Bojnice 27. septembra (TASR) Dosiaľ nepublikované súhrnné poznatky o vplyve secesného umenia na Slovensku prinieslo dvojdňové celoslovenské sympózium na túto tému, ktoré sa dnes skončilo v Bojnickom zámku.
Zúčastnilo sa na ňom takmer 40 pracovníkov múzeí, vysokoškolských učiteľov, pracovníkov pamiatkových úradov a ďalších odborníkov. Seminár pripravilo bojnické múzeum na záver rozsiahlej a zatiaľ ojedinelej výstavy umeleckých artefaktov obdobia tohto umeleckého slohu z konca 19. a začiatku 20. storočia.
Výstava i seminár podľa slov bojnickej autorky výstavy, historičky umenia Kataríny Malečkovej, ukázali, že tomuto poslednému ucelenému výtvarnému slohu sa v slovenských múzeách a medzi odborníkmi doteraz neprávom venovala iba minimálna pozornosť. Na výstavu sa jej podarilo sústrediť vyše 600 výstavných predmetov nielen z bojnického múzea, ale zapožičala ich aj z ďalších 12 múzeí v Bratislave, Betliari, Červenom Kameni, Levoči, Banskej Štiavnici, Kremnice, Košíc, Topoľčian, Nitry, Trenčíne a Trnavy. Zdôraznila, že vo väčšine prípadov išlo o exponáty, ktoré tieto múzea nemajú vo svojej expozícii, ale v depozitoch. V Bojniciach ich návštevníci mohli vidieť pohromade po prvý raz. Sú to predovšetkým umelecko-remeselné a úžitkové výrobky. Secesia však ovplyvnila aj architektúru, módu, ba aj peňažnú menu.
Z príspevkov, ktoré na sympóziu odzneli, vydajú organizátori zborník. Bude vhodnou pomôckou pre pamiatkarov, pracovníkov múzeí, ale aj pedagógov a študentov umeleckých škôl. Tento sloh priniesol mnoho pozitívneho i krásneho a zaslúži si, aby exponáty z obdobia secesie sa natrvalo dostali aj do múzejných expozícií, prístupných širokej verejnosti, konštatovala Malečková.
Výstava Secesia potrvá v Bojnickom zámku už iba do nedele 30. septembra.