BRATISLAVA 20. septembra (SITA) - Zmerať si vlastné EKG, pomocou endoskopu zrátať mince v hlinenom prasiatku, stetoskopom počúvať zvuk normálneho dýchania, dýchania astmatika či vidieť röntgenovú guľu z roku 1933 - aj toto sa dá zažiť na interaktívnej výstave Slovenského národného múzea (SNM) s názvom Poďte sa pozrieť dovnútra! a podtitulom Vývoj a pokrok v službách medicíny. Návštevníci SNM - Výstavného pavilónu Podhradie na Žižkovej ulici v Bratislave - môžu obdivovať prehliadku od 21. septembra do 6. januára denne okrem utorka od 10:00 do 17:00. "Výstava kladie dôraz najmä na kontrast medzi technológiami a postupmi, ktoré využívala medicína kedysi a dnes," povedal na dnešnej tlačovej konferencii zástupca generálneho riaditeľa SNM Branislav Rezník. Pre deti pripravili organizátori špeciálneho sprievodcu s prehľadom najdôležitejších medzníkov v medicíne.
Na Slovensko prichádza výstava z Rakúska, kde mala premiéru. Začiatkom budúceho roka sa zasa presunie do chorvátskeho Záhrebu. "Dejiny medicíny majú tisícky rokov a nie je možné ich vtesnať do jednej výstavy, preto sme prehliadku rozčlenili na sedem celkov. Naša pozornosť sa orientuje na zobrazovacie systémy, prezentuje rôzne diagnostické prístroje a metódy," uviedol Martin Noskovič zo Spoločnosti Siemens, ktorá je spolu s SNM organizátorom.
Celok Nástroje vedy dokumentuje, ako objavy posunuli medicínsky vývoj dopredu. Návštevník expozície tu uvidí drevený stetoskop so slonovinovou platničkou na počúvanie pľúcnych a srdcových šelestov, Petriho misky s kultúrami salmonelózy, model červených krviniek alebo prístroj Mekapion na meranie dávok röntgenového žiarenia. Sekcia Wilhelm Conrad Röntgen je venovaná rovnomennému vedcovi, ktorý objavil elektromagnetické lúče a lekárom po prvý raz umožnil pozrieť sa do vnútra tela živého človeka.
Tretí rozmer je názov časti, kde sa majú návštevníci dozvedieť viac o magneticko-rezonančnej tomografii, teda forme diagnostiky, napríklad aj rakoviny. Cez mikroskop budú môcť pozorovať nohu muchy a pozrieť si môžu, ako vyzerá magnetická rezonancia ananásu. V sekcii nazvanej Viditeľný zvuk sa oboznámia s ultrazvukom, teda metódou získavania snímok vnútra tela prostredníctvom zvuku s frekvenciami nad 20 000 hertzov, ktoré už ľudské ucho nedokáže zachytiť. Vďaka tomuto prístroju dnes môžu lekári neškodne vyšetriť vyvíjajúce sa dieťa v tele matky. Princíp ultrazvuku na výstave demonštruje ukážka vodovej ondulácie v sklenenej nádobe.
Angiografii je zasvätená časť Pohľad dovnútra. Návštevníkom približuje, ako sa dajú lokalizovať zúžené miesta v cievach a krvácanie. Súčasťou tejto sekcie sú aj endoskopy, vďaka ktorým možno sledovať vnútro dutých orgánov. Celok Elektrina a spánok popisuje diagnostiku porúch srdca, mozgu a nervov. Prítomní si tu môžu prostredníctvom špeciálne upraveného kresla ako EKG (elektrokardiografu) zmerať aktivitu svojho srdca. Svoje miesto v tejto časti majú aj najstaršie chirurgické i anestéziologické nástroje. Záverečná sekcia Roboty a internet v medicíne ponúka víziu náhrady lekárov strojmi. Príkladom je telemanipulátor, ktorým operujú lekári už v súčasnosti. Precíznu mikromechaniku si môžu návštevníci vyskúšať priamo na výstave.