PRAHA. Hrozí mu trest odňatia slobody od šiestich mesiacov do piatich rokov a žaloba o náhradu škody vo výške až päť miliónov Kč.
Mladík si film nahral v českobudejovickom multikine. Pri domovej prehliadke sa našla kamera, kazeta so záznamom, prenosný počítač, z ktorého sa film šíril po internete, a dokonca aj vstupenky do kina. Podľa riaditeľky Českej protipirátskej únie Markéty Prchalovej si nelegálnu kópiu stiahlo najmenej stotisíc ľudí. Podľa polície malo k filmu umiestnenom na švajčiarskom serveri dokonca prístup až tristotisíc ľudí.
Mladík film v kine nakrútil 26. júla a na internete sa pirátska kópia objavila ešte v ten istý deň, skôr než mal film oficiálnu premiéru.
V Česku je to v tomto roku už o piaty prípad porušenia autorských práv k filmovému dielu. V polovici júla na internet unikla kópia najnovšieho filmu režiséra Jana Svěráka Vratné lahve.
Pred tým čelil pokusu o zneužitie DVD záznamu ešte nedokončeného filmu Juraj Jakubisko a ďalšie tri prípady, ktoré sa stali, producenti nechceli medializovať.
Podľa riaditeľky Českej protipirátskej únie Markéty Prchalovej až dve tretiny filmových nosičov v ČR sú nelegálneho pôvodu. Miera pirátstva, ktorá ráta aj s tým, koľko ľudí, ktorí majú filmové dielo nelegálne, by si film na legálnom nosiči kúpilo, je v Česku 40 percent.
Filmovému priemyslu vlani v Česku vznikla pre pirátov strata vyčíslená na miliardu českých korún. Nejde o konečnú sumu, ďalšie straty predstavuje štátom nevybraná DPH a straty z nevytvorených pracovných miest.