Predstavte si slovenský film z konca Rakúsko-Uhorska. Predstavte si, že v ňom ozbrojení Maďari cynicky ponižujú slovenských dedinčanov, kruto ich urážajú a bijú. Nemožné? Taký film by sa nedostal do kín - a ak áno, pochovala by ho vlna politickej kritiky za jednostrannosť, nacionalizmus, neznášanlivosť, oživovanie starých krívd a rozdúchavanie svárov? No a skúste si ešte predstaviť, že by režisérom toho filmu bol Maďar...
Angličan Kenneth Loach nielenže nakrútil film o bojovníkoch IRA z čias vzniku Írskej republiky, ale získal zaň Zlatú palmu na festivale v Cannes a Európsku filmovú cenu za kameru! Aj vo filme totiž platí orwellovské: „Všetky témy sú vhodné, ale niektoré sú vhodnejšie.“ No snímok zo začiatkov samostatného Írska je napriek všetkému neveľa. Z našich kín poznáme iba biografickú drámu Michael Collins.
Ken Loach, najznámejší ľavičiar spomedzi britských filmárov, teraz ponúka nielen iný politický názor, ale spolu s ním aj pútavú psychologickú drámu. Bojovníci za národnú slobodu vo filme Dvíha sa vietor (pôvodný názov odkazuje na írsku pieseň, v ktorej „vietor vlní jačmeň“) nie sú jednotní, spája ich len spoločný nepriateľ a po dosiahnutí vzniku Írskej republiky sa z bývalých spolubojovníkov stávajú nepriatelia. Časť Írov sa totiž nevie uspokojiť s dosiahnutým a chce pod vedením Írskej republikánskej armády bojovať za naplnenie pôvodných cieľov, teda úplnú samostatnosť a úplný socializmus vrátane znárodnenia všetkého súkromného majetku.
Druhá časť, „slobodní“, tvrdí, že od Britov v danej chvíli nemožno dosiahnuť viac a konfiškácia britského majetku v Írsku by sa rovnala vyhláseniu novej vojny. Pravdu majú jedni i druhí, film sa neprikláňa na žiadnu stranu, hoci politicky motivované recenzie Loacha obviňujú z radikalizmu a sympatií k IRA.
Pre zobrazenie politickej drámy si režisér so svojím scenáristom Paulom Lavertym, synom írskej matky a škótskeho otca, vybrali biblický príbeh Kaina a Ábela. Bratia Teddy a Damien O'Donovanovci sa zo spolubojovníkov stanú nepriateľmi na život a hlavne na smrť. Príbeh sa šikovne pohráva s varírovaním motívu lásky, ktorá sa dostáva do konfliktu so zodpovednosťou a poslušnosťou. Popri téme, príbehu a presvedčivých hereckých výkonoch hrá dôležitú rolu kamera Barryho Ackroyda.
Dvíha sa vietor (The Wind That Shakes the Barley). Scenár: Paul Laverty. Réžia: Ken Loach. Kamera: Barry Ackroyd. Hudba: George Fenton. Hrajú: Cillian Murphy, Liam Cunningham, Pádraic Delaney, Orla Fitzgerald, Myles Horgan, Damien Kearney a ďalší.
Premiéra v SR: 13. 9.