SME

Luciana Pavarottiho pochovali vedľa jeho rodičov a synčeka Riccarda

Modena 8. septembra (TASR) - Legendárneho talianskeho tenoristu Luciana Pavarottiho dnes pochovali na cintoríne Montale Rangone neďaleko jeho vily pri ...

Modena 8. septembra (TASR) - Legendárneho talianskeho tenoristu Luciana Pavarottiho dnes pochovali na cintoríne Montale Rangone neďaleko jeho vily pri Modene, kde sú pochovaní jeho rodičia i synček Riccardo, ktorý zomrel pri pôrode.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štrnásť ľudí vynieslo Pavarottiho truhlu z katedrály za potlesku a výkrikov "bravo" zo zhromaždeného davu, zatiaľ čo z ampliónov znela nahrávka jeho najslávnejšej árie - Nessun Dorma z Pucciniho opery Turandot. Letecký akrobatický tím súčasne nad katedrálou vytvoril na modrej oblohe zo zeleného, bieleho a červeného dymu taliansku národnú zástavu.

SkryťVypnúť reklamu

Taliansko nezažilo taký obrovský prejav smútku od smrti pápeža Jána Pavla II. v apríli 2005.

Asi 50.000 ľudí sa dnes v talianskej Modene zúčastnilo na poslednej rozlúčke s Pavarottim a taliansky premiér Romano Prodi vyjadril pri tejto príležitosti "smútok, ale aj pýchu", že môže vzdať poctu jednému z najväčších tenorov v dejinách opery.

Bohoslužbu celebroval modenský arcibiskup Benito Cocchi a 18 ďalších kňazov.

"Po smrti Pavarottiho sa cítime byť chudobnejšími," povedal Cocchi. Ako dodal, Pavarottiho život je "príbehom chlapca s prirodzeným darom výnimočného hlasu, ktorý ďalej húževnato pestoval, aby sa tak stal vedúcou osobnosťou medzi všetkými tenormi svojej doby".

Na smútočnej rozlúčke sedel frontman U2 Bono vedľa filmového režiséra Franca Zeffirelliho, neďaleko Pavarottiho vdovy Nicoletty Mantovaniovej. V tom istom rade, na opačnom konci, sedela aj jeho bývalá dlhoročná manželka Adua. Nechýbali ich tri dospelé dcéry a ďalší príbuzní, blízki priatelia a celý rad celebrít zo sveta hudby i politiky.

SkryťVypnúť reklamu

Na začiatku bohoslužby, ktorú bolo možné sledovať naživo prostredníctvom štátnej televízie aj na internete, prečítali sústrastný telegram od pápeža Benedikta XVI. Hlava katolíckej cirkvi v ňom konštatovala, že Pavarotti "si uctil božský dar hudby prostredníctvom svojho výnimočného interpretačného talentu".

Tisíce priaznivcov z celého sveta sledovali bohoslužbu na obrovskej televíznej obrazovke nad modenským hlavným námestím, kde počas dvoch dní zaznievali nahrávky najslávnejších Pavarottiho skladieb.

Sopranistka bulharského pôvodu Raina Kabaivanská, ktorá s Pavarottim spolupracovala, mala v očiach slzy, keď v jej podaní na začiatku ceremónie znela katedrálou Ave Maria z Verdiho Othella. Slepý tenorista Andrea Bocelli odspieval Mozartovo Ave Verum Corpus. Zbor - Corale Rossini - bol ten istý, v ktorom kedysi spieval samotný Pavarotti aj jeho otec.

SkryťVypnúť reklamu

Pred oltárom ležala biela rakva z javorového dreva pokrytá slnečnicami.

Počas omše prečítali odkaz od štvorročnej dcéry Alice. "Papa, tak veľmi si ma mal rád, viem, že ma vždy budeš chrániť," píše sa v ňom.

Podľa predstaviteľov mesta rozdali priaznivcom, ktorí prišli na poslednú rozlúčku s maestrom, okolo 87.000 pamätných pohľadníc. Pavarottiho obdivovatelia sa podpisovali do kondolenčných kníh umiestnených pri vázach so slnečnicami pred katedrálou. Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že podobné knihy budú k dispozícii aj na talianskych veľvyslanectvách a konzulátoch po celom svete.

"Bol našou talianskou zástavou. Bol najlepším zástupcom, akého sme si mohli priať," povedala pri východe z katedrály 43-ročná obyvateľka mesta Susy Cavalliniová.

SkryťVypnúť reklamu

Pavarotti bol najpredávanejším interpretom klasickej hudby. Od 60. rokov minulého storočia sa predalo viac než 100 miliónov jeho nahrávok a mal tiež prvý album klasickej hudby, ktorý sa vyšplhal na prvé miesto v rebríčku pop music.

Zomrel vo štvrtok vo veku 71 rokov po vyše ročnom boji s rakovinou pankreasu a zanechal po sebe štvorročnú dcérku z druhého manželstva a tri dospelé dcéry z manželstva s prvou ženou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 425
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 118
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 814
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 068
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 268
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 848
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu