v snímke Všetci kráľovi ľudia (2006).
Jeho režisérskym debutom bol film The Indian Runner (1991), ktorý vznikol podľa piesne Highway Patrolman Bruca Springsteena z albumu Nebraska. Odvtedy režíroval ešte dva filmy - The Crossing Guard in 1995, a Prísaha (2001). V oboch hral Jack Nicholson. Krátkou filmovou poviedkou prispel do projektu 11'09''01 (2002) Alaina Briganda. Jeho ďalší režisérsky kúsok - dobrodružnú drámu Into the Wild čaká v septembri svetová premiéra na filmovom festivale v kanadskom Toronte.
Pennove súkromie začalo pútať pozornosť médií, keď sa v roku 1985 oženil s popovou hviezdou Madonnou. Hosťom na ich svadbe 16. augusta 1985 bol aj Andy Warhol. Pár sa "preslávil" výbuchmi zlosti voči novinárom. Madonna mu venovala svoj tretí štúdiový album True Blue (1986). Neskôr ho obvinila z domáceho násilia a v septembri 1989 sa oficiálne rozviedli. Ešte v tom istom roku sa začal Pennov vzťah s Robin Wright, s ktorou má dve deti - dcéru Dylan Frances (13. apríla 1991) a syna Hoppera Jacka (6. augusta 1993). Chlapček dostal meno po dvoch rodinných priateľoch - Dennisovi Hopperovi a Jackovi Nicholsonovi. Pár sa zosobášil až v roku 1996.
Sean si pozornosť médií vyslúžil aj nekompromisným a otvoreným vystupovaním proti americkému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi. Osemnásteho októbra 2002 si v denníku Washington Post zaplatil inzerát za 56 000 dolárov, v ktorom prezidenta žiadal o ukončenie násilia. Inzerát napísal ako otvorený list, ktorý sa venoval plánovanému útoku na Irak a Vojne proti Teroru. Práve tento inzerát mnohí označujú za hlavný dôvod vzniku Seanovho priateľstva s venezuelským prezidentom Hugom Chávezom, ktorý v jednom zo svojich príhovorov z listu citoval. Tretieho augusta tohto roka sa Penn a Chávez na dve hodiny stretli v Caracase. Desiateho júna 2005 Penn navštívil Irán. Ako novinár poverený San Francisco Chronicle, sa zúčastnil na piatkovej modlitbe v teheránskej univerzite. V septembri 2005 odcestoval do New Orleans, kde osobne pomáhal zachraňovať po vyčíňaní hurikánu Katrina. Na začiatku januára 2006 bol špeciálnym hosťom fóra Out of Iraq. Osemnásteho decembra 2006 získal od The Creative Coalition cenu Christopher Reeve First Amendment Award. Tento rok, 24. januára, bol jedným z rečníkov počas protivojnového protestu vo Washington, DC. a 24. marca 2007 znovu verejne kritizoval Busha a jeho manipuláciu s vojnou v Iraku.
Hercom sa podľa vlastných slov stal vďaka Robertovi De Nirovi.
Spracované podľa: en.wikipedia.org, www.imdb.com, film.guardian.co.uk, www.csfd.cz.