SME

Mr. Blockbuster - Jerry Bruckheimer

BRATISLAVA 20. septembra (SITA) - Jerry Bruckheimer sa ako producent podpísal pod filmy, ktoré boli zvyčajne divácky i finančne úspešné, ale kritici ich nešetrili. On sám však hovorí: "Ak by som robil ...

BRATISLAVA 20. septembra (SITA) - Jerry Bruckheimer sa ako producent podpísal pod filmy, ktoré boli zvyčajne divácky i finančne úspešné, ale kritici ich nešetrili. On sám však hovorí: "Ak by som robil filmy pre kritikov, pravdepodobne by som žil v malom apartmáne patriacom nejakému hollywoodskemu štúdiu." Väčšina jeho filmov sa vyznačuje nákladnými vizuálnymi efektmi, mimoriadne úspešnými soundtrackmi, jednoduchými zápletkami a atraktívnymi hercami. I keď si uvedomuje, že medzi jeho názormi a názormi filmových divákov je dosiaľ "istá synchrónnosť", filmy vraj nenakrúca pre nich. "Robím ich, pretože si ich chcem pozrieť aj ja sám," priznáva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Americký filmový a televízny producent Jerry Bruckheimer sa narodil 21. septembra 1945 v Detroite. Ako Jerome Bruckheimer prišiel na svet do manželstva nemeckých prisťahovalcov židovského pôvodu. Absolvoval bakalárske štúdium psychológie na University of Arizona. Milovník filmov sa v mladosti zaujímal najmä o fotografovanie - bol doslova posadnutý a fotil pri každej príležitosti. Po skončení univerzity sa presťahoval do New York City, kde pracoval v podateľni istej reklamnej agentúry. Postupne sa prepracoval do reklamnej produkcie a neskôr získal možnosť produkovať film. Presťahoval sa preto do Los Angeles, kde žije doteraz so svojou druhou manželkou Lindou.

Počas osemdesiatych a deväťdesiatych rokov 20. storočia pôsobil ako koproducent so zosnulým Donom Simpsonom. V roku 1983 založili Simpson-Bruckheimer Productions. Nasadili trend vysokonákladových akčno-dobrodružných filmov, ktoré dominovali v hollywoodskej produkcii osemdesiatych a deväťdesiatych rokov. Spoločne stáli za množstvom úspešných hollywoodskych filmov spoločnosti Paramount Pictures ako Flashdance (1983), séria filmov Policajt v Beverly Hills 1 - 3 (1984, 1987 a 1994), Top Gun (1986) alebo Dni hromu (1990). Ukončenie zmluvy s Paramountom "ústnou dohodou" na konci roka 1990 podľa mnohých kritikov znamenalo "zmenu hollywoodskeho spôsobu myslenia", teda koniec éry blockbusterov a vyšší dôraz na nízko-nákladové projekty. Už na začiatku roka 1991 ale Simpson a Bruckheimer podpísali päťročnú zmluvu so spoločnosťou Disney. V roku 1995 nastúpili na správnu vlnu, keď vyprodukovali tri úspešné filmy: kriminálnu komédiu Ničomníci (1995) s Willom Smithom a Martinom Lawrencom v hlavných úlohách, triler Tonyho Scotta Krvavý príliv (1995) s Denzelom Washingtonom a Geneom Hackmanom a drámu podľa skutočných udalostí Nebezpečné myšlienky (1995) s Michelle Pfeiffer v hlavnej úlohe. V pozadí - za úspešnou produkciou ale všetko neklapalo, ako malo. Simpson zápasil s drogovou závislosťou a celá zodpovednosť tak ostávala na Bruckheimerovi. V decembri 1995 preto Bruckheimer potvrdil formálny koniec Simpson-Bruckheimer Productions. O necelý mesiac našli Simpsona mŕtveho v jeho sídle v Bel-Air. Posledný film, ktorý spoločne

SkryťVypnúť reklamu

produkovali, triler Skala (1996) so Seanom Connerym, Nicolasom Cageom a Edom Harrisom v hlavných úlohách, bol letným blockbusterom.

Bruckheimer, ktorý v roku 1997 založil spoločnosť Jerry Bruckheimer Films, ďalej pokračoval v tvorbe akčných filmov. Často pritom spolupracoval s režisérom Michaelom Bayom. Okrem Skaly (1996) a dvoch filmov Ničomníci (1995 a 2003) spolu vytvorili napríklad akčný hit Armageddon (1998) alebo vojnovú drámu Pearl Harbor (2001). Na väzenskom trileri Con Air (1997) znovu spolupracoval s Nicolasom Cageom.

Od roku 1997 sa začal výraznejšie angažovať v televíznej produkcii. Najprv bol výkonným producentom seriálu Nebezpečné myšlienky (1996 - 1997) spoločnosti ABC na motívy rovnomennej filmovej drámy. Stojí za viacerými kriminálnymi seriálmi. Z nich najúspešnejším je C.S.I.: Kriminálka Las Vegas (2000), ktorý 27. septembra odštartuje v USA svoju ôsmu sezónu na televíznych obrazovkách. Svoju záľubu v hudbe skupiny The Who dokázal aj titulnou piesňou seriálu - ich skladbou Who Are You. Snaha nadviazať na úspech seriálu viedla v roku 2002 k uvedeniu "následníka" s názvom C.S.I.: Kriminálka Miami (šiesta séria štartuje 24. septembra) a o dva roky neskôr aj C.S.I.: Kriminálka New York (vysielanie štvrtej sezóny sa začína 26. septembra).

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2000 mu Producers Guild of America udelil cenu Davida O. Selznicka za celoživotné dielo v oblasti produkcie. Predstavil aj zaujímavú paletu filmových projektov. Okrem akčnej snímky 60 sekúnd (2000) so svojím obľúbeným hercom - Nicolasom Cageom, produkoval romantický film Coyote Ugly (2000) a drámu podľa skutočných udalostí Sezóna Titanov (2000) s Denzelom Washingtonom v hlavnej úlohe. V roku 2001 vytvoril prvú zo série reality súťaží s názvom The Amazing Race (2001) - v máji tohto roka sa skončilo už vysielanie jedenástej série. Nasledovala spomínaná spolupráca s režisérom Michaelom Bayom na snímke Pearl Harbor (2001). Ďalší film o skutočných vojnových udalostiach Čierny jastrab zostrelený (2001) v réžii Ridleyho Scotta ale získal u kritikov oveľa vyššie hodnotenia. Bruckheimerov ďalší projekt Česká spojka (2002), prepadol u kritiky i medzi divákmi.

SkryťVypnúť reklamu

V televíznej sezóne 2002-2003 pokračoval s kvalitnými kriminálnymi seriálmi. Bez stopy (2002) spoločnosti CBS doplnila C.S.I.: Kriminálka Miami. Skutočný príbeh odvážnej írskej novinárky Veronica Guerin (2003) s Cate Blanchett v hlavnej úlohe príliš neočaril. Prišla však výnimočná snímka - kombinácia miláčika kritikov a kinohitu Piráti Karibiku: Kliatba Čiernej perly (2003). Dobrodružný film zaujal najmä vďaka "šarmantnému darebákovi" Kapitánovi Jackovi Sparrowovi, ktorého stvárnil Johnny Depp. Svojím hereckým výkonom si vyslúžil aj nomináciu na Oscara. V tom istom roku uviedol Bruckheimer aj druhú časť Ničomníkov (2003) a CBS začalo vysielať seriál Odložený prípad (2003). Pri práci na celovečernom filme sa znovu stretol s Nicolasom Cageom. V roku 2004 spolu predstavili dobrodružný film Honba za pokladom Templárov (2004). Ďalší projekt, historická dráma Kráľ Artuš (2004) bola výnimočne zlým výberom tohto produkčného mága. Artuš zničený kritikmi vybuchol aj v kinách. V tom čase prišla ďalšia kriminálna séria na motívy Kriminálky Las Vegas, C.S.I.: Kriminálka New York, v ktorej hlavnú postavu - detektíva Maca Taylora stvárňuje Gary Sinise.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2006 nasledovala dráma zo športového prostredia Cesta za víťazstvom, akčné sci-fi Déja Vu s Denzelom Washingtonom v hlavnej úlohe a mimoriadne očakávaní Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža (2006), ktorí sa stali letným hitom roka 2006. Film lámal rekordy návštevnosti po celom svete a divákov navnadil na tretiu časť Piráti Karibiku: Na konci sveta (2007), ktorý je s celosvetovými tržbami vyše 950 miliónov dolárov piatym najúspešnejším filmom v dejinách.

Na 21. decembra tohto roka je ohlásená svetová premiéra pokračovania Honby za pokladom Templárov s názvom National Treasure: The Book of Secrets a na motívy obľúbenej počítačovej hry by mal vzniknúť film Prince of Persia: Sands of Time. Jeho uvedenie do kín je zatiaľ ohlásené na 10. júla 2009.

SkryťVypnúť reklamu

Obľúbené kriminálne seriály z produkcie Jerryho Bruckheimera nebudú na televíznych obrazovkách chýbať ani v začínajúcej televíznej sezóne. Koniec septembra prinesie už ôsmu sezónu C.S.I.: Kriminálka Las Vegas (2000), šiestu sezónu C.S.I.: Kriminálka Miami, štvrtú sezónu C.S.I.: Kriminálka New York, svoj šiesty rok na televíznych obrazovkách odštartuje Bez stopy a piata sezóna čaká Odložený prípad.

Podľa časopisu Premiere patrí Bruckheimer medzi najvplyvnejších ľudí Hollywoodu - zaradili ho na desiate miesto rebríčka Najmocnejších ľudí v roku 2005 i 2006. Rovnako desiate miesto obsadil v roku 2006 aj v rebríčku Najlepšie zarábajúcich ľudí šoubiznisu časopisu Forbes. V máji 2006 mu University of Arizona udelila čestný doktorát na fakulte umení.

SkryťVypnúť reklamu

Spracované podľa: en.wikipedia.org, www.imdb.com, www.csfd.cz, www.jbfilms.com


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 057
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 025
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 828
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 946
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 627
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 485
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 953
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu