Najstarší filmový festival na svete sa niesol v znamení osláv svojho 75. jubilea, ale i v duchu veľkej prehliadky talianskych spaghetti-westernov, ich amerických vzorov aj ázijských napodobenín.
Jubileu i westernu sa venovali prehliadky filmov, prednášky, semináre, tvorivé dielne, na festivale pokrstené nové knihy, aj výstavy dokumentov, fotografií, kostýmov. Škoda, že spaghetti-westerny napokon neprišiel uvádzať zostavovateľ prehliadky Quentin Tarantino. Do Benátok nepricestoval pre poranený chrbát. Na poslednú chvíľu sa ospravedlnil aj francúzsky režisér Eric Rohmer a kultový rocker Lou Reed. Ten mal na Lide premiéru celovečernej filmovej podoby svojho kedysi zneuznaného albumu Berlin v réžii Juliana Schnabela.
Víťaz z Taiwanu
Ang Lee, držiteľ Oscara, Zlatého glóbusu a benátskeho Zlatého leva za film Skrotená hora, Zlatého glóbusu za Tiger a drak, dvoch Zlatých medveďov berlínskeho festivalu (za snímky Svadobná hostina a Rozum a cit), sa stal absolútnym víťazom 64. MFF v Benátkach. Získal Zlatého leva za svoj taiwanský film Se, jie (Túžba, opatrnosť).
Erotický špionážny triler podľa poviedky Eileen Chang šokuje explicitnými erotickými scénami. Odohráva sa v Šanghaji štyridsiatych rokov minulého storočia a hlavné postavy stvárnili aj na Západe známi čínski herci Joan Chen s Tonym Leungom. Porota ocenila Zlatou mincou i prácu kameramana Rodriga Prieta.
Aj druhú cenu udelili svetoznámemu filmárovi. Za drámu o zločine amerických vojakov v irackej Samarre Redacted (Zredigované) ju dostal Američan Brian De Palma. Favorit kritiky i festivalového publika – francúzska dráma režiséra tuniského pôvodu Abellatifa Kechiche La graine et le mulet (Zrno a mulica) získala Osobitnú cenu poroty spolu s americkým filmom Todda Haynesa I'm not there (Nie som tam), inšpirovaným životom a dielom Boba Dylana.
Volpiho čaše a Zlatá minca
Jednu zo šiestich podôb slávneho pesničkára stvárnila aj britská herečka austrálskeho pôvodu Cate Blanchettová, čím si vyslúžila cenu Volpiho čaša za ženský herecký výkon. Hafsia Herzi z Kechicheho filmu si z Lida odniesla Cenu Marcella Mastroianniho pre najlepšieho mladého herca. Volpiho čašu za najlepší mužský herecký výkon porota pririekla Bradovi Pittovi v psychologickej westernovej dráme o posledných dňoch legendárneho zabijaka The assassination of Jesse James by the coward Robert Ford (Zavraždenie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom).
Dráma britského režiséra Kena Loacha It’s a free world… (Je to slobodný svet...), kritizujúca spoločenský systém, ktorý núti podnikateľov zneužívať chudobných gastarbeiterov z východnej Európy, vznikla s koprodukčným vkladom Poľska, no ušla sa jej len Zlatá minca za scenár.
¶Právom a prekvapivo
Šalamúnsky vyriešila porota ocenenie filmu Nikitu Michalkova 12, keď režisérovi udelila Mimoriadneho leva za celú tvorbu. Horšie skončili Peter Greenaway, Eric Rohmer, Wes Anderson či Jiang Wen, ktorých zaujímavým prácam sa neušli nijaké oficiálne ocenenia.
V súťažnej prehliadke Horizonty právom, a predsa prekvapivo zvíťazil celovečerný hraný debut Estónca Veiko Öunpuu Sügisball (Jesenný bál) v štýle Akiho Kaurismäkiho, komentujúci pochmúrny a bezcieľny život v postsovietskom Estónsku.
¶Cena a príležitosť
Mimoriadnu cenu Zlatý lev pri príležitosti 75. výročia benátskeho festivalu si prevzal azda najznámejší a najúspešnejší taliansky filmár, režisér Bernardo Bertolucci. Cenu mu odovzdali spoločne iránsky režisér Abbás Kiarostámi so svojím kolegom z USA Jonathanom Demmem. Sprievodkyňou záverečným ceremoniálom, ktorý sa opäť konal vo Veľkej sále Palazzo del Cinema na benátskom Lide, bola talianska filmová hviezda Stefania Sandrelli.
Prednosť predsa len biznisu
Benátsky festival svojím 64. ročníkom (za 75 rokov mal niekoľko prestávok) potvrdil svoju povesť najmenšieho z trojice najväčších – a zároveň jediného z festivalov, ktorý ešte stále (za výdatnej finančnej podpory talianskeho štátu) uprednostňuje umelecké kritériá. Výrečné však bolo, že viacerí ocenení, najmä americkí filmári, si neprišli po ceny, pretože dali prednosť filmovému festivalu v Toronte, ktorý je pre severoamerický filmový biznis predsa len dôležitejší.
Nikita Michalkov s Mimoriadnym levom za celú tvorbu, s prihliadnutím na súťažný film 12 (Rusko)
FOTO – MFF BENÁTKY
Autor: Lido di Venezia