BRATISLAVA. V poslednom čase sa Pavarottiho meno skloňovalo trochu inak než počas impozantnej kariéry. Celý svet s napätím sledoval súboj slávneho speváka s rakovinou pankreasu, ktorý sa začal vlani. Stav sa mu zhoršil v auguste tohto roku. Po dvoch týždňoch horúčok ho prepustili z nemocnice, no v stredu upadol do bezvedomia, z ktorého sa už neprebral. Muž, ktorý bol hlasom 20. storočia, zomrel včera v ranných hodinách v Modene.
Originál
Bol nezameniteľný, najmä pre unikátny hlas. No prehliadnuť sa nedala ani jeho mohutná postava, čierna brada a neodmysliteľná biela vreckovka v ľavej ruke, ktorú si z poverčivosti brával na vystúpenia.
Kolegov spevákov niekoľkonásobne presahoval nielen hmotnosťou: brilantne ovládal celý register svojho zamatového hlasu i postavy v opernej literatúre. Ešte ako päťdesiatnik dokázal stvárniť vášnivého milovníka tak, že to nepôsobilo smiešne. A predovšetkým – bol Talian. V jeho krajine sa opera narodila a z nej vzišlo najviac jej najväčších majstrov.
Paradoxne spev začal študovať až ako 19ročný. Dlho chcel byť profesionálnym futbalistom, dva roky sa dokonca živil ako učiteľ. Keď debutoval na opernej scéne, ťahalo mu na tridsiatku, no na trón kráľa tenoristov, uvoľnenom po Carusovi, sa posadil veľmi rýchlo.
Koncom 60. rokov už cestoval z jedného slávneho pódia na druhé a spieval po boku najväčších dobových hviezd a orchestrov.
Hudba bez hraníc
Prvé hlasové výpadky začal mať až v 90. rokoch. Obmedzil koncertovanie a sústredil sa na charitatívne projekty. Zároveň však vyriešil celoživotnú lásku k futbalu – začal spievať na štadiónoch. S Placidom Domingom a Josém Carrerasom absolvovali ako Traja tenoristi vyše tridsať koncertov.
Miláčikom más sa definitívne stal, keď sa začal objavovať po boku popových hviezd. S Bonom si dal duet v Ave Marii, v jeho projekte Pavarotti and Friends hosťoval Sting a ďalší.
Kariéru plánoval zavŕšiť po druhej svadbe a oslave sedemdesiatky. Počas veľkého turné však nestihol koncertovať všade, kde chcel, a tak spieval ďalej.
Keď vlani na olympiáde v Turíne vytiahol svoju „značkovú“ áriu Nessun Dorma z Pucciniho opery Turandot, nik netušil, že to je jeho posledné vystúpenie. Krátko nato mu diagnostikovali zhubný nádor. Po operácii už to jednoducho nešlo.
Operná speváčka Ľubica Rybárska hovorí o Lucianovi Pavarottim.
Video - Eugen Korda
Jediný koncert u nás videli Košičania
Jediný a zároveň posledný koncert na Slovensku Luciano Pavarotti odspieval pred viac než deviatimi rokmi. V Košiciach strávil tri dni a pochvaľoval si úžasné publikum.
Vo vypredanom a vynovenom amfiteátri si ho vypočulo desaťtisíc divákov. Ďalšie tisíce si ho mohli vypočuť v rozhlasovom prenose. Koncert trval dve hodiny a päť prídavkov bolo podľa aj podľa členov organizačného tímu nezvyčajne veľa.
Program tvorili známe operné árie a populárneh talianske piesne. Záverečnú skladbu O sole mio Pavarotti venoval „tomuto prekrásnemu mestu a príjemným obyvateľom".
Spevák sa potom ešte zúčastnil aj sponzorskej večere, z ktorej výťažok putoval na konto Dvorského nadácie Harmony.
Pavarotti odchádzal z Košíc so svojím polmetrovým dvojníkom – bábkou-marionetou, ktorú mu daroval bratislavský výtvarník a dizajnér Karol Krčmár. Umelec si vyskúšal vodenie bábky a povedal: „Čau, čičo, veľmi dobré."
(tasr, r)
Peter Dvorský: Bol jedinečný
S Lucianom Pavarottim sa dobre poznal aj náš Peter Dvorský. Prvýkrát sa stretli už pred tridsiatimi rokmi.
Ako ste sa zoznámili?
„V roku 1976 som bol v La Scale na stáži a on tam práve vtedy skúšal. Pozvali sme si ho na rozhovor do speváckej triedy. Navrhol, či si s ním nechceme zaspievať na benefičnom koncerte v Modene. Vtedy sme sa tak bližšie spoznali, a potom sa pravidelne vídavali.“
Stretli ste sa ešte neskôr na jednom pódiu?
„To je možné len tam, kde sú dva tenory. Napríklad v Janáčkovi. On však robil iba talianske a občas francúzske tituly.“
Prečo bol fenoménom?
„Bol jedinečný v tom, že spieval úžasne ľahko. Mal vynikajúcu techniku a úžasnú kapacitu pľúc. Dnes mladí speváci vytiahnu rovnaké výšky, ale on ich vedel spievať plnohodnotne, s nenapodobiteľnou farbou.“
Čo ste si mysleli, keď operu vytiahol na štadióny a spieval s popovými hviezdami?
„Sprítomnil operu všade vo svete. Osobne to však nepotreboval, skôr chcel pomáhať ostatným. Vždy sa zaujímal aj o mladé talenty, nielen o hviezdy.“
Ako si spomínate na jeho jedinú návštevu Slovenska?
„Sedel som vedľa neho na recepcii a bol za ním aj v šatni. Prekvapil sa a hovoril, že keby som prišiel skôr, dal by mi priestor na jednu - dve veci. Koncert bol fantastický. Veľmi sa mu páčilo, ako reagovalo publikum. Nádejali sme sa, že neskôr ešte zavíta na koncert aj do Bratislavy, no bol už dosť vyťažený a unavený. (her)
Dvaja skvelí speváci sa stretli osobne aj v Košiciach. TASR |