Ten tohtoročný sa odohral od 14. do 16. septembra tradične v priestoroch Správy účelových zariadení.
Okrem počítačových hier, fantasy, sci-fi a hororovej literatúry, stolných hier či prednášok z japonských reálií mohli návštevníci natrafiť aj na komiks. Aktuálny a slovenský. Akýmsi jeho zhrnutím je zbierka Comics Salon: Comics & Manga Book, ktorá nadväzuje na občasne vychádzajúce zborníky autorov slovenského komiksu. Tento sa však vo výraznej miere zameriava na japonskú mangu, ktorá priťahuje čitateľov najmä svojou exotickosťou.
Manga označuje akýkoľvek japonský komiks. U nás sa však za ňu považujú skôr štylizované kreslené postavičky vždy štrnásťročných štíhlych dievčat s veľkými očami a dlhými neposednými vlasmi. Aj keď na prvý pohľad vyzerá detinsky, nemusí takou byť. Slovo manga pochádza totiž už z roku 1815.
„Manga sa číta z opačnej strany, ako sme zvyknutí,“ vysvetľuje Róbert Žittňan z OZ Anime Crew, ktoré stojí aj za akciou Comics Salón.
„Komiks je len ďalšie médium, ktoré dáva sledom obrázkov nejaký význam. Pre mňa je čítanie komiksov normálna súčasť života.“ Preto sa v tomto občianskom združení rozhodli slovenskému komiksu pomôcť.
Na rozdiel od projektu Adamantium, ktorého redakčný okruh je v podstate uzavretý, dali možnosť prezentovať svoje komiksy ľuďom, ktorých práce ich oslovili na súťaži konanej počas minulých festivalov.
„My len chceme širšej verejnosti ukázať, že komiks nie je iba Mickey Mouse.“ Komiks je totiž iba platformou, jej napĺňanie je už individuálne.
Treba si však priznať, že aktuálny slovenský pokus o mangu je stále viac nadšenectvom, než serióznym dielom. No napriek kolísavej kvalite jednotlivých prác možno najmä po výtvarnej stránke hovoriť o podarenom projekte. Hoci, nezaškodilo by, keby podobný dôraz autori komiksov kládli aj na príbeh či lettering – obsah bubliniek.
Najmä, ak má byť Comics Salon: Comics & Manga Book prezentáciou toho naj na domácej scéne či prinajmenšom toho naj z festivalu Comics Salón.