Washington 20. septembra (TASR) - Cynizmus nacistickej mašinérie vraždenia jedinečným spôsobom dokumentuje séria fotografií, ktorú sa verejnosti chystá sprístupniť Múzeum holokaustu vo Washingtone. Pochádzajú z koncentračného tábora Osvienčim a zachytávajú dôstojníkov SS a ich pomocníčky pri bezstarostnom oddychu, zatiaľ čo v plynových komorách tábora umierajú nevinní ľudia.
Múzeum dostalo album fotografií začiatkom tohto roka od tajného agenta americkej armády na dôchodku, ktorý ich našiel v roku 1946 vo Frankfurte nad Mohanom, píše dnes Spiegel online. Zábery vznikli medzi májom a decembrom 1944.
Vidno na nich spievajúcich dôstojníkov SS v prírode, inokedy sú zachytení na poľovačke, pri oddychovaní v ležadlách alebo pri zdobení vianočného stromčeka. "Na fotografiách nie je nič otrasné, dokonca ani väzeň v pozadí. A práve preto sú také desivé," povedala riaditeľka fotografickej zbierky múzea Judith Cohenová.
Album patril Karlovi Höckerovi, pobočníkovi posledného veliteľa osvienčimského tábora Richarda Baera. Höcker odfotografoval aj výlet asi 70 esesákov, na ktorý si zobrali akordeón. V skupine bol aj niekdajší veliteľ tábora Rudolf Höss. Raritou sú zábery neslávne známeho lekára Josefa Mengeleho počas jeho pôsobenia v Osvienčime.
Pred oslobodením tábora spojencami sa podarilo Höckerovi ujsť. Po vojne pracoval nikým nepoznaný v banke. V roku 1963 sa však musel zodpovedať pred súdom vo Frankfurte. Za napomáhanie ku genocíde ho odsúdili na sedem rokov väzenia, von sa dostal po piatich rokoch. V roku 2000 zomrel ako 88-ročný.
Z obdobia pred oslobodením tábora ruskou armádou (27. januára 1945) bol verejnosti bol doposiaľ známy len tzv. Osvienčimský album s 320 fotografiami, sprístupnený v roku 1980. Väčšina týchto záberov zachytáva príchod maďarských židov a ich selekciu koncom mája 1944. Novo objavené snímky sú s nimi v ostrom protiklade.