Londýnska Mamma Mia! bude hosťovať aj na Slovensku. Tento hitový muzikál sa momentálne hrá v ôsmich svetových metropolách. Naša redaktorka ho videla v Zürichu, kde bola na pozvanie bratislavských organizátorov. Už najbližší utorok sa muzikál usadí v hlavnom meste, kde ho bude možné vidieť sedemkrát. „Takáto populárna nie je žiadna iná šou na svete,“ tvrdí jej manažér. Bude aj na Slovensku?
Muzikál Mamma Mia! mal premiéru na londýnskom West Ende 6. apríla 1999, presne 25 rokov po tom, čo skupina ABBA vyhrala Eurovíziu s hitom Waterloo. Prvé uvedenie na Broadwayi prišlo za necelé tri roky a šou začala vyrážať na turné po svetových mestách, ktorého súčasťou sa od 2. do 7. októbra stane bratislavská Incheba.
Príbeh pretkaný pesničkami, ktoré každý pozná, bol odsúdený na komerčný úspech. No človek nikdy nevie. Chlapci zo skupiny ABBA boli v 80. rokoch podpísaní aj pod muzikálom Chess, o šachových majstrovstvách počas studenej vojny, ktorý zas až taký úspešný nebol. Tentoraz v spolupráci so ženským tímom ponúkajú príbeh osamelej matky a jej dcéry, ktorá chce mať na svadbe aj otca.
Silnú ženskú tému oceňujú dámy v hľadisku, ale i herečky na javisku, ktorým dal úlohy na vybláznenie. Tri kamarátky z mladosti už nemajú ideálne postavy. Natiahnuté v povestných kostýmoch prichádzajú na scénu s odkazom „Máme svoj vek a baví nás to!“
Činohra s pesničkami
Mamma Mia! možno ani nie je muzikál, skôr činohra s pesničkami a šťastným koncom. „Pesničky skupiny ABBA sú hlavným ťahákom šou, ale nie je to len o nich,“ tvrdí manažér turné Robin Francis.
Logicky, len o pesničkách to nemôže byť. Ťažko totiž môžeme čakať, že si vypočujeme spev v lepšom spracovaní, ako bol v pôvodnej verzii.
Namiesto speváckej excelentnosti dáva produkcia dôraz na dobre vybrané charaktery, herecký výraz a vykreslenie situácie. Umiestnenie pesničiek je občas zámerne ironizujúce. Money, Money, Money je napríklad songom matky, ktorá sa za podpory miestnych obyvateľov ostrova sťažuje, že musí platiť hypotéky.
Libreto pracuje len s minimálne zmenenými pesničkami, čo bola nakoniec aj podmienka autorov hudby Björna Ulvaeusa a Bennyho Andersona. „Ak by sa im to nepozdávalo, tak by šou nepustili,“ pripomína Adams. Aranžmány i živá hudba padnú v našich playbackových časoch dobre, hoci občas by sa zborom zišla aj podpora.
Mamma Mia! má síce už aj nemeckú, kórejskú či ruskú jazykovú verziu, na jeho humore, herectve či vnímaní sociálnych otázok a rodiny je však niečo esenciálne britské, trochu na spôsob komédie Štyri svadby a jeden pohreb v kombinácii s filmom Donaha!
Muzikál sa hrá v angličtine s titulkami, podľa producenta Robina s tým vraj nemali problémy. „Príbeh nie je ťažké sledovať, navyše stále viac ľudí rozumie angličtine,“ domnieva sa.
Silné ženy
V centre príbehu na javisku, ale za oponou stoja ženy. To sa aj v Británii stáva len výnimočne. Režisérka Phyllida Lloyd má na konte množstvo produkcií v popredných divadlách, ako sú Royal National Theatre alebo Royal Shakespeare Company. Príbeh napísaný Catherine Johnson má atribúty textu, ktorý zaberá u širokého obecenstva. Odohráva sa v prostredí gréckeho ostrova, čo samo osebe vyvoláva príjemné spomienky na dovolenku. Vystupujú v ňom traja kamaráti, ak chceme princovia. Trochu rozprávkové sú i tri kamarátky.
Angličtina má na tieto prípady špeciálne frázy: takáto „feel good show“ je tu na to, aby ste s ňou strávili „good night out“. Nejde, samozrejme, o jediný muzikál, ktorý využíva známe hity. V roku 2002 pribudol na londýnsky West Ende titul Will Rock You, ktorý pracuje s hudbou Queen a tiež putuje svetom.
Muzikál Mamma Mia! však popri vyrábaní nálady otvára aj niektoré politické témy. V Číne prišli za hercami slobodné matky s poďakovaním za podporu. „Sme radi, že prinášame pozitívny odkaz, že rodina je rodina – bez ohľadu na to, koľko ľudí je v nej žije,“ hovorí Brayben.
Autor: Zuzana Uličianska Zurich - Bratislava