SME

Míma Marceaua pochovajú na cintoríne Pére Lachaise

Paríž 23. septembra (TASR) - Zakladateľa modernej pantomímy Marcela Marceaua, ktorý zomrel v sobotu večer v kruhu svojich blízkych v Paríži vo veku 84 ...

Paríž 23. septembra (TASR) - Zakladateľa modernej pantomímy Marcela Marceaua, ktorý zomrel v sobotu večer v kruhu svojich blízkych v Paríži vo veku 84 rokov, pochovajú na cintoríne Pére Lachaise francúzskej metropoly, na mieste posledného odpočinku celého radu slávnych osobnosti rôznych odvetví umenia. Termín jeho pohrebu ešte nie je známy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Francúzsky premiér Francois Fillon vzdal hold zosnulému, ktorého označil za veľkého umelca a majstra kumštu, vyzdvihnúc aj jeho účasť na odboji v krajine počas 2. svetovej vojny. Jeden z najznámejších francúzskych umelcov v celosvetovom meradle mal zriedkavý dar komunikovať s kýmkoľvek bez ohľadu na prípadné jazykové bariéry. Marcel Marceau bude, ako zdôraznil predseda vlády krajiny galského kohúta, chýbať tak jeho študentom, ako aj svetu zábavy.

SkryťVypnúť reklamu

Zakladateľ modernej pantomímy sa narodil v alsaskej metropole Štrasburgu ako Marcel Mangel v rodine mäsiara židovského pôvodu. Po úteku s bratom a matkou do Lille sa zapojil do francúzskeho odboja, v ktorom prijal priezvisko Marceau. To si ponechal aj v umeleckých začiatkoch, aby sa napokon stalo ochrannou značkou umenia bez slov, príbehov vyjadrovaných pohybmi a gestami. Definitívne prerazil kreáciou harlekýna vo filme slávneho francúzskeho režiséra Marcela Carného Deti raja (1945).

Autor legendárnej postavy Bipa absolvoval v období rokov 1949-1963 obrovský počet vystúpení vo všetkých kútoch planéty, jeho prúžkované tričko, biele nohavice a červený kvietok diváci priam identifikovali s celým umeleckým odvetvím. Marcel Marceau sa stal stelesnením pantomímy, ktorej kumštu sa učil od Charlesa Dullina a majstra Ettienna Decrouxa v Paríži, ktorý svojho času predpovedal: Umenie pantomímy prepožičiava večnú mladosť.

SkryťVypnúť reklamu

Autor poetických pantomím, ako napríklad Dávid a Goliáš, Chodec, Chytač motýľov či Park, ktoré osobne označoval za mimodrámy, tešil svojím umením po desaťročia tak skôr narodených, ako aj deti na celom svete.

"Nikdy som nebol extrémistom," vyznal sa raz umelec, ktorý stratil otca v Osvienčime, a nikdy netajil vlastné nepochopenie pre antisemitizmus.

Marcel Marceau ovplyvnil celý rad umelcov z iných odvetví, napríklad dramatika Samuela Becketta či nekorunovaného kráľa popu Michaela Jacksona. Sám považoval za svoj vzor majstrov nemého filmu, osobitne však Charlesa Chaplina, ktorý patril popri ďalších celebritách, vrátane Rudolfa Nurejeva, medzi jeho veľkých obdivovateľov.

V roku 1978 zriadil v Paríži špecializované vzdelávacie zariadenie, École Internationale de Mimodrame de Paris Marcel Marceau, ktorému venoval mnoho času a energie.

SkryťVypnúť reklamu

Svetoznámeho míma korunovala parížska Akadémia krásnych umení v roku 1993 za svojho nesmrteľného člena. V tom istom roku vznikla aj nová Marceauova umelecká skupina Nouvelle Compagnie de Mimodrame. Japonsko označilo umelca dokonca za žijúce národné bohatstvo.

V roku 2001 sa potom stal veľvyslancom dobrej vôle Organizácie Spojených národov a hovorcom starších občanov, aby napriek pokročilému veku pokračoval v príležitostných vystúpeniach.

Marcel Marceau, ktorý bol držiteľom vysokých francúzskych štátnych vyznamenaní a čestných doktorátov viacerých zahraničných univerzít, slávil úspech aj ako výtvarný umelec. Jeho maľby a kresby mohli vidieť záujemcovia nielen v jeho vlasti, ale okrem iného aj v Japonsku, Nemecku či USA. Navyše bol aj autorom a ilustrátorom viacerých knižných publikácií.

SkryťVypnúť reklamu

3 5 6 12 le bar

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu