fBRATISLAVA 6. septembra (SITA) - Luciano Pavarotti sa narodil 12. októbra 1935 v meste Modena na severe Talianska ako prvé z troch detí. Otec Fernando bol pekárom a amatérskym spevákom, ktorý viedol malého Luciana k láske k hudbe. Matka Adele pracovala v továrni na tabak. Štvorčlenná rodina žila v chudobných podmienkach v dvojizbovom byte, no podľa Pavarottiho si biedu nahrádzala šťastím. "Naša rodina mala len veľmi málo, ale neviem si predstaviť, že má niekto viac," povedal o svojom detstve operný maestro.
Luciano študoval učiteľstvo, no viac ako štúdium ho zaujímal futbal a počúvanie operných platní jeho otca. Spoznal tak tenoristov ako Beniamino Gigli, Tito Schipa, Jussi Bjoerling a Giuseppe Di Stefano. Medzi jeho detské kamarátstva patrila Mirella Freni, ktorá sa tiež stala sopranistkou a opernou velikánkou.
Ako tínedžer Pavarotti nasledoval príklad svojho otca a začal spievať v kostolnom a miestnom opernom zbore. Vplyv na jeho mladícky život mal okrem otca aj americký herec a spevák Lario Lanza. "Ako mladý som zvykol chodiť do kina na filmy Maria Lanzu, prišiel som domov a imitoval ho pred zrkadlom," priznal sa Pavarotti. Najväčší podiel na Pavarottiho kariére má rešpektovaný učiteľ a profesionálny tenorista Arrigo Pola. Ponúkol mu hodiny spevu a Pavarotti ich od roku 1954 navštevoval. Neskôr sa učil aj u známeho Ettoreho Campogallianiho. Päťdesiate roky znamenali pre Pavarottiho nielen spev, ale aj lásku, keď stretol svoju budúcu manželku Aduu Veroni. Pár sa zosobášil v roku 1961. Tento rok bol pre Pavarottiho jedným z prelomových. Zbor sa zúčastnil na medzinárodnej hudobnej súťaži vo Walese, kde Modena vyhrala prvé miesto. Pavarotti vyhral aj miestnu súťaž s postavou Rodolfa z Pucciniho opery La Boheme. Úspech viedol k vystúpeniam po celom Taliansku i po celom svete. V začiatkoch hudobnej kariéry navštívil Amsterdam, Viedeň, Zürich aj Londýn. Po tom, ako očaril dirigenta Richarda Bonynga, získal rolu v opere Lucia di Lammermoor, kde predstavil manžela opernej divy Joany Sutherland. Začal sa tak aj jeho kariéra v Amerike. Po úspechoch v Európe a Amerike sa vydal na 14-týždňové turné po Austrálii. Medzi Pavarottiho úspechy patrili aj predstavenia v milánskej La Scale v roku 1965, v San Franciscu v roku 1967 a v newyorksej opere Metropolitan v roku 1968. Predstavil sa aj divákom vo Viedni, Paríži a Chicagu.
Počas svojej kariéry Pavarotti, známy aj ako Kráľ vysokého C, neustále bojoval s nadváhou. Jeho láska k jedlu z neho spravila muža, ktorý v roku 1978 vážil až 180 kilogramov.
V 70. rokoch sa stal Pavarotti skutočnou mediálnou hviezdou. Objavoval sa v televízii, na veľkých lukratívnych koncertoch a štadiónoch celého sveta. Čoskoro pripravoval koncerty aj s popovými hviezdami. Album Volare získal v roku 1988 platinovú platňu. V roku 1990 spieval s Placidom Domingom a Josem Carrerasom v Ríme na záverečnom podujatí Majstrovstiev sveta vo futbale v Ríme. Koncert mal veľký úspech a nahrávka troch tenorov s príznačným názvom Three Tenors získala dve nominácie na Grammy. Pavarotti vystupoval nielen s opernými spevákmi a speváčkami, ale aj s popovými hviezdami ako Ricky Martin, James Brown alebo Spice Girls. Za spojenie s popovou kultúrou si okrem obdivu vyslúžil aj záplavu kritiky.
Počas bosnianskej vojny v rokoch 1992 až 1995 zbieral humanitárnu pomoc spolu so spevákom skupiny U2 Bonom a po vojne zriadil Pavarottiho hudobné centrum na juhu Bosny, ktoré malo pomáhať začínajúcim umelcom rozvíjať talent. Vystupoval aj na benefičných koncertoch na podporu obetí zemetrasenia v decembri 1988, ktoré v severnom Arménsku zabilo 25 tisíc ľudí.
"Veľkého Pavarottiho" v Taliansku obvinili z neplatenia daní v roku a 2000 súhlasil s uhradením približne 12 miliónov dolárov talianskemu štátu, keď nešťastne vyhlásil, že jeho oficiálnym sídlom nie je Taliansko, ale daňový raj Monte Carlo.
Pavarotti sa v roku 2006 pripravoval na turné, keď mu lekári v New Yorku diagnostikovali rakovinu pankreasu. Podstúpil operáciu a zrušil všetky koncerty, ktoré mal v roku 2006 odohrať. Rakovina pankreasu je jednou z najnebezpečnejších foriem tejto nebezpečnej choroby, napriek tomu podľa lekárov operácia zvýšila šancu na prežitie. Fanúšikovia a fanúšičky stále čakali, kedy maestro vystúpi na verejnosti. V lete 2007 Pavarotti vyučoval skupinku vybraných študentov a pracoval aj na nahrávaní skladieb s duchovnou tematikou, ktoré vyjdú začiatkom roka 2008.
Tenorista si zahral aj vo filme Yes, Giorgo (1982) a objavil sa v snímke Rigoletto (1982). Napísal autobiografiu I, Luciano Pavarotti a pripravil viac ako 90 nahrávok. Na začiatku septembra talianska vláda oznámila, že Pavarottimu udelí cenu za prezentovanie Talianska a jeho kultúry vo svete a opera La Scala sa spojila s modenským divadlom, aby zorganizovali hudobné predstavenie venované slávnemu tenoristovi.
Luciano Pavarotti zomrel v skorých ranných hodinách 6. septembra 2007 v rodnom meste Modena. Pár mesiacov pred smrťou uviedla jeho druhá manželka Nicolett Mantovani, že jej manžel s chorobou bojuje ako lev. Dvojica sa zosobášila v roku 2003 po dlhoročnom vzťahu, kedy ich dcérka Alice mala jeden rok. Z predchádzajúceho manželstva mal Pavarotti tri dcéry - Lorenzu, Cristinu a Giulianu.
Spracované podľa: www.sonyclassical.com, en.wikipedia.org, AP.