SME

Punková princezná - Avril Lavigne

BRATISLAVA 26. septembra (SITA) - Kanadská speváčka, skladateľka a herečka Avril Lavigne sa narodila 27. septembra 1984 ako Avril Ramona Lavigne v mestečku Belleville v kanadskom Ontáriu. Ako 16-ročná ...

BRATISLAVA 26. septembra (SITA) - Kanadská speváčka, skladateľka a herečka Avril Lavigne sa narodila 27. septembra 1984 ako Avril Ramona Lavigne v mestečku Belleville v kanadskom Ontáriu. Ako 16-ročná odišla do Manhattanu, kde začala pracovať na svojom debutovom albume. Úspech zožal hneď jej prvý singel Complicated, ktorý jej okamžite vyniesol titul punková princezná. Už bolo len otázkou času, kedy začnú tínedžerky po celom svete nosiť kravaty a na zápästiach množstvá náramkov a športové potítka. Kravaty, ktoré boli spočiatku jej "poznávacím znamením", prestala nosiť v roku 2003, keď sa novinári začali nelichotivo vyjadrovať o jej obliekaní. Svoj nedbalý vzhľad ale radikálne zmenila až o necelé tri roky

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Avril prišla na svet ako druhé z troch detí frankofónnych Kanaďanov Johna a Judy. Katolícki rodičia dali rovnakú výchovu aj svojim trom deťom. Avrilin spevácky talent si všimla jej mama, keď mala dva roky a začala si s ňou pospevovať piesne z kostola. Keď mala Avril päť rokov, presťahovali sa do Napanee, ktoré je často označované za jej rodisko.

Avril písala piesne a hrala na gitare už ako 13-ročná. Od 10 rokov spievala v kostolnom zbore, na miestnych hudobných festivaloch a country báloch. V trinástich rokoch vyhrala spevácku súťaž, ktorá jej zabezpečila výlet do Ottawy, kde si zaspievala duet so Shaniou Twain. Ako šestnásťročná podpísala zmluvu s vydavateľstvom Arista Records a jej hudobné sny sa začali meniť na skutočnosť. S pomocou Antonia Reida z vydavateľstva začala v Manhattane spolupracovať s významnými autormi piesní a producentmi. Jej to však nestačilo a stále sa snažila vrátiť naspäť k svojim vlastným nápadom. To, čo sa okolo nej dialo, sa jej nepáčilo, ale nevzdala sa a odišla do Los Angeles, kde ju prijala spoločnosť Nettwerk a ujal sa jej producent a autor piesní Clif Magness, ktorý pracoval aj so Céline Dion. Práve on má na svedomí Avrilin typicky melodický, ostrý zvuk a doladil jej debutový album Let Go. V júni 2002 CD debutovalo v hitparáde časopisu Billboard na ôsmom mieste, ale neskôr sa vyšplhalo na druhú priečku. V Austrálii, Kanade a Veľkej Británii sa album dostal až na prvé miesto. Stala sa tak najmladšou sólovou interpretkou s albumom na prvej priečke britskej hitparády. V roku 2003 jej tento "rekord" uchmatla Angličanka Joss Stone. Z albumu vyšli štyri single: Complicated, Sk8er Boi, I'm With You a Losing Grip. Do konca roka 2002 mal už album na svojom konte štvornásobnú platinovú platňu a stal sa najpredávanejším albumom roka ženskej interpretky i najpredávanejším debutom. Fanúšikovia mladej Kanaďanky si kúpili vyše 16 miliónov kópií albumu Let Go, čím získal šesťnásobnú platinu. Avril Lavigne získala cenu MTV Video Music Awards ako Najlepší nový interpret roka 2002, štyri ceny Juno, World Music Award ako Najpredávanejšia kanadská speváčka a nominovali ju na osem cien Grammy - dve z nich, vrátane Najlepšej piesne roka (Complicated) a Najlepšieho nového interpreta, získala.

SkryťVypnúť reklamu

Do produkcie jej druhého albumu Under My Skin, ktorý vyšiel v máji 2004, sa pustili Butch Walker z Marvelous 3, frontman kanadskej rockovej skupiny Our Lady Peace Raine Maida a Don Gilmore. "Za posledné roky som veľmi dospela a veľa som toho prežila - dobrého i zlého. Tieto piesne sú práve o tom. Každá je veľmi osobná," povedala Avril o albume, na ktorého tvorbe sa veľmi intenzívne podieľala. Na väčšine piesní spolupracovala s kanadskou speváčkou Chantal Kreviazuk. Album debutoval na prvej priečke v USA, Veľkej Británii, Nemecku, Japonsku, Austrálii, Kanade i ďalších krajinách. Už v prvý týždeň sa v USA predalo viac ako 380 000 kópií. Z albumu vyšlo päť singlov: Don't Tell Me, My Happy Ending, Nobody's Home, He Wasn't a Fall to Pieces. Avril získala dve World Music Awards 2004 v kategóriách Najlepší pop/rockový interpret a Najpredávanejší kanadský interpret. Získala tri Juno Awards a Nickelodeon Kids' Choice Award ako Najobľúbenejšia speváčka.

SkryťVypnúť reklamu

Lavigne spolu s Matthewom Gerardom napísala pieseň Breakaway, ktorú naspievala prvá víťazka speváckej súťaže American Idol Kelly Clarkson, na soundtrack k filmu Denník princeznej 2: Kráľovstvo v ohrození (2004). Nakoniec ju Kelly zaradila aj na svoj druhý album Breakaway. Skladba, ktorá vyšla ako pilotný singel, sa stala celosvetovým hitom.

Na začiatku marca 2004 vyrazila Avril na turné Live and by Surprise po USA a Kanade. Šnúra s 21 zastávkami odštartovala v Minneapolise a výber z koncertov vyšiel na EP Avril Lavigne Live Acoustic. Koncertmi strávila Avril aj väčšiu časť roka 2005. Okrem nich sa ale začala venovať aj herectvu a modelingu. Svoju rodnú krajinu reprezentovala na záverečnom ceremoniáli Zimných olympijských hier 2006 v talianskom Turíne. Počas osemminútového bloku venovaného nadchádzajúcej olympiáde vo Vancouveri, ktorá bude v roku 2010, zaspievala pieseň Who Knows.

SkryťVypnúť reklamu

Tretí album The Best Damn Thing absolvoval svoju premiéru 14. apríla vo vysielaní ottawského rádia Hot 89.9. Nachádza sa na ňom 12 piesní, vrátane balady Keep Holding On, ktorú Avril napísala spolu s Lukaszom Gottwaldom (Dr. Lukeom) na žiadosť filmových štúdií 20th Century Fox pre dobrodružné fantasy Eragon (2006). Ako pilotný singel sa ale predstavila pieseň Girlfriend, ktorej spoluautorom a producentom je tiež Dr. Luke. Do rozhlasového éteru sa pieseň dostala 12. februára a videoklip mal premiéru 26. februára. Druhým singlom je pieseň When You're Gone. S produkciou albumu Avril pomáhali Butch Walker (Under My Skin), Dr. Luke, Rob Cavallo (Green Day, My Chemical Romance) a manžel Deryck Whibley z kapely Sum 41.

Na konci mája tohto roka ju a Lukasza Gottwalda zažalovali skladatelia James Gangwer a Tommy Dunbar. Tvrdili totiž, že pieseň Girlfriend je plagiátom ich piesne I Wanna Be Your Boyfriend (1979), ktorú nahrali The Rubinoos. Kanadská skladateľka Chantal Kreviazuk, ktorá pre Lavigne napísala väčšinu jej druhého albumu Under My Skin, v júni 2007 pre časopis Performing Songwriter povedala, že "Avril si sama nikdy nesadne a nepíše". Podľa nej pre slávu dokáže Avril prekročiť všetky etické hranice a preto už s ňou nikdy nebude spolupracovať. Dokonca ju obvinila, že na album zaradila jej pieseň Contagious a neuviedla ju ako autorku. V júli Avril obe obvinenia odmietla, pričom tvrdila, že pieseň od Rubinoos "nikdy v živote nepočula" a dodala, že zvažuje právne kroky proti Kreviazuk. Tá neskôr médiám poskytla verejné ospravedlnenie.

SkryťVypnúť reklamu

Ako herečka debutovala v animovanom filme Za plotom (2006) - svoj hlas prepožičala vačici Heather. Zahrala si v dráme Fast Food Nation (2006) a menšiu rolu jej zveril režisér Wai Keung Lau vo filme The Flock (2007).

So svojím manželom, kanadským spevákom Deryckom Whibleym, sa stretávala od februára 2004. Zasnúbili sa 27. júna 2005 a zosobášili 15. júla 2006. Ako ich svadobná pieseň odznela Iris (1998) skupiny Goo Goo Dolls.

V roku 2006 ju Canadian Business Magazine zaradil na siedmu priečku najvplyvnejších Kanaďanov v Hollywoode.


Spracované podľa: www.avrillavigne.com, en.wikipedia.org, www.imdb.com, www.tv.com.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  2. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  3. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  5. Na Marka oharka do jarka
  6. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 000
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 922
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 120
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 368
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 824
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 110
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 703
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 484
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 754
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 323
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 239
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 674
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 167
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 11 982
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 560
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťZatvoriť reklamu