Film má stodvanásť rokov, pripomenula Božiadara Turzonovová, keď otvárala festival Cinematik. Ten sa utorok pustil do druhého ročníka – aj naša herečka vie, že to nie je žiadne jubileum, ale niekde začať treba.
Cinematik si nijaké prehnané ciele nedáva, jeho umelecký riaditeľ Vlado Štric nepočíta s tým, že sa do Piešťan nahrnú stovky Bratislavčanov. Ale načo aj, veď v Piešťanoch a Trnave žije veľa študentov, pre ktorých je najlepšou pozvánkou do festivalového kina správna kombinácia zaujímavého programu a dobrej ceny.
V Piešťanoch sa premietajú úspešné a overené filmy, tento festival novinky príliš nevyhľadáva. Návštevnosť však má na slovenské pomery slušnú – minulý rok si akreditáciu kúpilo osemsto divákov.
Tento rok sa dokonca na otvorenie prišiel pozrieť slávny Miroslav Ondříček, kameraman Formanových Vlasov i Amadea. Spolu s publikom zloženým zo všetkých všetkých vekovýchj aj sociálnych vrstiev videl film holandského režiséra Paula Verhoevena Čierna kniha.
Verhoeven si asi najskôr vybavíte v súvislosti s filmami Základný inštinkt alebo Robocop. Do Hollywoodu prišiel v 70. rokoch po tom, čo jeden jeho film holandskí kritici strhali. Čierna kniha je vlastne jeho návratom do Holandska – vplyv Hollywoodu v ňom však cítiť.
Rozpráva príbeh z druhej svetovej vojny, príbeh židovskej ženy, ktorá dokázala vždy duchaplne konať, a teda prežiť v čase, keď boli zradcovia aj medzi nacistami, aj medzi odbojom.
Hoci je film na takú citlivú tému príliš akčný i dlhý, nádherne vykreslil zmätené a vypäté vojnové dni. Do bežnej distribúcie sa dostane budúci týždeň.
K vojne a diktátorskému režimu sa po rokoch musel vrátiť aj španielsky režisér Carlos Saura. Na Cinematiku sa dnes premieta jeho film Ay, Carmela! (1990). Saura dokázal rozprávať nepriamo, v metaforách, kriticky a pritom veľmi osobne.
V osemdesiatych rokoch sa aj on pridal k španielskym filmárom, čo sa chceli konečne pustiť do témy sexuálnej slobody. Včera sa premietol jeho magický i tajomný film s úvahou o inceste Elisa, môj život. Premietať sa bude ešte Carmen, Iberia, Goya v Bordeaux a Siedmy deň.
Autor: Piešťany