SME

Bratislavký JazzClub 18 v znamení spolupráce Slovákov s Američanmi

Bratislavský JazzClub 18 v Spoločenskej sále PKO 25.09.2007 o 20:00 uvedie trio Waking Vision, Dan Brantigan Quartet a John Shannon (sólo) s hostkou, vokalistkou Caroline McMahon.

Popredný slovenský bubeník Martin Valihora.Popredný slovenský bubeník Martin Valihora. (Zdroj: BKIS)
Bratislavský JazzClub 18 v Spoločenskej sále PKO 25.09.2007 o 20:00 uvedie Waking Vision, Dan Brantigan Quartet a John Shannon (sólo) s hostkou vokalistkou Caroline McMahon.

WAKING VISION TOUR 2007 /USA, SK/

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

John Shannon - guitar
Derek Nievergelt - bass
Martin Valihora - drums

Waking Vision je zvuk vychádzajúci z lásky k životu z neustálou špirálou hľadania a silným spojením s prírodou. Skladá sa z trojice mladých hudobníkov novej generácie kreatívnej scény, ktorí sa stretli počas štúdií na Berklee College of Music v Bostone a v súčasnosti žijú a pôsobia v New Yorku. Hudbu skladá prevažne John Shannon, ktorý hrá na gitaru, na basgitaru hrá zaskakujúci Derek Nievergelt, na bicie Martin Valihora. WV absolvovali koncertné turné po Slovensku v marci 2001, kedy nahrali aj svoj prvý album a takisto televízny záznam z live koncertu v Pezinku. WV si svojím špecifickým zvukom a spôsobom interpretácie rýchlo získalo záujem poslucháčov v USA, na Slovensku a prostredníctvom nosičov aj v mnohých krajinách sveta. Zaujímavosťou je, že trio sa predstaví v pôvodnej zakladajúcej zostave tak, ako ho mali možnosť diváci zažiť počas ich prvého turné po Slovensku v roku 2001. Začiatok koncertu otvorí John Shannon so sólovým vstupom svojho pripravovaného sólového projektu.

SkryťVypnúť reklamu

DAN BRANTIGAN QUARTET /USA, SK/

Dan Brantigan - trumpet
John Shannon - gitara
Oskar Rózsa - basa
Martin Valihora - bicie

Po absolvovaní niekoľkých úspešných turné po Slovensku sa americký trubkár Dan Brantigan opäť vracia na Slovensko, aby predstavil svoje elektro-akustické kompozície s vplyvmi moderného jazzu a rôznych etnických kultúr vo veľmi energickom a vysoko emotívnom vyjadrení špičkových amerických a slovenských hudobníkov. Tento krát to bude Dan Brantigan Quartet a prináša so sebou popredných hudobníkov kreatívnej newyorskej scény ako John Shannon na gitare, Oskar Rózsa na basgitare a Martina Valihoru na bicie nástroje.

Profily účinkkujúcich:

Dan Brantigan – trúbka
Absolvent Berklee College of Music v Bostone v hre na trubku a hudobnej produkcii. Študoval pod vedením lektorov Tiger Okoshi a Greg Hopkins. Jeho elektroakustické kompozície boli v rokoch 2001 a 2002 predvedené na prehliadke spoločnosti Acoustical Society of America (ASA). Je takisto spoluautorom "Live Signal Processing and the Brass Player" vydanej spoločnosťou ASA. Ako člen Osvaldo Golijov Orkestra La Pasion účinkoval na festivaloch v Sydney, The Electric Orange festivale v Kalifornii, Bam festivale v NYC a v mnohých mestách Spojených Štátov. Spoluúčinkoval na otváraní koncertov pre LTJ Bukem, Bonnie Raitt, Jackson Brown, Medeski Martin and Wood, Soulive, Les Nubians, Ice T, Waking Vision a mnohých ďalších. So svojím kvartetom v roku 2003 absolvoval turné po Slovensku v zlozeni John Shannon - gitara, Oskar Rózsa - basa a Martin Valihora bicie. Pocas tohto turné v spominanom zlození vznikla nahrávka jeho debutoveho albumu s nazvom Becoming. Je zakladateľom spoločnosti Silent Medicine Production, ktorá sa zameriava na produkciu a nahrávanie kreatívnych hudobných telies. Momentálne žije v NYC a venuje sa vlastnej tvorbe a spolupracuje s rôznymi interpretmi ako napr. La Timba Loca a ďalší…

Oskar Rozsa - basgitara
Absolvoval orchestrálne dirigovanie na Štátnom konzervatóriu a VŠMU v Bratislave u prof. Zdeňka Bíleka. Študoval kompozíciu filmovej hudby na Berklee College Of Music v Bostone. Ako hudobník (basgitara, klávesy) a producent sa podieľal asi na 50 albumoch rôznych umelcov. Spolupracoval s Dežom Ursinym, Richardom Müllerom, Jarom Filipom, Mariánom Vargom, Janou Kirschner, Ivanom Táslerom a ďalšími. V roku 1999 nahral album Hrana - poctu Marekovi Brezovskému. Niekoľko rokov vystupoval v triu Šeban - Rózsa - Buntaj (ASH Band). Bol zakladatežom skupín Free Faces a Barflies. Je iniciátorom rôznych projektov zameraných na improvizovanú hudbu (napríklad Oskar Rózsa Sextet, s ktorým nahral aj CD). Napísal hudbu k niekoľkým divadelným predstaveniam a filmom. Je príležitostným hosťujúcim dirigentom Komorných sólistov Bratislava. Oskar Rózsa je univerzálny hudobník, ktorý nemá problém prispôsobiť sa rôznym štýlom.

SkryťVypnúť reklamu

Martin Valihora - bicie
Pochádza z hudobníckej rodiny a ako desaťročný začínal s hrou na klavíri. V dvanástich však už študoval súkromne bicie u Oldřicha Petráša. Intenzívny záujem o bicie ho priviedol k štúdiu na bratislavskom Konzervatóriu a nakoniec i k získaniu štipendia na slávnej Berklee College of Music v Bostone. Tu sa zoznámil s hudobníkmi, s ktorými zostavil formácie Waking Vision Trio a Dan Brantigan Quartet a nahral albumy The Ancient Bloom (Watt, 2001), Into The High Selva (Ethersound, 2004) a Becoming (T.E.R.A., 2003). Obrovské medzinárodné renomé mu prinieslo účinkovanie v triu japonskej fenomenálnej klaviristky Hiromi. S Hiromi nahral doteraz albumy Brain (Telarc, 2004) a Spiral (Telarc, 2006) a absolvoval niekoľko turné po Amerike, Japonsku a Európe. Roku 2005 sa s Hiromi predstavil aj na Slovensku v rámci miniturné po slovenských jazzových festivaloch v Bratislave, Nových Zámkoch a Košiciach. Ich vystúpenie na Bratislavských jazzových dňoch bolo najväčšším prekvapením festivalu. Na Slovensku spolupracoval s mnohymi interpretmi ako napr. Robo Grigorov a MIDI , I. M. T. Smile, Prúdy (vystriedal Cyrila Zeleňáka), Fermáta (Frantisek Griglák, Fedor Freso, Martin Valihora, Peter Prelozník) , s Ronom Affifom, Gabom Jonášom a Jurajom Griglákom, Richard Müller, Adriena Bartosová, Juraj Burian, Janko Lehotský, Big Band Gustava Broma.. Valihora sa podieľal na nahrávaní viac ako 30 albumov a na Slovensku patrí k najvyhľadávanejším bubeníkom. Vďaka výnimočnému talentu a húževnatosti sa stal jedným z mála, ktorým sa podarilo presadiť aj v zámorí a spolupracovať nielen so špičkovými hudobníkmi svojej generácie ale tiež s legendami ako Don Grusin či Anthony Jackson.

SkryťVypnúť reklamu

John Shannon - gitara
Na gitaru začal hrať v siedmich rokoch. Študoval Na Berklee College of Music, kde stretol svojich súčasných spoluhráčov. Spolupracoval s mnohými hudobnými skupinami a spevákmi ako napr. Sonya Kitchell, Haale...Je zakladateľom skupín Passenger Messenger a Waking Vision. Momentálne žije v NYC a venuje sa príprave svojho sóloveho albumu, ktorý vychádza budúci rok u vydavateľstva Obliq Sound.

Autor: sb PR, tlačová správa BKIS

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 21 909
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 798
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 376
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 341
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 905
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 603
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 222
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 652
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 448
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 153
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 377
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 319
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu