SME

Hudobník, ktorý dokáže stále prekvapiť - Moby

BRATISLAVA 10. septembra (SITA) - Hudobná ikona menom Moby oslávi v týchto dňoch svoje 42. narodeniny. Moby, vlastným menom Richard Melville Hall sa narodil 11. septembra 1965 v newyorskom Harleme (USA).

Prezývku Moby dostal ešte v detstve po hlavnom hrdinovi románu Moby Dick, ktorého autorom je jeho prastrýko Herman Melville. Moby vyrastal v mestečku Darien v štáte Connecticut. O otca prišiel, keď mal len dva roky a preto ho vychovávala iba matka. Tá ho však vo všetkých jeho aktivitách súvisiacich s hudbou veľmi podporovala.

Keď mal Moby desať rokov, učarovala mu klasická gitara, no neskôr ho oslovil punk. Jeho láska k hudbe bola taká silná, že na konci 80. rokov začal znova experimentovať a vydal sa cestou housovej hudby. Na začiatku 80. rokov hrával Moby v hardcorovej skupine Vatican Commandos, ktorá vydala EP s názvom Hit Squad for God. V meste Port Chester pôsobil ako housový dídžej od roku 1985. O štyri roky neskôr podpísal kontrakt s vydavateľstvom Instinct. Jeho prvým úspechom bola skladba Go. V októbri 1991 sa zaradila do desiatky najhranejších piesní vo Veľkej Británii a následne Moby predstavil svoj debutový album Moby (1992). Ten potom vyšiel ešte o rok neskôr, no už pod názvom The Story So Far s menšími zmenami.

SkryťVypnúť reklamu

Aj následne sa Mobymu výrazne darilo. Vo vydavateľstve Instinct mu vyšiel v roku 1993 ďalší album - Ambient. Okrem toho si na svoje konto pripísal aj kompiláciu Early Underground. O dva roky vydal album s titulom Everything Is Wrong a napokon v roku 1996 Animal Rights. Ostatné dva však vyšli vo vydavateľstve Mute. Everything Is Wrong predstavoval radikálnu zmenu, v rámci ktorej Moby demonštroval svoj slobodný postoj k hudbe. Okrem elektrických mixov na nej predviedol svoju hudobnú univerzálnosť. Práve tento album prehĺbil ešte viac hranicu medzi Mobyho fanúšikmi a kritikmi. Nasledovný projekt Animal Rights je ešte viac kontroverzný. Práve v čase, keď sa všetci popoví umelci snažili preraziť elektronickou hudbou, pre Mobyho prestala byť zaujímavá. Miesto toho vydal album plný hardrocku. Po celý čas, čo tvoril hudbu ho na albumoch sprevádzali ženské hlasy, no na albume Animal Rights sa sústredil na svoje vlastné vokály. Jeho skladby na ňom sú ale slabo zrozumiteľné, pretože ich prehlušujú silné zvuky gitár. K albumu Everything Is Wrong vyšlo v limitovanej edícii CD Underwater, k albumu Animal Rights zasa vo Veľkej Británii CD Little Idiot. Moby ním všetkým naservíroval symfonickú inštrumentálnu hudbu. Niektoré z trackov na tomto nosiči vyšli neskôr aj v Spojených štátoch amerických pod názvom AR. V roku 1996 navyše Mobymu vyšli aj ďalšie dve kompilácie - Rare: The Collected B-Sides 1989-1993 a Everything Is Wrong - DJ Mix Album. O rok neskôr si na účet pripísal zisk aj z predaja ďalšej kompilácie - I Like to Score (1997). Piesne z nej sa objavili aj v niektorých filmoch. I Like to Score, rovnako ako predtým album Animal Rights, bol ale komerčne neúspešný a vydavateľstvo Elektra, v ktorom vyšli s Mobym, rozviazali spoluprácu.

SkryťVypnúť reklamu

Verných fanúšikov, ako aj kritikov potešil Moby následne v roku 1999 zlomovým albumom Play. Moby na ňom pracoval dvanásť mesiacov a možno ho považovať za dosiaľ najčitateľnejší a hudobne jednotný. "Keby bol album Play divadelnou hrou, museli by ju tvorcovia rozdeliť do troch dejstiev," povedal o projekte jeho autor. Prvé dejstvo pôsobí ako hľadanie a objavovanie tajov hudby. Druhé dejstvo zdôrazňuje jeho povinnosť pracovať s hlasom a vytvárať vokály. Posledné je plné inštrumentálnej hudby. Lepidlo, ktoré to všetko drží pohromade, sú hip-hopové prvky. O rok neskôr k nemu pridal Play: The B Sides (2000).

V roku 2001 založil rockový festival Area: One Festival na ktorom dal priestor mnohým hudobným žánrom. Festival pokračoval aj o rok neskôr. V tom istom roku vyhlásil, že raper Eminem je misogynista a navyše je homofóbny. Eminem neskôr Mobyho satirizoval v skladbe Without Me, keď ho nazval "36-ročným holohlavým poskokom". Ako ďalej spieval: "...techno už nikto nepočúva...", na čo Moby reagoval tak, že techno už nehrá od roku 1992. Dvojica sa potom stretla na MTV Video Music Awards 2002, kde Moby povedal, že Eminema ako umelca rešpektuje.

SkryťVypnúť reklamu

Do hudobných análov sa Moby zapísal aj kompiláciou Songs 1993-1998, ktoré v roku 2000 vyšli vo vydavateľstve Elektra. Po dvojročnej prestávke sa "prihovoril" albumom 18 (2002). Najväčší hitom z neho bola skladba We Are All Made of Stars. Vtedy Moby krátko uvádzal aj televíznu reláciu na MTV Senor Moby's House of Music, ktorá sa orientovala hlavne na elektronickú hudbu. O rok neskôr nasledoval 18 B Sides + DVD (2003). Ani po úspechoch týchto albumov nezaspal na vavrínoch a pripomenul sa v roku 2005 albumom Hotel, ku ktorému vyšlo v limitovanej edícii CD hotel.ambient. V roku 2006 vyšla ďalšia jeho kompilácia Go - The Very Best of Moby, ktorá o rok neskôr vyšla v zremixovanej podobe Go - The Very Best of Moby: Remixed.

Moby vytvoril niekoľko albumov aj pod pseudonymami. Prvý v roku 1991 pod názvom Instinct Dance, potom The End of Everything (1996 - UK/1997 - USA)a Baby Monkey (2004).

SkryťVypnúť reklamu

SPRACOVANÉ PODĽA: www.en.wikipedia.org.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 299
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 498
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 016
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 693
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 533
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 041
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 900
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 672
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 484
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 385
  6. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 177
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 032
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 914
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu