Víkendová chata, terasa s rozloženými lehátkami, na nich ženy aj muži s deťmi, nohy pekne v teple zabalené v dekách.
Kúsok od nich ktosi práve odložil ťahaciu harmoniku a všetci majú zjavne dobrú náladu. Idylka ako vyšitá z bezstarostných prázdnin v horách.
Keby sa nepísal rok 1944 a na lehátkach neodpočívali nacisti len pár kilometrov od tábora smrti v Osvienčime, nešlo by o nič zvláštne.
Unikátne fotografie
Doteraz neznáme fotografie z nacistického vyhladzovacieho tábora zverejnilo tento týždeň múzeum holokaustu vo Washingtone. Zopár neslávne známych záberov z Osvienčimu spred roku 1945 už veľakrát obletelo svet. Zvyčajne na nich vidieť príjazd vlakov alebo utrpenie a smrť .
Na najnovších fotografiách však väzňov nenájdete. Nie sú na prvý pohľad ani smutné, ani bolestné. Rozjarení nacistickí dôstojníci akoby ani netušili, čo sa okolo nich deje. Ženy na prechádzke v lese utekajú pred letným dažďom, s nazbieranými čučoriedkami. Väčšina fotografií zachytáva bezstarostný relax na chate Solahütte 30 kilometrov od tábora v Osvienčime, kde v tom istom čase zabíjal Cyklón B 6-tisíc ľudí denne.
Na fotografiách medzi nacistami vidno v družnej debate s ostatnými aj lekára Josefa Mengeleho, prezývaného Doktor smrť. Na snímkach priamo z Osvienčimu je Mengele vôbec prvýkrát.
Fotografie objavila podľa New York Times vlani v decembri mladá archivárka Rebecca Erbeldingová z múzea holokaustu.
Prišli jej poštou od bývalého amerického dôstojníka, ktorý ich pred viac ako 60 rokmi našiel v byte vo Frankfurte nad Mohanom. Všetky sú z albumu Karla Höckera, pobočníka hlavného veliteľa tábora smrti. (jah)
My väzni sme nevedeli, že esesáci mali blízko Osvienčimu rekreačnú búdu. Ale neprekvapuje ma to.
Oldřich Stránský, bývalý väzeň pre MF Dnes
Doktor smrť Josef Mengele debatuje s veliteľom koncentračného tábora Osvienčim Rudolfom Hössom. SITA/AP |
Na „alpskej“ chate Solahütte nacisti relaxujú na terase SITA/AP |
Na snímke so zatvorenými očami obávaný Doktor smrť Josef Mengele. Druhý zľava. SITA/AP |
Príslušníčky SS (Helferinnen) sedia na zábradlí terasy na chate Solahütte a Karl Höcker im rozdáva čučoriedky. SITA/AP |
Nacisti hodujú a debatujú na rekreačnej chate, zatiaľ čo v Osvienčime umierajú tisícky ľudí denne. SITA/AP |
Alpská" chata Solahütte asi 30 kilometrov od Osvniečimu kam chodili nacisti relaxovať. SITA/AP |
Dôstojníci SS v dobrej nálade spievajú za sprievodu akordeónu. SITA/AP |
Viac fotografií nájdete na www.ushmm.org