SME

Svieži vánok Hollywoodu - Tim Burton

BRATISLAVA 24. augusta (SITA) - Režisér, scenárista, producent a animátor Tim Burton sa preslávil filmom Pee-Wee's Big Adventure (1985), po ktorom nasledovala čierna fantasy komédia Beetlejuice (1988) ...

BRATISLAVA 24. augusta (SITA) - Režisér, scenárista, producent a animátor Tim Burton sa preslávil filmom Pee-Wee's Big Adventure (1985), po ktorom nasledovala čierna fantasy komédia Beetlejuice (1988) a blockbuster Batman (1989). V roku 2006 získal vďaka animovanému filmu Mŕtva nevesta Tima Burtona (2005) nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší animovaný film. Filmy na pohľad excentrického tvorcu bývajú výnimočné svojou výpravou, kostýmami i maskami. Preslávil sa bizarnými príbehmi a zvláštnymi postavami, ktoré v nich vystupujú. Sám hovorí, že má také postavy veľmi rád. Jeho hlavní hrdinovia mávajú bledú pleť a čierne vlasy - tak ako on.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Timothy William Burton sa narodil 25. augusta 1958 v kalifornskom Burbanku ako prvý z dvoch synov Billa Burtona a Jean Erickson. Svoje detstvo Burton popisuje ako bizarné, no veľmi imaginatívne. Život doma i v škole bol preto pre neho pomerne zložitý - často totiž unikal pred realitou sledovaním hororov a nízkonákladových filmov. Neskôr im vzdal úctu v životopisnom filme o Edwardovi D. Woodovi Jr. Ďalšou dôležitou postavou v Burtonovom detstve bol Vincent Price, ktorého práca neskôr výrazne ovplyvnila Burtonovu režisérsku kariéru. Po skončení strednej školy získal štipendium spoločnosti Disney a začal študovať na California Institute of the Arts vo Valencii. Tri roky študoval animáciu a jeho prvou prácou v tomto odbore bola spolupráca na animovanom Pánovi prsteňov (1978) Ralpha Bakshiho. Potom ho Walt Disney Studios zamestnali ako animátora - začiatočníka. Mal kresliť do pripravovaného filmu Líška a pes (1981), ale nepáčilo sa mu umelecké poňatie filmu. Počas svojho pôsobenia vo Walt Disney Studios nebol spokojný, no práve v tom čase napísal a nakreslil báseň, ktorá sa stala základom jeho slávnej Predvianočnej nočnej mory (1993).

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1982 nakrútil šesťminútový krátky film Vincent o chlapcovi, ktorý si predstavuje, že je svoj (a Burtonov) filmový idol Vincent Price. Sám Price narozprával do filmu text. Nasledoval hraný krátky film Frankenweenie (1984), v ktorom si zahrali Barret Oliver, Daniel Stern a Shelley Duvall. Čiernobiela snímka inšpirovaná Frankensteinom (1931) Jamesa Whalea je o chlapcovi, ktorý sa rozhodne oživiť svojho psa Sparkyho, ktorého zrazilo auto. I keď film zožal úspechy na mnohých filmových festivaloch, spoločnosť Disney ho považovala za príliš desivý pre deti, a keďže "nevedeli, čo s ním majú robiť", uložili ho do archívu. V roku 1992 vyšiel Frankenweenie na videokazete. I keď Burtonova tvorba sa ešte nedočkala širšieho uvedenia, už priťahovala pozornosť filmového priemyslu. Herec Paul Reubens si onedlho pozrel Frankenweenieho a vybral si Burtona, aby režíroval filmovú verziu populárnej šou o Pee-weem Hermanovi. Film Pee-Wee's Big Adventure (1985) vznikol s rozpočtom sedem miliónov dolárov a jeho tržby v kinách prekročili 40 miliónov. Burton, ktorý bol fanúšikom excentrickej hudobnej skupiny Oingo Boingo požiadal speváka a skladateľa Dannyho Elfmana, aby pre film napísal hudbu. Odvtedy Elfman robil hudbu do všetkých Burtonových filmov, okrem dvoch - Ed Wood (1994) a Sweeney Todd (2007).

SkryťVypnúť reklamu

Po niekoľkých epizódach obnoveného televízneho seriálu Alfred Hitchcock Presents (1985) sa dostal k ďalšiemu veľkému projektu - fantasy komédii Beetlejuice (1988). Hlavné úlohy v čiernej fantasy komédii o mladom páre, ktorý musí spolupracovať s mŕtvymi, si zahrali Alec Baldwin, Geena Davis a Michael Keaton. Tržby filmu, ktorý získal Oscara za masky, sa vyšplhali na 80 miliónov dolárov.

Burtonova schopnosť produkovať kinohity s malým rozpočtom, zaujala vedenie filmových štúdií a tak dostal možnosť pracovať na prvom veľkorozpočtovom filme Batman (1989). Projekt ale od začiatku sprevádzali problémy. Burton sa niekoľkokrát dostal do konfliktu s producentmi Jonom Petersom a Petrom Guberom, no najväčší spor vyvolalo obsadzovanie filmu. Burton sa totiž rozhodol obsadiť Michaela Keatona - a to aj napriek "jeho nevýraznému vzhľadu, neskúsenosti s akčnými filmami a reputácii komika". Obsadením Jacka Nicholsona do úlohy Jokera nielenže utíšil obavy fanúšikov, ale podarilo sa mu zaujať aj staršie publikum, ktoré nezaujímali príbehy o superhrdinoch. Uvedenie filmu v júni 1989 sprevádzala dovtedy nevídaná marketingová kampaň a film sa s tržbami vo výške 650 miliónov dolárov stal jedným z divácky najúspešnejších v dejinách. Deväťdesiate roky odštartoval Burton spoluprácou s Johnnym Deppom na romantickom fantasy Nožnicovoruký Edward (1990). Pri práci na filme sa znovu stretol aj s Winonou Ryder, ktorá si zahrala v snímke Beetlejuice. Johnny Depp ako tínedžerský idol konca osemdesiatych rokov si zahral Edwarda - výtvor excentrického a staromódneho vynálezcu, ktorého stvárnil Vincent Price ako svoju poslednú filmovú postavu pred smrťou. Zomrel 25. októbra 1993. Edward síce vyzeral ako človek, ale keďže ho jeho stvoriteľ nestihol pred náhlou smrťou dokončiť, miesto rúk mal nožnice. Príbeh, ktorý sa odohráva na predmestí, mnohí označujú za Burtonovu autobiografiu - jeho detstvo na predmestí Burbanku. "Tim je Edward," poznamenal pri istej príležitosti Price. Podobne sa vyjadril aj Johnny Depp v predslove ku knihe Burton on Burton Marka Salisburyho. Mnohí fanúšikovia i kritici označujú Edwarda za Burtonov najlepší film. Depp a Burton pokračovali v spolupráci na filmoch Ed Wood, Ospalá diera(1999), Charlie a továreň na čokoládu (2005) a animovanej Mŕtvej neveste, do ktorej Depp narozprával hlavnú mužskú postavu.

SkryťVypnúť reklamu

Ponuku režírovať pokračovanie Batmana prijal Burton až potom, keď mu Warner Brothers zaručili úplnú voľnosť pri nakrúcaní. V roku 1992 teda vznikol Batman sa vracia s Michaelom Keatonom v hlavnej úlohe, ktorého doplnila trojica zloduchov: Danny De Vito (ako Penguin), Michelle Pfeiffer (ako Catwoman) a Christopher Walken. Film bol oveľa temnejší ako jeho predchodca - mnohým sa dokonca zdal pre deti príliš desivý. Vyvolal rozpor aj medzi fanúšikmi - jedným sa jeho temnosť a bizarnosť páčila, podľa iných nebolo dobré, že sa nedržal pôvodného materiálu. Po jeho uvedení začal Burton pracovať na treťom filme, no potom, ako projekt opustil, odišiel aj Keaton a rolu Batmana dostal Val Kilmer. Vedenie Warner Brothers Burtona vyhodilo, keď si uvedomili, že nádych filmu je až príliš podobný predchádzajúcemu. Ako producent sa k sérii vrátil s Batmanom navždy (1995) Joela Schumachera. Práca na druhom Batmanovi mu skomplikovala plány na Predvianočnú nočnú moru (1993), ktorá mala byť pôvodne detskou knižkou. Burton napísal príbeh filmu a produkoval ho, no pre nedostatok času réžiu prenechal Henrymu Selickovi. Scenár podľa jeho príbehu a postáv napísali Michael McDowell a Caroline Thompson. Kult okolo tohto animovaného filmu prežíva až do súčasnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Vo svojom ďalšom filme Ed Wood (1994) priblížil život Eda Wooda Jr., ktorého často označovali za "najhoršieho režiséra v dejinách". Titulnú úlohu vo filme, ktorý mal byť poctou nízkonákladovým sci-fi a hororom z Burtonovho detstva, stvárnil Johnny Depp. Pre kreatívne nezhody pri práci na Predvianočnej nočnej more odmietol Danny Elfman spoluprácu na Edovi Woodovi a Burton angažoval Howarda Shora. Napriek komerčnému neúspechu film veľmi dobre prijala kritika a postupne si vytvoril pozoruhodnú fanúšikovskú základňu, a zároveň pomohol pritiahnuť pozornosť verejnosti k Woodovým filmom.

Elfman a Burton znovu spojili sily pri sci-fi komédii Mars útočí! (1996). Zhoda okolností z neho urobila nechcenú paródiu blockbusteru Deň nezávislosti (1996), ktorý vznikal v približne rovnakom čase a premiéru mal o päť mesiacov skôr. Napriek hviezdnemu obsadeniu, v ktorom sa objavili napríklad Jack Nicholson, Pierce Brosnan, Michael J. Fox, Sarah Jessica Parker alebo Rod Steiger, americkí kritici film zmietli zo stola a domáce publikum ho viac-menej odignorovalo. V roku 1996 vyšla Burtonovi kniha The Melancholy Death of Oyster Boy: and Other Stories. Mysteriózny triler Ospalá diera, ktorý mal premiéru na jeseň 1999, bol návratom k "starému" Burtonovi - s nadprirodzeným prostredím, výnimočnými exteriérmi a interiérmi a ďalším nezabudnuteľným hereckým výkonom Johnnyho Deppa. Film bol Burtonovou poctou hororovým filmom anglickej spoločnosti Hammer Film Productions. Okrem Deppa si vo filme zahralo viacero pravidelných Burtonových spolupracovníkov ako Michael Gough, Ian McDiarmid, Jeffrey Jones alebo Christopher Walken. Hlavnú ženskú rolu dostala Christina Ricci. Snímka si vyslúžila chvály kritikov a aj vďaka Elfmanovmu gotickému soundtracku získala Oscara za výpravu, a ceny BAFTA za kostýmy a výpravu.

SkryťVypnúť reklamu

Ospalá diera znamenala zlom v Burtonovom živote. V tom osobnom ho čakal rozchod s herečkou Lisou Marie a v pracovnom radikálna zmena štýlu ďalšieho projektu - opustil strašidelné lesy a pestré postavičky a vzal ponuku režírovať Planétu opíc (2001), pričom dôrazne pripomínal, že nejde o remake kultovej Planéty opíc z roku 1968. Jeho Planéta zaznamenala mimoriadny komerčný úspech, no kritici ju zmietli. Keďže bola úplne odlišná od dovtedajšej Burtonovej tvorby, vyvolala dokonca pochybnosti, či ju skutočne režíroval on. Počas nakrúcania sa niekoľkokrát dostal do konfliktu s producentmi - raz dokonca nahnevaný odišiel z pľacu. Povrávalo sa aj o zmenách filmu na poslednú chvíľu. Napriek komerčnému úspechu a koncu, ktorý naznačoval možné pokračovanie, produkcia nepočíta so žiadnou ďalšou Planétou opíc v réžii Tima Burtona.

SkryťVypnúť reklamu

V nasledujúcich rokoch nakrútil tri mimoriadne úspešné filmy. Fantasy Veľká ryba (2003) získalo štyri nominácie na Zlatý glóbus a Danny Elfman si zaň pripísal svoju tretiu nomináciu na Oscara. Nasledovalo rodinné fantasy Charlie a továreň na čokoládu (2005) a animovaná Mŕtva nevesta Tima Burtona (2005), za ktorú získal nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší animovaný film. Charlie a Nevesta sa zaradili medzi najlepšie hodnotené filmy roka 2005. V postprodukcii je v súčasnosti muzikál s kriminálnou zápletkou Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street, v ktorom si pod jeho režisérskou taktovkou zahrali Johnny Depp a Helena Bonham Carter. Limitovaná americká premiéra je ohlásená na 21. decembra. Podľa informácií v médiách, plánuje Burton na rok 2009 vlastné spracovanie príbehu Alice v Krajine zázrakov.

SkryťVypnúť reklamu

Burton bol zatiaľ raz ženatý. V roku 1989 sa oženil s nemeckou umelkyňou Lenou Gieseke. Rozišli sa po nakrúcaní filmu Batman sa vracia (1992). V rokoch 1999 až 2001 bol zasnúbený s herečkou Lisou Marie, ktorú označoval za svoju múzu. Od roku 2001 je zasnúbený s Angličankou Helenou Bonham Carter. Pár, ktorý sa spoznal pri nakrúcaní dobrodružného sci-fi Planéta opíc (2001), má spolu trojročného syna Billyho Raymonda Burtona. Bonham Carter nedávno oznámila, že s Burtonom čaká druhé dieťa. Na svet by malo prísť v decembri tohto roka.

Časopis Entertainment Weekly zaradil Burtona na 49. miesto v rebríčku Najlepších režisérov v dejinách. Bol najmladším v päťdesiatke filmárov.


Spracované podľa: en.wikipedia.org, www.imdb.com, www.csfd.cz


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 336
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 355
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 099
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 470
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 316
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 057
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 948
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 480
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu