SME

Marian Lapšanský bude mať 60 rokov

Bratislava 20. augusta (TASR) - Medzinárodne uznávaný umelec, klavirista, pedagóg a kultúrny činiteľ, profesor Marian Lapšanský sa v utorok dožije šesťdesiat ...

Bratislava 20. augusta (TASR) - Medzinárodne uznávaný umelec, klavirista, pedagóg a kultúrny činiteľ, profesor Marian Lapšanský sa v utorok dožije šesťdesiat rokov. Patrí k špičke klavírneho a celého slovenského interpretačného umenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Narodil sa 21. augusta 1947 v Tisovci. Hru na klavír študoval na Konzervatóriu v Bratislave (1962-1968), Akadémii múzických umení (AMU) v Prahe (1968-1973) a na Konzervatóriu Piotra Iľjiča Čajkovského v Moskve (1973-1974).

Už počas stredoškolských štúdií sa stal držiteľom ocenení za klavírne umenie. Okrem iných získal v roku 1968 na Svetovom festivale mládeže v Sofii diplom za najlepší klavírny sprievod.

SkryťVypnúť reklamu

Po štúdiách žil a pôsobil Lapšanský striedavo v Prahe a v Bratislave. V rokoch 19761979 bol sólistom Štátnej filharmónie Košice, do roku 1992 potom sólistom Slovenskej filharmónie. Popri domácich a českých orchestroch hosťoval s početnými zahraničnými telesami (Wiener Kammerorchester, Maďarská štátna filharmónia, Symfonický orchester MÁV Budapešť, Komorný orchester Vilmosa Tátraia, Budapest Strings, Dresdner Staatskapelle, Veľký symfonický orchester Lipsko, Veľký rozhlasový symfonický orchester Berlin, Berliner Symphonie Orchester, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Kyoto Symphony Orchestra, Národná filharmónia Havana, North Bay Symphony Orchestra Kanada, Národný symfonický orchester Pretoria, Národná filharmónia Johannesburg a ďalšie).

SkryťVypnúť reklamu

Ako sólista spolupracoval s takmer dvadsiatimi komornými súbormi u nás a v zahraničí. Viacnásobne koncertoval vo všetkých európskych štátoch, v Juhoafrickej republike, na Kube, v Kanade, USA, v Mexiku a Japonsku. Popri sólo hre tvorilo významnú kapitolu v jeho kariére komorné partnerstvo s inštrumentalistami a spevákmi (o. i. s Gabrielou Beňačkovou, Petrom Dvorským, Magdalénou Hajóssyovou, Sergejom Kopčákom, Jelenou Obrazcovovou, Dagmar Peckovou, Petrom Schreierom).

V repertoári pre klavírne duo (štvorručne, resp. na dvoch klavíroch) od roku 1983 sústavne spolupracoval s Petrom Toperczerom, vystupoval tiež so Zuzanou Paulechovou a s Eugenom Indji†om. Lapšanský bol pravidelným hosťom všetkých významných domácich a českých festivalov a účinkoval aj na popredných zahraničných festivaloch (Wiener Festwochen, Salzburger Festspiele, Dni komornej hudby Lockenhaus, Berliner Festspiele, Dresdner Musikfestspiele, Medzinárodný festival Echternach a iných).

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2002 sa Lapšanský zaradil - spolu s režisérom a spoluzakladateľom TV Nova Petrom Kršákom - medzi laureátov cien Európskej únie umení, ktoré udeľovala pražská Galéria Miro. V marci 2004 sa predstavil na koncerte na slovenskom veľvyslanectve v USA.

Ako pedagóg (od roku 1997 ako profesor) pôsobil na VŠMU v Bratislave, Akadémii múzických umení v Prahe, Akadémii umenia v Banskej Bystrici a na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne.

Bol zakladateľom Nadácie Cyrila a Metoda (1990) podporujúcej mladých umelcov, v roku 1991 inicioval vznik Festivalu Pentagonály, ktorý sa roku 1993 transformoval v Stredoeurópsky festival koncertného umenia v Žiline, je aktívnym členom Slovenskej hudobnej únie, bol zakladateľom festivalu podtatranských miest Musica nobilis (1996) a iniciátorom a prezidentom Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela.

SkryťVypnúť reklamu

Od roku 2004 je profesor Marian Lapšanský generálnym riaditeľom Slovenskej filharmónie v Bratislave.

Jeho umeleckú činnosť viackrát ocenili. Okrem iných je držiteľom Európskej ceny Gustava Mahlera, ktorú mu udelili v roku 2002.

chor pa

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 057
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 025
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 828
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 946
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 627
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 485
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 953
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu