Svetoznámy taliansky operný spevák Luciano Pavarotti dnes v skorých ranných hodinách zomrel. Oznámil to jeho manažér.Jeden z najslávnejších tenoristov svojej generácie skonal o 05.00 hSELČ vo svojom dome v Modene. "Maestro bojoval dlhú a ťažkú bitku srakovinou pankreasu, ktorá ho zrejme pripravila o život," uvádza sa vovyhlásení jeho manažéra Terriho Robsona.
Pavarotti, ktorý trpel na rakovinu pankreasu, bol od stredy vbezvedomí a vo večerných hodinách mu prestali pracovať obličky.Agentúry už v priebehu dňa oznámili, že jeho zdravotný stav sa zhoršila je "veľmi vážny".
Tenoristu v auguste na dva týždne hospitalizovali s vysokýmihorúčkami v jeho rodnom meste Modena. Spevák sa podrobil v júli 2006operatívnemu zákroku v newyorskej nemocnici a odvtedy sa na verejnostineobjavil.
Životnou úlohou Rudolf z opery Bohéma Luciano Pavarotti sa narodil 12. októbra 1935 v muzikantskej rodine.Po prvý raz sa predstavil publiku na koncerte chrámového zboru, ktoréhoprimášom bol jeho otec Fernando. Miloval šport, predovšetkým futbal a vjeho kronike je veľa fotografií zo školského obdobia, na ktorých mádres miestneho klubu.
Svoje nadanie rozvíjal u hlasových špecialistov, pričom najväčšípodiel na jeho speváckej kariére majú Attore Campogalliani a ArricoPola. Po vyhranom medzinárodnom speváckom konkurze svoj operný debutzažil v apríli 1961, keď sa v opere Bohéma bravúrne uviedol partomRudolfa, ktorý sa stal jeho životnou úlohou.
Na medzinárodnej scénedebutoval v opere La Traviata v Belehrade. Krst na americkej hudobnejscéne absolvoval Pavarotti vo februári 1965, keď sa v Miami predstavilv opere Lucia di Lammermoor.
VIDEO: Ária Nessun dorma (Nik nesmie spať) z Pucciniho opery Turandot, spieva Luciano Pavarotti
S Domingom a Carrerasom pre mnohých znovuobjavil operu Počas obdivuhodnej speváckej kariéry tlieskali Pavarottimu milovnícioperného spevu v najznámejších koncertných sieňach i divadlách sveta,od Metropolitnej opery v New Yorku, scénach v Barcelone, Chicagu,Florencii, Madride, San Franciscu, Sydney, Zürichu až po jemu najmilšiuLa Scalu v Miláne.
Jeho partnerkami boli svetové hviezdy prvého rangu -Montserat Caballé, Florenza Cassotto, Mirella Freni, Renata Scoto, JoanSutherland, Shirley Verret. Jeho predstavenia a koncerty dirigovalinapríklad Claudio Abbado, Leonard Berstein, Zubin Mehta alebo SeidžiOzawa. Medzi jeho najobľúbenejšie role patrí Nemorino z Nápoja lásky odDonizettiho a Rudolfo z Bohémy.
Svet opery minulých storočí sa aj jeho pričinením priblížilsúčasníkom. Svoj podiel na tom majú aj jeho súputníci Placido Domingo aJosé Carreras. Slávne operné árie sa preniesli z útrob kamennýchdivadiel na otvorené priestranstvá športových arén, kde tisíckynadšených divákov tlieskali kráse spevu trojice hviezd operného nebainterpretujúcich diela Giusseppe Verdiho, Giacomma Pucciniho, DomenicaScarlattiho, Vincenza Belliniho, Gaetana Donizettiho, Pietra Mascagnihoči Ruggiera Leoncavalla.
Na veľkých galapredstaveniach v londýnskomHyde Parku, newyorskom Central Parku a pod Eiffelovou vežou v Parížitlieskali Pavarottimu státisíce poslucháčov a pri televíznychobrazovkách milióny divákov.
Pavarotti vystúpil v roku 1998 aj na SlovenskuSvetoznámy taliansky tenorista počas svojej kariéryúčinkoval na mnohých svetových operných scénach. Jeho prekrásny sýtytenor mali možnosť obdivovať aj obyvatelia a návštevníci Košíc. LucianoPavarotti vystúpil vo vypredanom a vynovenom amfiteátri na košickomFestivalovom námestí 16. mája 1998.
Vyše roka očakávaný koncert bol veľkou oslavou milovníkov operných áriína Slovensku i za jeho hranicami. Maestro sa vo východoslovenskejmetropole predstavil so špeciálnym programom zloženým z operných áriíznámych talianskych a francúzskych skladateľov Gaetana Donizettiho,Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho, Georgea Bizeta, RuggieraLeoncavalla, Jula Émile Masseneta a populárnych talianskych piesní. Celý článok o Pavarottiho vystúpení v Košiciach si môžete prečítať tu .
Posledné vystúpenie na olympijských hrách Do hudobného sveta sa jeden z najslávnejších tenoristov histórienezmazateľne zapísal nielen množstvom vydaných hudobných nosičov, aleaj neutíchajúcou starostlivosťou o nastupujúcu generáciu umelcov. Vroku 1982 založil súťaž pre mladých interpretov, víťaz ktorej mal česťvystúpiť spolu s ním.
Naposledy Pavarotti verejne vystúpil na otvorení Zimnýcholympijských hier v Turíne vo februári 2006. Napriek rakovinepodžalúdkovej žľazy pripravoval nový album, ku ktorému si komponovalskladby.
Pavarotti sa oženil v roku 1961. V marci 1996 sa rozišiel smanželkou Aduou, s ktorou mal tri dcéry. Druhýkrát sa oženil sNicolletou Mantovaniovou.
Divadlo v Modene bude niesť Pavarottiho menoDivadlo v talianskej Modene pomenujú na počesť svetoznámehotenoristu a miestneho rodáka Luciana Pavarottiho. V reakcii na dnešnéúmrtie slávneho operného speváka to uviedol primátor Modeny GiorgioPighi.
"Opustil nás veľký umelec a dobrý človek. Luciano Pavarotti priniesol do Modeny veľkoleposť," vyhlásil Pighi.
Pavarotti sa v Modene narodil v októbri 1935, v severotalianskomrodnom meste strávil aj záver života po chirurgickom zákroku, ktorémusa minulý rok podrobil kvôli rakovine pankreasu.
Za Pavarottim smúti operná elita aj fanúšikoviaZa Lucianom Pavarottim dnes smútia tak ľudia z opery, ako aj bežnímilovníci hudby. "Tučný muž", ako ho prezývali, urobil veľa preto, abysa opera dostala medzi široké publikum, napísala agentúra Reuters.
Pavarotti mal snahu rozšíriť dosah opery a dal sa dokopy aj s takodlišnými umelcami ako sú Sting alebo Bono. Jeho vzletný hlas sa takdostal k širokým masám.
"Vždy som obdivoval jeho božský hlas... miloval som jeho zmysel prehumor," povedal Plácido Domingo, ktorý s Pavarottim a Jose Carrerasomvystupoval ako Traja tenoristi. Ďalšie reakcie si môžete prečítať tu .
Taliansky premiér Romano Prodi vyjadril vo štvrtok veľkú ľútosť nadúmrtím tenoristu. "Úžasný hlashudobného sveta a Talianska zanikol," povedal Prodi v kondolenčnomliste zaslanom jeho rodine." "Pavarotti šíril po celom svetenajautentickejší imidž našej krajiny, vyvolával emócie a vášne,"povedal Prodi.
Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi nazval svetovú speváckuhviezdu "vyslancom našej hudby, kultúry a tradícií, ktorého hlaspretrvá na nahrávkach nášho veku...najnežnejší hlas na svete..."
Povedali o Pavarottim:Taliansky filmový režisér Franco Zeffirelli:
"Boli tenoristi, a potom prišiel Pavarotti."
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy:
"Luciano Pavarotti bol najlepším klasickým spevákom na svete,najlepšou inkarnáciou veľkolepého populárneho tenoristu od čias EnricaCarusa. Jeho umelecké kvality, jeho vrúcnosť a charizma očarili celýsvet."
Britský tenorista Russell Watson:
"Bol to nesmierny človek, bol neuveriteľný, žil život naplno. Jehohlas bol tak ojedinelý, že stačilo započuť len niekoľko tónov a hneďste vedeli, že je to on. Mal neskutočnú silu a prítomnosť."
Japonský dirigent Seidži Ozawa:
"Jeho hlas sa dal okamžite poznať, keď ho hrali v reštaurácii. Bol to významný tenorista."
Hugh Canning, recenzent novín Sunday Times:
"Mal jeden z najúžasnejších hlasov, ktorý bol kedy nahratý nagramofón. Samotná farba jeho hlasu a emócia, ktorú bol schopnýsprostredkovať, ale tiež jeho vrodený hudobný talent a prekrásnadikcia."
Pietro Ferrari, syn zakladateľa známej automobilovej spoločnosti:
"Je to veľmi ťažké, smutné. Mám toľko spomienok, ale predovšetkým ten hlas, ktorý už s nami nebude."
Španielska sopranistka Montserrat Caballeová:
"Bol mojim priateľom, fantastický človek. Veľakrát som s nímspievala a nahrávala. Milovala som ho a ešte viac obdivovala. Bolprekrásnou ľudskou bytosťou. Moja duša cíti jeho stratu. Hovorila som sním tak nedávno, že je takmer neuveriteľné, že nás opustil."
Španielsky tenorista José Carreras: "Je to veľká strata, a to nielen(strata) človeka s jedným z najlepších hlasov vôbec, ale aj blízkehopriateľa. Vždy bol medzi nami dobrý vzťah. Som rád, že som ho poznal.Bol bezpochyby jedným z najdôležitejších tenorov všetkých čias. Bolskvelým človekom, charizmatickou osobnosťou. A dobrým hráčom pokru."
Írsky spevák Bono, ktorý spolu s Pavarottim naspieval pieseň "MissSarajevo": "Niekto vie spievať operu, Pavarotti bol opera. Svojeskladby prežíval, jeho opera bola zmesou radosti a smútku; minulýtýždeň som s ním hovoril... hlas, ktorý bol silnejší než ktorákoľvekrocková kapela, bol šepotom."
James Levine, hudobný riaditeľ Metropolitnej opery v New Yorku:"Lucianov hlas bol tak mimoriadne nádherný a jeho prednes takýprirodzený a priamy, že svojím spevom hovoril priamo do sŕdcposlucháčov, či už niečo vedeli o opere alebo nie."
Britský spevák Elton John, ktorý s Pavarottim naspieval duet "LiveLike Horses": "Je to smutný deň pre hudbu a smutný deň pre svet."
Americký prezident George W. Bush: "Pavarotti bol... veľkýmfilantropom, využíval svoj obrovský talent na získanie mimoriadnejpodpory pre obete tragédií po celom svete. Jeho medzinárodná speváckasúťaž vo Filadelfii a jeho škola v Modene povzbudili a inšpirovaligenerácie mladých umelcov, aby šli za svojím snom."
Taliansky premiér Romano Prodi: "Smrťou maestra Luciana Pavarottihoprichádzame o jeden veľký hlas talianskej hudby. Ukázal svetunajautentickejší umelecký obraz našej krajiny."
Slepý taliansky tenorista Andrea Bocelli: "Bolesť v mojom srdci zmierňuje iba myšlienka na to, že jeho srdce zostane s nami."
Autor: zh