Keď sa pýtali Roberta Smitha z The Cure, kto je podľa neho symbolom Pink Floyd, jednoznačne odpovedal: Syd Barrett! Spevák tak jednoznačne vyjadril názor radikálnejšieho krídla fanúšikov, ktorí tvrdia, že kapela za niečo stála iba pod vedením tohto strápeného génia.
ného génia.
Barrett zomrel na rakovinu vlani v dome svojej sestry, odstrihnutý od sveta hudby a bývalých priateľov. Tri dekády nenahral ani notu, ale ľudia naňho nezabudli. Pre mnohých je práve on symbolom bláznivých 60. rokov, vďaka debutu Pink Floyd. Nahrávka The Piper At The Gates of Dawn v týchto dňoch vychádza v reedícii ako trojalbum. V stereo a mono verzii, ako aj s bonusovým diskom raritných nahrávok.
Barrett bol hlavnou kreatívnou silou kapely. Roger Waters a David Gilmour prevzali autorstvo až po ňom, ani jeden však neskladal takú bizarnú hudbu. Debutový album Pink Floyd vznikol v udalosťami nabitom roku 1967. Vo vedľajšom štúdiu nahrávali Beatles svojho Seržanta, do Londýna dorazil Hendrix a Amerika práve prežívala horúce „leto lásky“.
Barrett do tohto obdobia zapadol svojimi bizarnými pesničkami, kde spojil rokenrol s absurdnými básničkami, ktoré akoby vypadli z knižky Alica v krajine zázrakov. Pink Floyd sa zakrátko stali najvplyvnejšou skupinou nezávislej londýnskej scény.
The Piper At Gates Of Dawn (názov je odvodený z detskej knižky Kennetha Grahama Vietor vo vŕbach) zožal v čase vzniku veľký úspech a v rebríčkoch o najlepší album storočia sa stále drží na predných priečkach.
Barretta v tom čase zlákali drogy (najmä LSD) a jeho svet sa začal rúcať. Keď už mal výpadky počas hrania, skupina musela zavolať Davida Gilmoura, ktorý sa naučil jeho gitarové party. Keď nakoniec nedokázal vystúpiť na pódium, v roku 1968 ho musela zdrvená kapela vyhodiť.
Hudobník, ktorý bol väčšinu času úplne mimo, s pomocou priateľov ešte nahral dva sólové albumy, ale zvládli ich len najvernejší fanúšikovia. Po katastrofálnych koncertoch sa stiahol do ústrania s vážnou duševnou chorobou, zapríčinenou nadmerným užívaním LSD.
K hudbe sa už nikdy nevrátil. Venoval sa záhrade, zbieraniu umeleckých predmetov a svojmu obľúbenému maľovaniu. Zvyšok života prežil z tantiém, ktoré mu posielali členovia Pink Floyd.