Stopy dizajnérov nás nenápadne obklopujú na každom kroku. Stolička, na ktorej práve sedíte, síce pravdepodobne nepochádza z hlavy Alvaara Aalta či Charlesa Eamesa, no jej tvary predsa len niekto vymyslel, prípadne odkopíroval z produkcie uvedených, slávnejších kolegov. Pre nás je podstatné to, či je funkčná a estetická.
Obal predáva a naopak
Tieto kritériá sa snažia dizajnéri napĺňať nielen pri výrobkoch samotných, ale i pri ich obaloch. Dnes si produkty kupujeme v baleniach, ktoré obsah chránia, ale aj informujú a lákajú spotrebiteľa. Prípadne zavádzajú a odrádzajú od kúpy – pravidlo, že obal predáva, funguje aj naopak.
Nové a kreatívne prístupy k tvorbe vonkajších schránok výrobkov preveruje už dvanásť rokov medzinárodná súťaž Mladý obal, ktorú každoročne vyhlasuje Dizajn centrum Českej republiky v spolupráci s hlavným sponzorom, spoločnosťou Model Obaly. Aj keď o tom názov podujatia nevypovedá, súťaž je tematicky obmedzená na lepenkové a kartónové obaly, čo však mladých dizajnérov evidentne neodrádza.
Do posledného ročníka sa prihlásilo 427 autorov z 18 krajín. Výstavný priestor Satelit v Bratislave na Dobrovičovej ulici predstavuje v týchto dňoch päťdesiat najlepších prác, ktoré sú rozdelené do troch kategórií: práce študentov stredných škôl, vysokých škôl a dizajnérov do 30 rokov.
Výber je vskutku pestrý – od farebných prepraviek pre domácich maznáčikov (tak trochu á la Luis Vuitton) až po čisto funkčný obal na nožnice. Nevedno, či si tematické zameranie určili samotní študenti (či mladí dizajnéri), alebo im ich poradili pedagógovia. Naliehavosť potreby vhodného obalu v bežnom živote zrejme nehrala kľúčovú úlohu, keďže jednou z najviac zastúpených skupín boli obaly na pingpongové, prípadne golfové loptičky, či vajíčka.
Tetrapakové vemeno
Za pozornosť stojí najmä víťazná práca z rúk kanadskej študentky Noémie Cotton – zdvojený balíček na arašidy s druhým otvorom, určeným na šupky. Geniálne jednoduché a praktické zároveň.
Podobne inovatívnym riešením zaujala Eva Benková zo Slovenska, ktorá zlepšila bežný tvar škatuľového obalu na mlieko tak, že jednoducho stlačila horný roh, čím vznikol priestor na pohodlné uchopenie. Jana Kamarádová z Česka sa postavila k problematike balenia mlieka priamočiarejšie - k rannej káve nám ponúka možnosť nadojiť si mlieko z ružového tetrapakového vemena.
Treba pochváliť i koncept inštalácie, ktorý vznikol špeciálne na podmienky putovnej výstavy. Jednotlivé dizajnérske „kúsky“ sú umiestnené v stene, ktorá je vystavaná z farebných krabíc, čo trochu pripomínajú javiská detského bábkového divadla. Na to, ako zvládajú exponáty svoju úlohu, sa môžete prísť pozrieť do 3. októbra.
Autor: Silvia Peťková Autorka vyštudovala estetiku