Koncerty skladateľov klasiky sa občas zvyknú ironizovať slovami „uzavretá spoločnosť, jej rodinní príslušníci a priatelia“. Organizátori projektu s názvom Kvintový dvojkoncert, ktorý sa dnes o 18.30 h koná v Primaciálnom paláci v Bratislave, sú však presvedčení, že to môže byť aj inak. Originálnejšie a dostupnejšie aj inému publiku.
Štyridsaťštyri premiér naraz
Málokedy sa stane, aby ste počas jedného večera mohli počuť hneď niekoľko premiér. Tu vás ich čaká rovných 44 (slovom štyridsaťštyri)! Vysvetlenie, ako je to možné, je jednoduché: presne toľko skladateľov na objednávku agentúry Slovak Music Bridge zložilo trojminútové skladby pre klavír.
A zadanie bolo ešte konkrétnejšie – pri komponovaní použiť interval čistej kvinty, dva tóny tvoriace jeden zo základných stavebných pilierov európskej hudby: „Zaujímalo nás, aké variácie napíšu skladatelia z rôznych generácií, pohybujúci sa v rôznych prostrediach,“ vysvetľoval pre Hudobný život Miloš Betko z agentúry Slovak Music Bridge, inak sám skladateľ. „Druhým motívom bola snaha predstaviť verejnosti aktívnu societu tvorcov, ktorá u nás pracuje napriek nepriaznivým podmienkam.“
Pohrať sa s dvomi tónmi znie skôr ako domáca úloha pre mladého konzervatoristu alebo to evokuje hudobné preteky vyhlásené nejakým zbohatlíkom. Organizátori tvrdia, že iba chceli autorom ponúknuť dostatočne neutrálne východisko pre tie najrôznejšie spôsoby spracovania. Pre úplnosť treba uviesť, že na ich ponuku zareagovala necelá polovica z oslovených 90 skladateľov.
Bude sa hrať, nahrávať aj rozprávať
Unikátnosť celého projektu umocňuje aj fakt, že nejde len o jednorázovú záležitosť. Skladby Ilju Zeljenku, Romana Bergera, Martina Burlasa, Mareka Piačka, Ľubice SalamonČekovskej a ich ostatných kolegov naštudovali naši najlepší pianisti (za všetkých napríklad Daniela Varínska, Elena Letňanová, Miki Škuta alebo Ivan Buffa). Všetky vyjdú na dvojalbume, ktorý bude pokračovaním projektu.
Ďalší rozmer hudbe ešte pridajú slová: „Spýtali sme sa skladateľov, čo si myslia o čistej kvinte. Ich odpovede budú verejne prezentované na koncerte formou dataprojekcie a stanú sa tiež súčasťou bookletu k pripravovanému CD,“ dodal Betko.
Dnešný program sa vzhľadom na množstvo diel začína už o šiestej hodine popoludní a je rozdelený do dvoch častí. Po prvom koncerte bude nasledovať polhodinová prestávka (okolo 19.30 h) a po druhom bloku by sa mal „kvintový večer“ uzavrieť pred desiatou hodinou.
Koncert pre všetkých
Ďalšie dve dôležité informácie sú vstup zdarma a možnosť počuť niekoľko diel v podaní samotných skladateľov. Kto by dnes nemal čas ísť do Primaciálneho paláca, nebude v Bratislave alebo dáva prednosť pohodliu obývačky, môže byť stále pri tom. Rádio Devín totiž naplánovalo priamy prenos.
Na záver „teleshoppingový“ bonus – to ešte stále nie je všetko. Partitúry skladieb sa dostanú do internetového obchodu a vyjdú aj v tlačenej podobe.