BRATISLAVA 14. septembra (SITA) - Americký herec Mickey Rourke, rodený ako Phillip Andre Rourke Jr. sa narodil 16. septembra 1956 v Liberty City na Floride. Má vlastnú sestru Patriciu prezývanú Patty a niekoľko nevlastných súrodencov. "Nemal som žiadne detstvo. Pracoval som celý svoj život...," povedal raz. Herec študoval na Miami Beach Senior High School, no nie je jasné, či sa mu aj podarilo zmaturovať. Zrejmé však je, že hral v stredoškolskom baseballovom tíme trénera Skipa Bertmana. O časoch, keď študoval na strednej škole sa nevie veľa, ale vraví sa, že absolvoval voliteľný predmet - herectvo/dráma u Jaya W. Jensena a možno sa objavil aj v jednej školskej divadelnej hre. Nie je to však isté, pretože v obsadení k hre sa spomína iba istý, alebo istá P. Rourke, čo by mohla byť aj jeho sestra Patricia, v tom čase tiež študujúca na rovnakej strednej škole. Evidentné je, že v tom čase Rourka zaujímal viac šport ako herectvo. V tamojšom klube chodil na box a bol skutočne dobrý. Svoj prvý zápas vyhral iba ako 12-ročný. Ako amatér boxoval pod menom Andre Rourke. V boxovaní potom pokračoval v telocvični na 5. ulici v Miami Beach. V roku 1969, keď vážil 63,5 kilogramu sa postavil do ringu proti bývalému svetovému šampiónovi Luisovi Rodriguezovi. Ten bol svetovou špičkou v strednej váhe a na zápas sa pripravoval so svetovým šampiónom Ninom Benvenutim. Rourke vtedy dostal poriadny výprask. V roku 1971 na súťaži Floridských zlatých rukavíc (Florida Golden Gloves) dostal "nakladačku" znova. Doktori mu vtedy povedali, aby si vzal rok voľna a iba oddychoval. Svojhlavý Rourke si ale povedal, že prestávku si zoberie navždy. Hollywoodske "navždy" však znamená "naozaj navždy" iba ojedinele. A tak to bolo i v prípade Rourka. Ako amatér sa kamarátil s niekdajším profesionálom Tommym Torinom. A keď sa Rourke rozhodol v roku 1991 vrátiť ako profesionál, Torino mu robil promo niekoľkých zápasov. Trénoval ho vtedy bývalý profesionálny boxer Freddie Roach. Rourke zarobil za svoj debut 250 dolárov, ale ku koncu druhého roka svojho profesionálneho vystupovania mal na účte milión dolárov. V júni 1994 sa objavil na titulnej strane časopisu World Boxing Magazine. Postavil sa napríklad proti svetovým šampiónom Jamesovi Toneymu, Johnovi Davidovi Jacksonovi a Tommymu Morrisonovi. Rourke chcel odohrať 16 profizápasov a potom si vybojovať titul svetového šampióna. V skutočnosti sa pobil iba v siedmich profizápasoch a titul nikdy nezískal. Utrpel však viacero zranení tváre, ktoré si vyžiadali viacero operácií. Do dôchodku odišiel v roku 1995. Jeho boxerská prezývka bola El Marielito.
Jeho herecká kariéra je mimoriadne bohatá. Vo filme debutoval v roku 1979 keď hral v snímke Stevena Spielberga 1941. O rok neskôr vznikli filmy ako Heaven's Gate, City in Fear alebo Act of Love. Následne hral v snímkach Žiar tela (1981) a Diner (1982). V roku 1983 ho pozval na pľac do svojho filmu Rumble Fish (1983) slávny režisér Francis Ford Coppola. Nicolas Roeg ho potom chcel do filmu Eureka (1984) a podarilo sa mu ho presvedčiť. Mickey Rourke hral aj v Roku draka z roku 1985 a romantickej dráme Adriana Lynea 9 a 1/2 týždňa (1986). Dekádu uzavrel snímkami Angel Heart (1987), Francesco alebo Johnny Handsome (oba 1989).
Deväťdesiate roky odštartoval vo filme Zalmana Kinga Zmyselná orchidea (1990), kde sa stretol s tiež zmyselnou Jacqueline Bisset. Následne s Mimi Rogersom a Anthonym Hopkinsom hrali v trileri Michaela Cimina Desperate Hours (1990). Práve tento režisér zamestnáva Rourka vskutku často. V Bielych pieskoch z roku 1992 sa zasa pod vedením Rogera Donaldsona stretli so Samuelom L. Jacksonom, Mimi Rogersom a inými. O dva roky neskôr hral Mickey vo filme Trestanec F.T.W. Michaela Karbelnikoffa a v roku 1996 vznikla krátkometrážna snímka Mickey Rourke, Actor or Boxer?. Pred kameru sa postavil aj pri nakrúcaní trileru Čarodejník (1997) znova F. F. Coppolu. Okrem neho Coppola oslovil aj mladého Matta Damona, skúseného Dannyho DeVita či zvodnú Claire Danes. Desaťročie uzavrel Rourke v snímke Štvrtok (1998) v réžii Skipa Woodsa, kde hrala aj rodáčka z Prostějova Pavlína Pořízková. So Seanom Pennom, Adrienom Brodym, Georgeom Clooneym, Johnom Cusackom a Johnom Travoltom hral vo vojenskej dráme Tenká červená čiara (1998). Rourke sa však predviedol aj v komédii Osudová stávka (1998) režiséra Vincenta Galla.
V roku 2000 ako 44-ročný hral vo filme Väznica, následne v Prísahe Seana Penna s Jackom Nicholsonom a oscarovou Helen Mirren. Vtedy dostal aj ponuku hrať v snímke Luck of the Draw (2000), no rolu odmietol, keď produkcia neodobrila, aby hral vo filme aj jeho domáci psí miláčik. V kanadskom trileri Klárin portrét hral v roku 2001, o rok neskôr zasa v snímke Vtedy v Mexiku a v komediálnej dráme Inkognito ešte o rok neskôr. V dráme Tonyho Scotta Muž v ohni o únose dievčatka, ktorú stvárnila Dakota Fanning hral s Denzelom Washingtonom i Marcom Anthonym. O rok neskôr ho fanúšikovia videli v snímke Sin City - mesto hriechu a tiež v Domine. Medzi jeho posledné filmy patria Stormbreaker (2006) a Killshot (2007). Na rok 2009 je už avizovaný film Sin City 2. "Vždy som vedel, že dosiahnem niečo výnimočné - ako vykrádanie bánk, napríklad," povedal v jednom z rozhovorov.
Mickey má na svojom tele najmenej sedem tetovaní, vrátane tigrej hlavy a čínskeho symbolu na ľavom ramene, lebky býka na pravom bicepse a štvorlístka na ľavom predlaktí.
Čo sa týka jeho súkromného života, bol dvakrát ženatý a je dvakrát rozvedený. Jeho prvou manželkou bola Debra Feuer (1981 až 1989), druhou Carré Otis (1992 až 1998). A keď sa ho novinári v minulosti pýtali na to, aká by mala byť jeho žena, odpovedal: "... je to ako s kúpou koňa. Nechcem hrubý krk a krátke nohy".
Politicky sa dá povedať, že podporuje prezidenta Georgea W. Busha. "V týchto ťažkých časoch...robí dobrú robotu. Zlynčovať všetkých, ktorým sa nepáči," povedal kedysi Rourke. Nevedno už prečo, no tohto milovníka motocyklov raz kolegyňa Kim Basinger nazvala "ľudským popolníkom".
SPRACOVANÉ PODĽA: www.imdb.com, www.csfd.cz.