Pred dvomi rokmi Bratislavský hrad dobýjali Jožo Ráž a spol., dnes si róby okrem 55-členného orchestra chystajú operní speváci Ľubica Vargicová, Dalibor Jenis a Miroslav Dvorský. Koncertovať budú prvého septembra.
„Málokto vie, že do roku 1962 bol na Hrade amfiteáter. Aj v minulosti tam boli rôzne kultúrne akcie,“ prezrádza primáš Zlatých huslí Martin Sleziak. „Okrem toho, Bratislava stále nemá miesto vhodné na veľké koncertné udalosti. To je najväčší problém. Národné tenisové centrum nemá ani len šatne. Je tam drahý nájom a musíte riešiť organizačné problémy, kam si dá v zime štyritisíc ľudí kabáty. To je katastrofa,“ konštatuje Sleziak.
Nebude iba klasika
Zlaté husle chcú založiť novú koncertnú tradíciu. Hrávať budú vždy v poslednú sobotu pred začiatkom školského roka. „Témy máme pripravené na štyri roky dopredu, rátame so špičkovými umelcami a interpretmi.“
Tohtoročný program je rozdelený na niekoľko častí. Prvých päť skladieb je napísaných pre klasický orchester. „Členov nášho orchestra doplnia ľudia zo Slovenskej filharmónie, Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu a Národného divadla. Príde to dirigovať veľká hviezda Walter Attanasi,“ prezrádza primáš.
Za týmito skladbami nasleduje muzikálovo-piesňová časť. „Na záver bude folklór, lebo Zlaté husle tvoria prevažne bývalí členovia Lúčnice. Sólisti zaspievajú zmes skladieb Mikuláša Schneidera-Trnavského. Ľudia si myslia, že sú to staré ľudovky, ale to len jeho melódie časom zľudoveli. Chceme tým pripomenúť, že aj u veľkých majstrov klasickej hudby sú diela prepojené s krajinou, v ktorej tvorili.“
Lákať budú hviezdy
Zlaté husle chcú byť iný orchester. Jedinečný inštrumentálnym obsadením. Okrem neho sa diváci dočkajú dvoch prekvapení, ktoré neuvádzajú ani na plagátoch.
„Nemám rád, keď nás tlačia do toho, aby sme pomenovali tému koncertu. Dôležité je, aby tam prišli ľudia, ktorí by normálne neprišli na operu. Prídu, lebo je to v inom prostredí a chcú počuť ľudovku. Vďaka tomu si vypočujú aj niečo z vážnej hudby a možno to v nich vzkriesi ďalší záujem. A aj preto, že traja sólisti sú určite naším najlepším vývozným artiklom. Sú to hviezdy, ktoré spievajú v milánskej La Scale či v Metropolitan opere v New Yorku. Napríklad Dalibor Jenis má diár plný do roku 2012,“ hovorí Martin Sleziak.
Zladiť termín vystúpenia pre všetkých účinkujúcich bol veľký problém. „Napríklad Miroslav Dvorský hneď po koncerte letí na premiéru do Čile. Ani na otvorenie Národného divadla sa nepodarilo mať týchto troch spevákov naraz.“
Okrem silných vokálno-inštrumentálnych zážitkov sľubujú organizátori svetelné efekty a špeciálnu scénu. „Zvukárov máme až z Mníchova. Scéna bude navrhnutá, ako to býva v divadle. Prvýkrát vystupuje náš orchester aj s tanečníkmi. Pripravujeme to trištvrte roka. Nech aj Bratislava má podobné podujatia ako Viedeň a Schonbrunn,“ ponúka Martin Sleziak príklad zo susedného Rakúska.
Proti môže byť iba počasie
Zdá sa, že všetko je pripravené. Len jedno sa nedá narežírovať – počasie. „Keď idú ľudia na open air podujatie, tak si určite pribalia pršiplášť. Ak prebehne búrka, tak nie je problém. Ale ak by celý týždeň pršalo pri teplote päť stupňov, tak to budeme musieť riešiť. Preloženie koncertu by bolo komplikované, lebo takú halu ani na Slovensku nemáme.“
Takže platí termín prvý september o ôsmej hodine.