výročie začiatku deportácií slovenských židov do pracovných táborov, pristavili dnes na stanici v meste pod Urpínom. Do konca týždňa si záujemcovia môžu vo vagónoch identických s tými, ktoré sa používali pri deportáciách, pozrieť putovnú celoštátnu výstavu. Expozícia postupne zavítala alebo ešte zavíta do 30 slovenských miest.
Ojedinelý projekt o tragických osudoch ľudí počas holokaustu v rokoch 1939-45 odštartoval púť po železničných tratiach 25. marca v Poprade. Konečnou bude železničná stanica v Čadci 26. októbra. V 24 mestách si výstavu zatiaľ pozrelo týždenne v priemere vyše tisíc návštevníkov, takže celkom ju uvidí asi 40.000 ľudí, konštatoval riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev.
Výstava dokumentuje odchod transportu tisícky židovských dievčat z východného Slovenska 25. marca 1942 - z Popradu do poľského Osvienčimu cez hraničný priechod SkalitéZwardoň. Jedno z nich neprežilo kruté podmienky už počas prepravy a väčšina dlhé obdobie v tábore smrti. Transport z Popradu patril k prvým transportom slovenských Židov do likvidačných táborov. Do konca októbra 1942 takto odvliekli 58.000 ľudí. Vojnu z nich prežilo mizivé percento.
Cieľom expozície je poskytnúť komplexnú faktografickú informáciu o holokauste na Slovensku previazanú na konkrétne ľudské osudy, a tak bezprostrednejšie odhaliť a vysvetliť jeho podstatu a obludnosť. Prvý - expozičný vozeň zachytáva históriu protižidovských opatrení po roku 1938 a ich vyvrcholenie v dvoch vlnách deportácií. Zobrazuje tiež rómsky holokaust na Slovensku a osudy konkrétnych rasovo prenasledovaných osôb v rokoch 1938 až 1945. Ich život sprítomňujú dobové a portrétne fotografie a texty.
Druhý - pocitový vagón je prázdny, zariadený ako počas deportácií. Návštevníci si v ňom na vlastnej koži vyskúšajú, ako deportovaných prevážali. Môžu zažiť autenticitu, uzatvorení vo vozni pri stlmenom svetle. Deportáciu simulujú aj zvukové a svetelné efekty. Na veľkoplošnej obrazovke sa odvíjajú výpovede ľudí postihnutých rasovým prenasledovaním.