Bratislava 5. septembra (TASR) - Nazrieť do života ľudí z exotických krajín umožňuje dnes sprístupnená výstava fotografií Silvie Vaculíkovej na Bratislavskom hrade.
Pozrieť si možno krásavice v Namíbii, zvráskavených starcov či pomaľovaných mužov a iné portréty ľudí rôzneho veku i domorodých kmeňov. Niektorí sú oblečení, iní "čokoládoví" a takmer nahí. Svojský pôvab majú tiež mešity a ďalšie objekty v Kambodži, Bahrajne, Nepále, Mjanmarsku či Pakistane. Podobne ako obrad obetovania za zdravie v Guatemale, veselý pohreb v Indonézii, modliaci sa dav vo vietnamskom chráme alebo pasenie kráv v Mali.
Vaculíková citlivo a láskavým pohľadom predstavuje človeka ako udržiavateľa prastarých zvykov a kultúr, ktoré sa globalizáciou pomerne rýchlo menia a zanikajú. Autorka má bohaté cestovateľské skúsenosti z vyše 70 krajín na piatich kontinentoch. Na výstavu Svet ľudí, ktorá potrvá do 28. septembra, vybrala 50 farebných záberov. Trikrát viac ich je v 240-stranovej rovnomennej novej knihe.
Vaculíková sa narodila v Trnave (1967) ako pravnučka vynálezcu padáka Štefana Baniča a vnučka objaviteľa jaskyne Driny v Smoleniciach. Môže sa pochváliť medzinárodnými oceneniami. V roku 2000 si v Číne prevzala ceny zo svetovej súťaže Humanity Photo Award pod záštitou UNESCO. Ocenená bola aj v Španielsku a na medzinárodných súťažiach Strom a Fotoforum v Ružomberku. V roku 2005 jej Zväz slovenských fotografov (ZSF) udelil titul Autor ZSF a získala aj ocenenie Artiste FIAP od medzinárodnej federácie fotografického umenia FIAP. Okrem Slovenska videli jej fotografie na salónoch FIAP v Brazílii, Kanade, Argentíne, Veľkej Británii, Malajzii, Hongkongu, Chorvátsku, Taliansku a iných krajinách.