Bratislava 17. septembra (TASR) - Bratislava sa môže tiež pochváliť soškou Čiernej Madony ako slávne poľské pútnické miesto v Čenstochovej. Bratislavská Čierna Madona je v Loretánskej kaplnke františkánskeho kostola v historickom centre Bratislavy.
Soška Panny Márie Loretánskej má čierne vlasy, tvár i ruky, rovnako ako malý Ježiško v jej náručí. Je z polychrómovaného - farebne zdobeného - dreva. Kaplnka, kde sa soška nachádza, je prístupná verejnosti len počas prázdnin, povedal pre TASR páter Jeremiáš.
Túto pamiatku sakrálneho umenia na Slovensku z 18. storočia reštauroval akademický sochár Miroslav Černák od októbra 1996 do apríla 1997. Sošku Čiernej Madony našiel pod chórom vo vreci v roku 1993. Neskôr sa z nej stala dominanta Loretánskej kaplnky. "Soška má svoju charizmu a je vzácna, patrí medzi niekoľko Čiernych Madon na Slovensku," uviedol Černák.
Loretánsku kaplnku v staromestskom františkánskom kostole dal postaviť v roku 1708 Pavol Esterházy. Kostol sa môže popýšiť aj ďalším unikátmi - gotickou sochou Piety, gotickou kaplnkou sv. Jána Evanjelistu a relikviou - telom sv. Reparáta, diakona a mučeníka zo 4. storočia.
vlk ed